Szépítő és vitalizáló szőlőkúra
A szőlő a bibliai idők óta népszerű. Mózes első könyve szerint az első szőlőhegyet még Noé gondozta az özönvíz után. A szőlő nemcsak finom gyümölcs. Értékes az apró magokból nyert olaj, a bor és a szőlőlevelek pedig szépítő és vitalizáló hatásúak. A mai modern tudományos módszereknek köszönhetően a szőlőnek egyre több hasznát ismerik fel.
Szépítő szőlő
Együnk gyakran friss szőlőt! Serkenti a bél- és a veseműködést, hatásos a húgysavlerakódás, köszvény, érelmeszesedés és a túlsúly ellen. Segít emésztési problémák esetén, mivel vírusölő hatású tanninokat tartalmaz, amelyek már az emésztőrendszerben felszívódnak. Ezenkívül csökkenti a fogszuvasodást, mivel elpusztítja a baktériumokat.
Ápoljuk bőrünket szőlővel! Hűsít, tonizál, csillapít, hidratál, és minden bőrtípusra alkalmazható. Csak jól megmosott szőlőt alkalmazzunk, és lehetőleg biotermést válasszunk! A gyümölcsöt akár közvetlenül is felvihetjük a megtisztított bőrre. Ezután 15 percig hatni hagyjuk. A problémás részeket egy félbevágott szőlőszemmel kezeljük.
Ha bőrünk hajlamos rá, hogy a naptól vagy a stressztől hólyagok képződjenek rajta, ajkunkat dörzsöljük be szőlővel! A szőlő gátolja a vírusok és a baktériumok elterjedését.
Frissítsük fel bőrünket préselt szőlőlével!
Szép dekoltázst szeretnénk? Préseljünk ki egy kis szőlőlevet, és masszírozzuk a dekoltázs bőrébe! A szőlő gyümölcssavai leoldják a legfelső szaruréteget. Az öregedő bőrről ezek az elhalt hámrészecskék egyre lassabban válnak le.
Hasonló hatást érhetünk el A-vitaminnal, ezzel ugyanis serkenthető a sejtek regenerációja és a bőr frissebbnek néz ki tőle.
A szőlő-peelinggel szintén vitalizálhatjuk a bőrt. Nyomjuk szét a szőlőszemeket, és keverjünk hozzá mandulalisztet vagy zabpelyhet! Vegyünk belőle egy kisebb mennyiséget, és gyengéd, körkörös mozdulatokkal masszírozzuk az arc, illetve a dekoltázs bőrébe! Kissé erőteljesebb nyomással alkalmazhatjuk a homlokon, a halántékon, az orron és az állon. Ezeken a részeken a bőr erősebben szarusodik. A nyakon szintén óvatosan alkalmazzuk!
Mosakodáshoz ideális a hidratáló hatóanyagokat - például szőlőmagolajat - tartalmazó, frissítő emulzió. Kíméletesen, ugyanakkor alaposan tisztít, és védi a bőrt a kiszáradástól. Egyidejűleg aktiválja a bőr felszívóképességét, hogy az utána következő ápolás valóban hatásos lehessen.
Fürdés szőlőlevelek között
- Szőlőfürdő: a friss, megmosott szőlőleveleket beletehetjük közvetlenül a fürdővízbe, a szárított szőlőleveleket pedig kis zsákocskában lógathatjuk a vízbe. A szőlőfürdő élénkít, tisztít és méregtelenít. Alkalmazhatjuk az egész testre, vagy csak a lábra.
- Borecetes testápolás: az érett bőr mindennap vitalizálást és védelmet igényel! Fürdés után masszírozzunk borecetet a kissé nedves bőrbe! Kezdjük a talpnál, folytassuk a lábszárral, majd a combbal, a testtel és a karokkal, a szív irányába haladva! Végül kis időre burkolózzunk meleg ruhába!
- Szőlőmagolajos masszázs: a bőr szemmel láthatóan felfrissül, ha a késhegynyi vastagságban felvitt krém szőlőmagolajat tartalmaz. Az apró magvakból készült olaj ugyanis bőségesen tartalmaz telítetlen zsírsavakat, amelyek fontos építőkövei az érett bőr sejtmembránjainak. 10 percig hagyjuk felszívódni, majd gyengéden masszírozzuk a bőrbe!
Szőlőmagolaj - belsőleg
A telítetlen zsírsavak - főként a létfontosságú linolsav - belsőleg is hatásosan alkalmazhatók a bőr egészséges szépségének megőrzésére, ezenkívül javítják az általános életerőt.
A természetes szőlőmagolajat ősrégi recept szerint hidegen préselik. A módszer a rómaiaktól, illetve a középkorból származik. Akkoriban gyógyszernek számított - és manapság újra.
A nagy mennyiségű telítetlen zsírsav csökkenti az általános koleszterinszintet és növeli a hasznos HDL-koleszterinszintet. Ez fontos a szív és a keringés számára. A viszonylag nagy mennyiségű lecitin az idegeknek tesz jót.
A magas E-vitamin-tartalom (átlagosan 600 mg literenként) védi sejtjeinket a szabad gyökök romboló erejétől és az idő előtti öregedéstől. A természetes szőlőmagolaj nemcsak életerőnket növeli, de finom is. Az illat és az íz a szőlő fajtájától és érettségi fokától függ.
A szőlőmagolaj nemcsak a kiadós saláták ízletes kísérője, húsok és sütemények sütéséhez is használhatjuk. Ez annak köszönhető, hogy égéspontja, amelyen felül az értékes anyagok tönkremennek, 190 C fok felett van.
Perger Adrienne
Extra tipp
Készítsünk gyógynövényes borecetet házilag! Egy széles szájú üveget töltsünk meg háromnegyedig vörösborecettel, majd tegyünk hozzá annyi szárított gyógynövényt, hogy az üveg megteljen! Tíz napig állni hagyjuk, majd leszűrjük, a gyógynövényeket pedig eldobjuk.
A levendula nyugtató, ugyanakkor stimuláló hatású. A muskátlilevelek frissítenek. A zsálya, a rozmaring és a lucfenyő hatásos élénkítőszerek fáradtság esetén.
Érdekes
Francia orvosok már 100 évvel ezelőtt rájöttek, hogy a bor megtisztítja a vizet a csíráktól. A víz és a bor fele-fele arányban történő keverékében bizonyos idő - 30 másodperctől 10 percig tarthat - elteltével a kolera kórokozói már nem mutathatók ki. A kólibaktériumok csak 42 óráig élnek a borban, a tífusz kórokozói öt perctől négy óráig.