Hirdetés

Újra kezdődnek a gyógyszerártárgyalások?

gyógyszerártárgyalások, miniszter, gógyszer, ár |

Népszabadság   Népszabadság

Kedden kormány elé kerül a gyógyszerárakról szóló hároméves egyezség - értesült lapunk. Mikola István, a leendő egészségügyi miniszter lapunknak kijelentette: hivatalba lépése után minden folyamatban lévő ügyet megvizsgál, és ha szükséges, változtat.

A múlt héten a gyártók és a kormányzat képviselői aláírták a gyógyszerárak megállapításáról szóló, a következő három évre érvényes szándéknyilatkozatot. A kedden kormány elé kerülő javaslat szerint a következő években a gyártók készítményeik árában csak az infláció 70 százalékát érvényesíthetik. A megállapodással mindkét fél elégedettnek látszott.

Mikola István, a leendő egészségügyi miniszter lapunknak kijelentette: hivatalba lépése után minden folyamatban lévő ügyet megvizsgál, és ha szükségét látja, kezdeményezi a változtatásokat is. Kérdésünkre, hogy aláírja-e változatlan formában a múlt héten nyilvánosságra hozott hosszú távú megállapodást, azt felelte: egyelőre nincs abban a helyzetben, hogy erről nyilatkozzon.

A gyógyszergyártói szövetségek vezetői elképzelhetetlennek tartják, hogy a kormányzattal már aláírt szándéknyilatkozattól lényegesen eltérjenek. Orbán István, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke szerint a tárgyalás jelenlegi fázisában már nem illik visszatáncolni.

A hosszú távú ármegállapodást szakmai körökből is érték bírálatok. Matejka Zsuzsa, az Egészségügyi Kutató Intézet szakértője szerint ha három évre rögzítik az áremelés mértékét, kizárják, hogy a világban időközben leértékelődött készítmények olcsóbbá váljanak.

A miniszterjelölt, Mikola István az elmúlt napokban adott nyilatkozataiban többször is elmondta: az általa vállalt feladatokhoz többletforrásra van szükség, amelynek nagyobb részét az egészségügy üzleti szereplőitől várja. Mások mellett a gyógyszergyártókkal is szeretné a párbeszédet újra kezdeni. Követendő példaként említette azokat az európai országokat, ahol a nagy gyógyszergyártó cégek a profitjukat megosztják az egészségügyi szektorral. Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke szerint: a vállalatok eddig is részt vállaltak az ágazat gazdasági terheiből. Például a cégek támogatásával zajlik az orvosok szakmai továbbképzése, emellett jelentős összeggel járulnak hozzá a kórházakban zajló gyógyszerek klinikai vizsgálatához.

gyógyszerártárgyalások, miniszter, gógyszer, ár

2002-07-10 16:24:51

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop