Hirdetés

Vegetáriánus gyerekek Egészségesen: hússal vagy hús nélkül?

A vegetáriánusan étkező gyerekek és felnőttek statisztikailag kimutathatóan ritkábban betegszenek meg a klasszikus civilizációs betegségekben, mint az állati eredetű táplálékokat bőségesen fogyasztók.

vegetáriánizmus, gyerek |

InforMed Hírek11:40-41   InforMed | Szőke, H.

 Vannak azonban olyan szigorú irányzatok, melyeknél óhatatlan a kérdés, mennyire elégítik ki a fejlődő gyermek szervezetének igényeit, kell-e hiánytünetekkel számolni?    

 A vegetáriánus táplálkozás a legrégebbi idők óta része az emberiség kultúrájának.Világszerte számos vizsgálat történt - és folyik ma is - a vegetáriánusok táplálkozási szokásainak és egészségi állapotának felméréséről. Így ma már rengeteg adat bizonyítja, hogy a lakto-ovo-vegetáriánus életformát vallók egészségi állapota az átlagosnál jelentősen jobb.

Ki a vegetáriánus?

Ahhoz, hogy kellően meg tudjuk ítélni, hasznos-e a hús- és állati termékektől mentes táplálkozás, van-e - vagy lesz-e - hátránya a gyermekünk fejlődésére, érdemes ismernünk a különböző vegetáriánus irányzatokat!

A szemi-vegetáriánusok a növényi élelmiszerek mellett csak bizonyos húsokat fogyasztanak: a pescovegetáriánusok halat, a pollovegetáriánusok csirkét. A klasszikus vegetáriánusok közé tartoznak a lakto-ovo-vegetáriánusok. Ők a növényi élelmiszereken kívül fogyasztanak még tejet és tojást.

A lakto-vegetáriánusok a növényi eredetű táplálékok mellett csak tejet fogyasztanak, a tojást viszont elvetik.

A vegánok szigorú vegetáriánusok, ők csak - és kizárólag - növényi élelmiszereket fogyasztanak, ilyenek például a Zen makrobiotikusok. Mindennemű állati terméket - olykor még az olyan állati eredetű homeopátiás szereket is, mint az Apis vagy Lachesis - elutasítanak. Ezen belül a fruitariánusok főleg a gyümölcsfogyasztásra fektetik a hangsúlyt.

Mindemellett vannak, akik kizárólag nyers ételeket fogyasztanak, vagy táplálkozásukban a géntechnikával megváltoztatott magvakból termesztett növényeket mellőzik.

Egészségesebb-e?

A gyermekek növekedési értékeit nézve a lakto-ovo-vegetáriánus csecsemők és gyermekek testi fejlődése nem marad el a vegyes táplálkozású csecsemők és gyermekek testi fejlődése mögött, sőt az egészségesebb határok között mozog!

Vérteszt eredmények...

Számos vizsgálat bebizonyította már, hogy a vegetáriánusok vérében jelentősen kedvezőbb a vérzsírok szintje és eloszlása. Vérük több - kedvező hatású - linol- és linolénsavat tartalmaz. A zsiranyagcserében fontos szerepet játszó antioxidánsok szintje is magasabb. Ezek közé tartozik a beta-karotin, az A-, C- és E-vitamin. De rézben is gazdagabb a növényi táplálékot fogyasztók vére.

A lakto-ovo-vegetáriánus gyerekek egyetlen korosztályban sem tapasztalható több hiánytünet, hiányállapot, mint a vegyes táplálkozásúaknál. V árandós anyák vérképét nézve a vas, a hemoglobin és a hematokrit szempontjából nincs felismerhető hatással a hús fogyasztása vagy mellőzése.

A szigorúan vegán étrenden élőknél azonban ez már nem minden esetben és korosztályban van így! A várandósság, a csecsemőkor és a pubertás idején külön figyelmet kell fordítaniaz össz fehérje- és energiabevitelre, az esszenciális, telített zsírsavak (idegsejtek), a D-vitamin és a kalcium (csontozat), a vas és főként a B 2-, B 6- és B 12-vitaminok (idegrendszer, vérképzés stb.) kellő mennyiségű bevitelére.

Ez egyrészt a kisebb mennyiségű bevitel, másrészt a növényekben nagyobb mennyiségben előforduló fitin- és oxálsav miatt fontos, hiszen ez utóbbiak olyan értékes anyagokat, mint a vas, a kalcium megkötik a bélrendszerben, s így gátolják azok felszívódását. Márpedig a gyermekek egészséges fejlődéséhez mindezekre szükség van!

Szintén fontos megfigyelés, hogy a rostanyagokból is sokszor túl sok kerül a belekbe, ami már szintén megakadályozhatja a tápanyagok felszívódását. A szigorúan vegánoknak mindenképpen ügyelniük kell a megfelelő mennyiségű szelén- és cinkbevitelre, mert a kívánt mennyiségnek csak kb. a feléhez jutnak. Érdekes tapasztalat, hogy a kisebb mennyiségű cink bevitele ellenére a vegánok vérét, haját, nyálát vizsgálva ugyanolyan értékeket találhatunk, mint a vegyes étrenden élőknél. Ennek a jelenségnek a mechanizmusa ma még ismeretlen.

Hiánytünet nélkül...

A tisztán vegán étrend az átlagosnál 10-20%-kal kevesebb kalóriát tartalmaz, a fehérjebevitel szempontjából pedig 20-25%-kal alacsonyabb értékek tapasztalhatók. Hasonló értéket mutat az összzsírtartalom is. A szénhidrátokból 10-15%-kal, a kalciumból kb. 50%-kal fogyasztanak kevesebbet a vegánok.

A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a vegán táplálkozású szülők körében nagyfokú a tudatosság a táplálkozás és az egészségügyi ismeretek szempontjából, tehát jobban ügyelnek a tápanyagok kellő egyensúlyára, mint az átlagember. Így csak az extrém irányzatokat képviselők körében tapasztalható gyakrabban hiánytünetekkel járó állapot.

Érdekes!

Egy magyarországi felmérés szerint az egészségügyi szakemberek egy része kevesebb pontos ismerettel rendelkezik a vegetáriánus táplálkozás előnyeiről és esetleges hátrányairól, mint maguk a vegetáriánusok. Így szemléletmódjukat a vegetarianizmust illetően sokszor előítéletek és indokolatlan félelmek alapozzák meg.

Hatás és mellékhatás

Vegetáriánus táplálkozással elkerülhető a cukorbetegség, a keringési panaszok, a daganatos elváltozások és az allergiás tünetek. Ezen nyavalyák megelőzését célzó orvos-szakmai ajánlásokban olvasható étrendek messzemenően megegyeznek a reform-vegetáriánus étrenddel!

Túlsúlyosság, időskori cukorbetegség, daganatos megbetegedések (elsősorban emésztőrendszeri, emlő, és prosztatarák), szív- és érrendszeri kóros állapotok, bélrendszeri elváltozások (például vastagbéldaganat, székrekedés), ízületi bántalmak, vese- és epekövesség, allergiák, csontritkulás... - hajmeresztő lista, éppen ezért ne feledjük: mindezek kialakulása megelőzhető, hatásosan késleltethető egészséges táplálkozással és megfelelő életmóddal!

Ezzel kapcsolatban ide kívánkozik, hogy saját itthoni tapasztalataim megegyeznek a nemzetközi felmérések eredményeivel, miszerint: a vegetáriánus és a vegán táplálkozást választók általában azok közül kerülnek ki, akik életük más területein is igyekeznek tudatosan odafigyelni egészségükre, - akik az egészséges táplálkozásra gondot fordítanak, jobban ügyelnek a rendszeres mozgásra, a nyugodt életvezetésre, a kultúrált étkezési szokások kialakítására is.

Nem egykutya!

Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen saláta vagy alma kerül a tányérunkra! Ahogy más élelmiszereknél, úgy a növényieknél is fontos a minőség. A konvencionális, nagyipari termesztésű növények tápértéke egyre inkább csökken.

A termőföld kalciumtartalma 100 év alatt harmadára apadt. A nyomelemek mennyisége a búzában 50%-kal, az árpában 60%-kal, a kukoricában 80%-kal csökkent az elmúlt 30 évben. Vitamintartalmából ugyanebben az időszakban a répa 40%-ot, a káposzta és a tej 95%-ot veszített, miközben a vegyszerek mennyisége sokszorosára nőtt bennük - s akkor még nem beszéltünk a géntechnikailag megváltoztatott alkotórészekről. Ezek hosszú távú hatásairól alig tudunk valamit.

Ezért tehát nagyon lényeges, hogy biológiai értékeket hordozó, biodinamikus minőségű zöldségeket és gyümölcsöket tálaljunk fel háztartásunkban! Igyekezzünk lakóhelyünk közelében felkutatni a jó minőségű termékek beszerzési forrásait, és fogyasztásukkal támogassuk a lelkiismeretes termelőket! Ezzel nem csak magunk, de környezetünk hosszú távú egészségéhez, gyógyulásához is hozzájárulunk.

Hatékony!

A vegetáriánus táplálkozás összességében az egészségnevelés, a szalutogenezis - egészséget felépítő és fenntartó életszemlélet -, a betegségmegelőzés mára már bizonyítottan hatékony eszköze.

dr. Szőke Henrik

vegetáriánizmus, gyerek

2020-01-02 13:33:45

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop