Hirdetés

Robot a szívsebészetben

robot, szívműtét, szívsebész |

Népszabadság   Népszabadság

Egy halványzöld műtőben szívműtét folyik. A 62 éves férfi altatás alatt, kék szövettel letakarva, arccal felfelé fekszik egy keskeny műtőasztalon. Ami meglepő, hogy senki nem ér hozzá. A műtétet egy robot végzi, melynek fém karjai ceruza vékonyságú lyukakon nyúlnak be a beteg mellkasába. A robot karjainak végén forgó csuklós parányi ujjak vannak, melyek egy apró műszert, egy fényforrást és kamerát tartanak. A robot karjait és ujjait egy orvos működteti, aki a terem sarkában álló számítógépállványnál foglal helyet. Az első ilyen sebészeti beavatkozás Amerikában az Ohiói Állami Egyetem Orvosi Központjának műtőjében zajlott.

Az ilyen típusú operálás - állítják a szívsebészek - szakmájuk legnagyobb változásának kezdetét jelenti, a közel negyven éve tartó by-pass műtétek megkezdése óta. Az emberi kéz nagy, ezért kell vágást ejtenünk. A robot apró ujjai ezt a kényszert megszüntetik.

A szívsebészek úgy vélik, a legtöbb szívműtétet végül el lehet majd végezni a robotok segítségével. A testbe való közvetlen betekintés helyett a műtétet a szakemberek kinagyított számítógépes képernyőn kísérik végig. Elméletileg az orvosnak még ugyanabban a szobában, sőt akár ugyanabban az államban sem kell lennie, mint a betegnek.

Már végeznek ilyen parányi lyukakon keresztül hasi, epekő vagy nőgyógyászati beavatkozásokat, térd- és mellkasműtéteket is. E műtétek során azonban nagyméretű "testszerkezeteken" dolgoznak a sebészek. Ilyenkor többnyire nincs szükség olyan mikrosebészeti lépésekre, mint a szívműtét, ahol parányi ereket és szöveteket kell elvágni és összevarrni. A robotok azonban lehetővé teszik, hogy ezt a korlátot is leküzdjék. A szakemberek úgy vélik, ez a módszer használható lesz másfajta mikrosebészeti beavatkozásoknál is, mint például a petevezeték elvarrása, vagy az agyi erek operálása.

A sebészek arra is felhívják a figyelmet, hogy a robotműtétek éppen hogy csak elkezdődtek. Az ohiói beteg szívműtéte egy tudományos kísérlet része volt, melyben azt akarják meghatározni, hogy egy adott típusú by-pass beavatkozás ugyanúgy elvégezhető-e robottal, mint kézzel. Ebben a kísérletben az orvosok parányi nyílást vágtak a beteg mellkasán, ezután pedig a robot vágta el és varrta meg a dobogó szíven az artériát.

A műtétet végző orvosok mindamellett hangsúlyozták, hogy a mai robotok még nem elég jók ahhoz, hogy a szívműtétek többségét átvegyék. Az eszköz ráadásul közel egymillió dollár, és csak a betegek tizenöt százalékában használható, akiknél egyetlen szívkoszorúér-elzáródás található, az is a szív, mellkas felé eső, elülső részén.

robot, szívműtét, szívsebész

2002-07-10 15:40:16

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop