Hirdetés

Gyógyító hagymák

A hagyma és fokhagyma, valamint az ismét divatba jött póré nemcsak ízletes, hanem egészségmegőrző hatású is. Az erős ízű gumók egészségre gyakorolt kedvező hatásával a modern orvosok és táplálkozástudósok elődei már régen tisztában voltak. A Közép-Ázsiából származó vöröshagymát például nem csupán a konyha, hanem a gyógyászat számára is termesztették.

táplákozás, hagyma, fokhagyma, ördöggyökér |

Ideál - Reforméletmód magazin   Celsus Kft. | Márkus, J.

Kínában már legalább ötezer éve ismerik, de a legősibb indiai hagyományokról szóló iratokban is előfordul. Egyiptomban a piramisépítő munkásoknak a fokhagyma mellett hagymát adtak erősítőként és fertőzést megelőző szerként. A rómaiak számos provinciában elterjesztették termesztését. A hagyma az első zöldségfélék egyike volt, amelyet Amerika felfedezői az Újvilágba átvittek.

GYÓGYÍT ÉS MEGELŐZ

Az illóolajokban igen gazdag hagyma egészségmegőrző hatása sokrétű. Gátolja a baktériumok szaporodását, csökkenti a vérzsírszintet és a vérnyomást, antioxidáns ­ így a gyulladások és a sejtkárosodás megelőzésére is alkalmazható. Tudományos kutatások kimutatták, hogy a hagyma és az azzal rokon növények ­ a fokhagyma, a snidling vagy a póréhagyma ­ fogyasztása bizonyos rákos betegségek megelőzésében is szerepet játszhat.

De a hagyma a konyhában is töretlen népszerűségnek örvend. A finomra vágott és gyengén megpárolt hagyma nélkülözhetetlen alkotóeleme leveseknek, egytálételeknek, halételeknek, főzelékeknek, önteteknek. A saláták a hagyma révén erőteljesebb ízt kapnak. A hagyma hatása frissen a legerősebb.

FOKHAGYMA MINT "VARÁZSSZER"

Az erős, fűszeres, néha égető hatású fokhagyma is a világ legrégebbi kultúrnövényei közé tartozik. Antiszeptikus (fertőtlenítő) és antibiotikus hatása miatt a fokhagyma a nagy európai pestisjárvány idején egyik alkotóeleme volt a "rablóbor"-nak, amit a hullarablók ittak, hogy megvédjék magukat a fertőzéstől. Az, hogy a fokhagymát korábban a boszorkányok és vámpírok elleni védekezésként használták, feltehetőleg erős illatából adódott. Az ajurvéda szerint a fokhagyma erősíti az érzékszerveket, mindenekelőtt a szaglást, valamint stimulálja az idegrendszert. Az indiai orvoslásban többek között szív- és érrendszeri betegségeknél, légúti panaszoknál és torokgyulladásnál, valamint emésztési zavarok, émelygés, puffadás, továbbá máj- és epepanaszok esetén alkalmazták.

Elősegíti az emésztést, csíraölő, vérzsír-, koleszterin- és vérnyomás-csökkentő hatású. Megakadályozza a véredények elmeszesedését, és javítja a vér áramlási tulajdonságait. Ezért a szívinfarktus, a szélütés és egyéb, a vérkeringéssel összefüggő betegségek megelőző eszközeként is népszerű. Ezeknek a hatásoknak az eléréséhez naponta legalább egy gerezdet el kell fogyasztani.

A fokhagyma a konyhaművészetben is kedvelt adalék. Ízesíti a salátaönteteket, pácleveket, majonézt. Ugyanolyan jól illik a párolt főzelékekhez, mint a halakhoz. A finomra vagdalt fokhagyma vajjal kikeverve, pirított kenyérre kenve előételfalatként elsőrangú. Sütésnél óvatosan és gyorsan kell eljárni, mivel könnyen odaég és kellemetlenül erős ízűvé válik.

A tartós fokhagymaszag ellen segít az étkezés után rágott borsmenta, petrezselyem, majoránna, kakukkfű, ka rdamommag, szegfűszeg vagy klorofilltabletta.

EMÉSZTÉSJAVÍTÓ ÖRDÖGGYÖKÉR

A fokhagymaízű ördöggyökér csökkenti a feszültséget, segít a puffadáson és a hasgörcsön. Mivel elősegíti a zsír emésztését, ezért diéta esetén is hasznos. A nagyon erős, enyhén kesernyés és csaknem kénes illatú gyökér az ajurvéda szerint elsősorban görcsoldó hatása miatt ajánlott hörghurut és puffadás esetén. Európában már a régi rómaiak idejében is emésztési panaszok kezelésére alkalmazták.

Az ördöggyökér elsősorban főzelékek ízesítésénél jelent érdekes választási lehetőséget a hagymával és a fokhagymával szemben, de az egytálételeknek is egészen különleges ízt ad. Jól felhasználható fűszerkeverékek készíthetők ördöggyökér hozzáadásával, például: két rész ördöggyökérhez egy-egy rész bazsalikomot, kakukkfüvet és konyhasót adunk, majd használat előtt a keveréket olajon gyengén megpároljuk, mivel a magas hőmérséklet kedvezően befolyásolja az ízét.

Az ördöggyökeret mindenképpen óvatosan kell alkalmazni, legtöbbször elegendő belőle egy késhegynyi.

ŐSI GYÓGYRECEPTEK

Hagymabor ­ légcsőpanaszoknál és roborálószerként használható

Elkészítése és alkalmazása: 300 g apróra vágott hagymát és 100 g mézet adjunk egy palack fehérborhoz. Pár óránként rázzuk fel, két nap után szűrjük le. Ajánlott adag: naponta kettő-négy evőkanállal kell belőle bevenni.

Hagymapép­ köhögés, megfázás esetén

Elkészítése és alkalmazása: 600 g hagymából készítsünk pépet, nyomjuk át egy szitán, majd keverjük jól össze 100 g mézzel és 600 g fehérborral; tároljuk hűvös helyen. Ajánlott adag: naponta 150 grammot kell belőle bevenni. Célszerű néhány naponta frisset készíteni.

Fokhagymacseppek érszűkület megelőzésére adható

Elkészítése és alkalmazása: 300 g fokhagymagerezdet először hámozzunk meg, zúzzuk apróra, és egy szorosan lezárt üvegben kb. 96 fokos alkoholban 10 napig hagyjuk ázni. Majd ismét szűrjük le egy üvegbe. Ajánlott adag: naponta háromszor 20 csepp, teában hígítva.

Fokhagymaszirup ­ köhögés, hörghurut esetén ajánljuk

Elkészítése és alkalmazása: Öt gerezd apróra vágott fokhagymát keverjünk el 100 g mézben. Ajánlott adag: háromóránként két-három kávéskanállal kell belőle bevenni.

Ördöggyökérkrém izomlazító

Elkészítése és alkalmazása: Kevés ördöggyökeret rizsliszttel vagy tejcukorral törjünk össze mozsárban. Az őrleményből egy kávéskanálnyit keverjünk bele egy pohár forró tejbe, édesítsük mézzel. Ajánlott adag: szükség szerint kell bevenni.

Emésztésjavító por emésztési zavarok és puffadás ellen hatásos

Elkészítése és alkalmazása: Ördöggyökeret, szárított gyömbért, fekete borsot, őrölt köménymagot és sót egyenlő arányban keverjünk össze, és mozsárban törjük porrá.

Ajánlott adag: étkezés után egy evőkanálnyit kevés vízzel kell bevenni.

A fenti recepteket gyomorpanasszal küszködőknek csak orvosi felügyelet mellett ajánljuk.




A cikkben szereplő természetgyógyászati módszerek nem a tényeken alapuló orvostudomány eredményein nyugszanak és nem feltétlenül azonosak az InforMed szerkesztőségének álláspontjával.
táplákozás, hagyma, fokhagyma, ördöggyökér

2002-07-25 15:38:04

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop