Hirdetés

Biológiai történetírás a hajszálban

kalcium, haj, korpa, infarktus |

Népszabadság   Népszabadság

Dr. Bacsó József a hetvenes évek elején fiatal magfizikusként merő tudományos kíváncsiságból az atomok hőmérsékletét szerette volna megmérni. Ehhez műszert fejlesztett ki, de mire a berendezés elkészült, már sokkal gyakorlatiasabb probléma foglalkoztatta: a műszer ipari, mezőgazdasági, környezetvédelmi hasznosítása. A berendezéssel ugyanis roncsolásmentesen lehet anyagösszetételt meghatározni, anélkül, hogy hagyományos vegyelemzés alá vetették volna a mintát. Környezet- és egészségvédelmi indíttatásból még a cigarettafüst összetételét is meghatározták.

Egy alkalommal a Debreceni Orvostudományi Egyetemen tartott előadás után a téma iránt fogékony orvosokkal az eszköz egészségügyi alkalmazásán elmélkedtek. Mivel nálunk a szív- és érrendszeri betegségek vezető helyen állnak a halálokok között (a lakosság 55-57 százaléka esik áldozatául e kórnak), ebbe az irányba indult a kutatás. Akkor még nem sejtették, hogy a növekvő hajban, szőrzetben egyfajta biológiai történetírás folyik. Mára világossá vált, hogy fejlődésük során a hajszálak rögzítik magukban a szervezetben lejátszódó biológiai történéseket.

A biológiai történetírást támasztja alá a nemrégiben ausztrál orvosok által közzétett megfigyelés is, miszerint a haj szervesanyag-elemzésével előre megállapítható, kiket fenyeget az emlőrák kialakulásának veszélye - nagy valószínűséggel hamarosan a megelőzés módját is kidolgozzák -, de a fejlett ipari országokban ezt a módszert alkalmazzák drogtesztként is a kábítószer-fogyasztás pontos megállapítására. Ilyen vizsgálatokhoz bonyolult és drága gázkromatográffal kombinált tömegspektrométer szükséges. A dr. Bacsó és csoportja által használt röntgenemissziós analitikai (REA) berendezéssel a vizsgált minta ásványielem-összetételét lehet meghatározni. Így a hajszálba beépült anyagok menynyiségi és minőségi meghatározásából következtethetünk a legapróbb mérgezésekre, a helytelen táplálkozásra, és útmutatást kaphatunk a hajhullás eddig ismeretlen okaira is.

A szőrszál mint biológiai "kövület" nemcsak a múltat és jelent hordozza magában, hanem előre - akár évekkel is - jelzi a szervezetben várható eseményeket. A hajszál nyomelemvizsgálatával az infarktus bekövetkeztét akár évekkel előre meg lehet jósolni. Ennek az ismeretnek a birtokában megfelelő életmódváltással megelőzhető a baj. Bacsó doktor csoportja infarktus gyanújával kórházba kerültek hajszálait egészségesekével összevetve érdekes összefüggést fedezett fel: amíg az egészségesek kalciumszintje 1500 ppm (ppm: 1 milliomod súlyrész) körül mozgott, addig a betegeknél csupán 200-250 ppm-et mértek. A balatonfüredi szívkórházban végzett kontrollvizsgálatok megerősítették a felismerést: infarktuson átesett betegek hajában a kalciumszintje szintén 250-300 ppm-nek adódott. Ma már azt is tudják, hogy a haj alacsony kalciumszintje a kalciumanyagcsere-egyensúly hiányának a jele, és mint jelző, utal nemcsak az infarktus veszélyére, hanem a csontritkulás, az ízületi gyulladás, a cukorbetegség és az allergia, sőt bizonyos daganatos megbetegedések lehetőségére is. (A szakirodalomban egyre gyakrabban olvasható nézet, hogy a kalcium-anyagcsere rendellenességei szerepet játszanak a daganatos megbetegedések jelentős részének kialakulásában.)

Japán kutatók neutronaktivációs analízissel vizsgálták színesfémkohók kibocsátott gáztermékeinek az emberekre gyakorolt hatását. A vizsgált csoport hajának nyomelemtartalmát mérték. A közölt eredmények között a kalciumra is voltak adatok, amik meglepően hasonlítottak a magyar eredményekhez. A magyar kutatócsoport ekkor már sejtette, hogy általános törvényszerűségről lehet szó. Mintákat és adatokat gyűjtöttek a világ számos tájáról, Dél-Afrikától Skóciáig, Equadortól Japánig. A vizsgálatok igazolták várakozásaikat. A fejlődő országok lakossága a magas kalciumtartalmú csoporthoz tartozik, míg az iparilag fejlett országok lakossága a két csoport között oszlik meg, az alacsony kalcium-tartalmú csoport dominanciájával. A képet jól illusztrálják a következő adatok: zambiai, főleg fekete lakosok hajának kalciumértéke 1500-2000 ppm közé esett. Egy dél-afrikai vizsgálatban 3000, természetes úton elhalálozott színes bőrű boncolásánál mindöszsze kettőnél találták halvány jelét az érelmeszesedésnek. Mindkét populációban ismeretlen az infarktushalál, ugyanakkor az Európából bevándorolt dél-afrikai lakosok és leszármazottaik zöme szív- és érrendszeri betegségben halt meg. Ez a különbség az étkezési szokások különbözőségével magyarázható.

A magyar kutatók arra is választ kerestek, hogyan lehet átkerülni a kalciumhiányos csoportból a másikba? Hogy válaszolni lehessen erre, a kezdeti 1-2 cm hosszúságú hajminták vizsgálata helyett - ami 1-2 hónapos átlagos időbeli felbontást jelentett - lényegesen rövidebb minták ellenőrzésére kellett áttérni. Erre a lehetőséget a férfiak naponta leborotvált szakállmintájának a vizsgálata szolgáltatta. Így 24 órás időbeli felbontást kaptak a kalcium-anyagcsere napi változásáról. Megfigyelték, hogy a kalciumszint függ az elfogyasztott élelmiszerektől, az erős stressztől, a huzamosabb lelki válságtól, szorongástól, depressziótól. Ez utóbbiak csökkentették a mintában mérhető kalcium szintjét, márpedig 250-300 ppm-nél a szervezet a csontrendszerből vonja ki a hiányzó kalciumot. Ennek következtében a csontritkulással egyidejűleg érelmeszesedés, cukorbetegség, ízületi gyulladás és allergia is kialakulhat, illetve egyéb, a kalciumhiánnyal összefüggő betegség.

A vizsgálatok során az étrendet megfigyelve az élelmiszereket három csoportba sorolták: a) a kalcium felszívódását elősegítők, b) a kalcium felszívódását, beépülését gátlók és c) a kalcium anyagcserére közömbös tápanyagok csoportjába. Megvan a remény, hogy immár tudatosan irányítsuk kalciumforgalmunkat, emeljük annak szintjét a kívánt értékre. Önként vállalkozó kísérleti személyeknél zöldségekben, ásványi anyagokban, fehérjékben, vitaminokban, enzimekben gazdag étrendet kalcium-karbonát adagolásával kiegészítve 4000-5500 ppm-es kalciumszintet is sikerült elérni a napi szakállmintákban.

A haj-, illetve szőrmintákból nyomon követhető a szervezet foszfor-, kén-, klór-, kalcium-, kálium-, cink-, réz-, higany-, ólom-, kadmium- stb. forgalma is. Az alumíniumtól az uránig 38-40 elem koncentrációját tudják a REA-módszerrel megmérni. Fontos ez, mert vizsgálhatók a rákkeltő (mint például a higany és feltehetően a vanádium), valamint a daganatok kialakulását gátló elemek is, mint például a szelén. Különböző rizikócsoportoknál (munkahely, lakóhely, szennyezett környezet) pontosan kimutatható, mérhető a toxikus nehézfémek (higany, ólom, kadmium stb.) felhalmozódási szintje is. A manapság divatos rozsdamentes edények, evőeszközök egyik fő ötvözőeleméről, a nikkelről tudjuk, hogy hajhullást okoz, jóllehet a gyártók szerint ezekből normális használat során nem oldódik ki nikkel, mint a régebben elterjedt alpakka készletekből.

A táplálékkiegészítők szedésének divatját éljük, de hajelemzés nélkül nem tudhatjuk, szervezetünk aktuálisan éppen miből szenved hiányt, vagy miből túlzott a bevitel. A többlet ugyanúgy káros, mint a hiány. A hajminták elemzésekor igen gyakori a hiány, de nem ritka a többszörösen emelt szint sem.

Ha valami hiányzik a szervezetünkből, vagy a megkívántnál magasabb a szintje, az azt jelenti, hogy nem az optimális étrendet követjük. Ha változatosan táplálkozunk, elegendő zöldséget, gyümölcsöt, húst és belsőséget fogyasztunk, minden szükséges nyomelemet, vitamint és enzimet megkapunk, amire a szervezetünknek szüksége van. Felesleges agyonreklámozott drága tablettákat, kapszulákat nyeldesnünk. Ezek árából fedezhető lenne a helyes, változatos táplálkozás is. Jó kalciumforrás a tej, a tejtermékek, a felszívódást segítik a zöldségek, nyers saláták (a közönséges savanyú káposzta is). Már nálunk is kapható a kalciummal, magnéziummal, szelénnel dúsított kenyér.

A haj, illetve a szőrzet REA-elemzésével pontos kép nyerhető a szervezet ásványielem-hiányáról és többletéről. A szőrzet elemzése az egyedüli módszer a szervezet teljes anyagcsere- (felszívódás, transzport és beépülés) vizsgálatára, szövetmintavétel nélkül. A kapott adatok figyelembevételével kialakított étrend komoly előrelépést jelenthet az egészségmegőrzésben, számos betegség megelőzésében. A REA-szűrővizsgálat bevezetése az egészségügyben több terhet venne le a társadalom válláról (a tb kiadásaiból, gyógyszerár-megtakarítás, kórházi költségek csökkenése stb.), mint amit a vizsgálati költségek fedezete jelentene. Jelenleg a kalciumanyagcsere-vizsgálat költsége 3000 forint, a toxikus nehézfémvizsgálatot 4000 forintért végzik el.

Megelőzés helyes étrenddel

Külsőnk harmóniája függ alakunktól, öltözetünktől, sminkünktől, frizuránktól. A hajnak már a történelem előtti időkben is fontos szerepet, mágikus erőt tulajdonítottak. A dús üstök mindig az egészség, az életerő jelképe volt. Gondoljunk csak a bibliai Sámsonra, aki hajával együtt a legendás erejét is elvesztette. Ez a szimbolikus jelentés máig sem változott. Férfiaknak, nőknek egyaránt fontos, milyen hajzat koronázza arcukat. Hiába a legdivatosabb öltöny, kosztüm, smink, ha arcunkat nem keretezi egészséges, ápolt hajkorona.

Időről időre felröppennek hírek egy-egy hajnövesztő csodaszerről, végül a nagy üzlet lecsengése után kiderül, ez is csak egy reményteljes próbálkozás, jó marketingötlet volt a sok közül. A hajhullást, hajvesztést, korpásodást, zsírosodást sokszor a fodrász érzékeli először. A fogász, a fül-orr-gégész, a belgyógyász, az allergológus, az urológus és a többi szakorvos mind-mind találhat okot a hajhullásra, de a hajhullással küszködő páciens részletes kivizsgálását, gyógyítását a különböző szakterületekről beérkező adatok alapján a bőrgyógyász koordinálja. A megoldás a hajhagymákban lejátszódó enzimatikus folyamatok teljes feltérképezése, illetve befolyásolása lenne, de erre még éveket kell várnunk.

- A problémák kezelésére ma már számos módszert, eszközt, készítményt használnak a fodrászok, bőrgyógyászok, ideig-óráig olykor jó eredménnyel, de a tüneti kezelés nem szünteti meg az okokat - magyarázza Kis Éva, a Magyarországon jelenleg még egyedülálló NICE Hajgyógyászati Stúdió vezetője, aki vegyész előképzettséggel természetgyógyászati kurzusokat végzett, és a hajgyógyászattal kapcsolatos szakirodalmat tanulmányozva képezte magát a terület szakértőjévé. - Csodákat nem ígérhetünk, tapasztalataink azonban azt mutatják, ha idejekorán fölfedezzük a bajt, és tanácsainkat, kezelésünket elfogadják vendégeink, elégedetten távozhatnak tőlünk. Stúdiónkban a szőrzet, a haj és a fejbőr szabad szemmel történő megtekintése, majd mikrokamerás vizsgálata után a diagnózis felállítását követően első lépésként a problémát kiváltó okokat próbáljuk feltárni, majd természetes gyógymódok és anyagok alkalmazásával visszaállítjuk a szervezet megbomlott harmóniáját. Egyszerűbb esetben a stressz és a városi levegő szennyezettsége miatt a fejbőr természetes szarusodási folyamata során keletkező keratin nem képes leválni. Az elszarusodott hámból és a szennyeződésekből keletkező szarukristály eltömíti a hajtüszőt, gátolva a vérkeringést, a tápanyag- és oxigénszállítást, hajhullást okozva.

Olaszországban kifejlesztettek egy olyan természetes anyagokból álló termékcsaládot, mely oldja a keratinkristályokat, és a hiányzó tápanyagokat is pótolja. Korpásodás, zsírosodás, erős hajhullás, kopaszodás esetén a tünetek mélyebb okainak feltárásához komoly szakértelemre van szükség. A háttérben többnyire belső szervi problémák, gyulladásos gócok, hormonális elváltozások, a vérkeringés, az idegrendszer, az emésztőrendszer megbetegedése állhat. Ilyenkor komplex terápia szükséges. A hajhullás típusának meghatározását, ritkulási zónáinak feltérképezését követően a has és a gerinc alapos tapintásos vizsgálatával lehet következtetni valamely szerv nem kielégítő működésére.

A hajgyógyászstúdió koncepciója: ha rendbe hozzák a keringést, az emésztőszervek, a belek munkáját és a méregtelenítést, megfelelő étrenddel a szervezet képes meggyógyítani önmagát. A haj egészségének fenntartásához elengedhetetlenül fontos a vitaminok, aminosavak, ásványi anyagok, az oxigén folyamatos biztosítása. A hajnövekedés milyensége szorosan összefügg a felvett táplálék minőségével. A túlzott sófogyasztás, a jódhiány, a vashiány, az A-, B-, E-, F-, H-vitaminok hiánya rendellenességet okozhat. Hiába élünk reformkonyhán, hiába szedjük nyakra-főre a vitaminokat, a különféle mélytengeri halporcokból nyert, valóban hatásos, méregdrága készítményeket, ha a háttérben belső szervi, illetve emésztési, felszívódási elégtelenségek húzódnak meg. A komplex kezelés - ami persze nem pótolja a hagyományos orvosi beavatkozásokat - akupresszúrás masszázszsal kezdődik. A lapocka, a váll, a nyak, a fül, valamint az egész fej masszírozása - azon túl, hogy az akupresszúrás pontokon keresztül pozitív hatást fejt ki (normalizálja a haj fejlődése szempontjából fontos vérkeringést) - általánosan is hozzájárul ahhoz, hogy helyreigazítsa testünk megbomlott harmóniáját. A haskorrekció nevű terápia a hasi szervek mélymasszázsával javítja a vérkeringést, és a szervek funkciózavarával járó eltávolodások "visszarendezésével" megszünteti a működési zavarokat.

A gyógyítás, megelőzés a fontos, ezért mindenkinek ajánlatos meglévő hajkoronájával törődnie nemcsak akkor, amikor már csak komoly művi beavatkozással (hajátültetéssel) lehet segíteni. Sokszor szóba kerül a helyes étrend, de konkrétumot ritkán hallani. A hajgyógyász "receptje" a következő: a napi étkezés hatvan százalékban álljon gabonafélékből, harminc százalékban zöldségfélékből, hüvelyesekből, gyümölcsökből, húsból csak a halat ajánlja, fűszerek, szénsavas és szeszes italok fogyasztása tilos

Nincs többé korpás fejbőr

A fejbőr korpásodása a lakosság több mint húsz százalékát érinti. Kellemetlen gond a ruházaton, a zakó-, a blézer nyakán, gallérján, vállán éktelenkedő bőrlemezkék sokasága.

A bőrgyógyászok, hajgyógyászok, fodrászok legújabban igen hatékony fegyvert kaptak kézhez a modern gyógyszer- és kozmetikai ipar jóvoltából.

A korpásodás okozója az egészséges fejbőrön normális körülmények közt is megtalálható gombának, a Pityrosporum ovalénak a megszaporodása. E gombák külső és belső hatásokra is túlszaporodhatnak.

Külső ok lehet a nem megfelelő sampon használata, kémiai szerek (dauervíz, festék, munkahelyi vegyi ártalmak), hibás fodrászati beavatkozások, vagy az időjárás viszontagságai miatt a fejbőr vízhiányossá válása, kiszáradása, megfázása.

Korpásodást idézhetnek elő öröklött hajlamosító tényezők, hormonális változások, stresszhatások is.

Ismeretes a fehér, száraz korpa, és a zsíros, sárgás színű gömbölyded, mely utóbbi olykor a hajszálon akár 2-3 centiméter hosszan is vándorolni kezd.

Feltétlenül kezelni kell mindenfajta korpát, hiszen ezek a folyamatok alultáplálttá teszik a hajhagymákat, s ennek következtében azok sorvadni, a haj pedig hullani kezd.

A korpásodás megszüntetésére régebben a bőrgyógyászok próbálkoztak kén-, szelén-, cinktartalmú szerekkel, kátrányos készítményekkel, kortiko-szteroidokkal.

A nyolcvanas évek elején klinikai vizsgálatokat végeztek egy betegség kezelésére a ketokonazol nevű vegyülettel. A kezelteknél mellékhatásként a korpásodás megszűnését tapasztalták. A hatóanyagot 1984-ben tudományosan megvizsgálták.

A szájon át adagolt szer elpusztította a gombákat. De ki szeretne gyógyszert szedni korpásodás ellen? Felmerült az ötlet: a samponba kell keverni a hatóanyagot.

Több mint ötvenezer panaszoson próbálták ki a sampont, párhuzamosan más, kén-, és szeléntartalmú samponokkal végeztek kontrollkísérleteket. Kiderült, hogy amíg a ketokonazolos készítmények nem, addig a többiek időnként megváltoztatták a fejbőr pH-értékét, s ezzel hozzásegítettek a gombák elszaporodásához.

A ketokonazolos samponok azon túl, hogy elpusztítják a spórákat, gyulladáscsökkentő hatásúak, hosszú távú eredményt adnak (a kezeltek 79 százalékánál 16 hét után sem újult ki a korpásodás), és nem befolyásolják a faggyútermelést.

Már kaphatók kiváló korpa elleni termékek, gyógyító hatásuk rövid idő alatt tapasztalható. Használatuk tisztító és megelőző kezelésből áll.

Az első, tisztító kezelés célja az elszaporodott gombák eltávolítása a fejbőrről. Hetente kétszer kell hajat mosni a szerrel, ügyelve arra, hogy a sampont legalább öt percig a fejbőrön hagyjuk, hogy hatását kifejthesse. A 2-4 hetes kezelés végére megszabadulhatunk a korpásodással járó kellemetlenségektől.

Akinek volt már hasonló problémája, jól tudja, hogy a korpa gyakran kiújulhat. Ezért a második - a megelőző - kezelés célja a tisztítókúrával elért eredmény fenntartása.

Ehhez elég mindössze hetente vagy kéthetente egyszer hajat mosni a ketokonazol tartalmú samponnal.

Sámathy Tamás

kalcium, haj, korpa, infarktus

2002-07-10 15:25:34

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop