Hirdetés

Szabad orvosválasztás

beteg, háziorvos, szabad orvosválasztás |

Népszabadság   Népszabadság

A nagytőkei háziorvos nekilátott, hogy megnevelje az embereket. Az egyik beteg szerint a doktor ezt úgy fogalmazta, hogy itt be kell törni az orvosnak a betegeket. A megnevelés, illetve a "betörés" abban állott, hogy durván és megalázóan beszélt velük, sokszor nem látta indokoltnak, hogy megvizsgálja őket. Azt különösen nem szerette, ha beutalót kértek tőle a szentesi SZTK-ba.

Ecsédi Józsefnének például haemangiómája van, ez egy értágulatféle a főverőérben, a szeme mögött. A fiatalasszonyt műteni nem lehet, bármikor érheti agyi katasztrófa. Az orvosetikai bizottságnak írott levél szerint őt a doktor úgy "nevelte", hogy azt mondta neki: az az ér a fejében úgyis szét fog szakadni. Az asszisztens pedig azt terjesztette róla a faluban, hogy agydaganata van, már nem is tudja, mit beszél.

Egy fiatal nő azért tett panaszt az etikai bizottságnál, mert szexuálisan zaklatta őt a doktor. Mondta neki, miközben írta a lázcsillapítós receptet, hogy hallja, nincsen jóban az élettársával. Felajánlja, legyen jóban ővele. "Kielégítjük egymás vágyait" - ajánlotta a levélíró szerint a doktor. De amikor látta, hogy nincs nagy fogadókészség az ajánlatra, hozzátette, ha kell, fizet is érte, úgy is lehet.

Bakos Imrére és a feleségére pedig úgy megharagudott, hogy három és fél hónapig nem ment ki gondozni Bakosné 93 éves, félig béna nagyapját, és 90 éves vak nagyanyját. Mizere Józsefnénak 27 volt a vércukra, de csak Szentesen derült ki, hogy ettől van olyan rosszul. Kérdezte tőle a doktor, hogy mi baja. A 70 éves aszszony azt mondta, nem tudja, csak nagyon rosszul érzi magát. A háziorvos azt felelte, ő olyan beteggel nem tud mit kezdeni, aki azt sem tudja, mi baja. Mizere néni kérte, legalább a vérnyomását mérje meg, mire az orvos úgy reagált: mérje meg az, akihez menni akar Szentesen.

Dr. Mihályfi György 1999. augusztus 1-jén kezdte meg rendelését Nagytőkén. Nem egészen másfél év alatt három orvosetikai eljárásban mintegy 80 panaszos levél íródott ellene. Többen voltak, akik ugyanazt az esetet több etikai eljárásba is beadták, az országos orvosetikai bizottság titkára, Horváth Erzsébet szerint körülbelül 50 különálló ügyről van szó.

A Szenteshez közeli Nagytőkén mintegy 500-an élnek. Igaz, a nagytőkei orvosi körzethez tartozik két kisebb település, Magyartés és Cserebökény, meg ezek irdatlan külterülete. A doktor azt mondja erről: a körzet egyik széléről a csongrádi templom tornyát látja, a másik széléről a szarvasiét. Ezek a részek azonban közigazgatásilag Szenteshez tartoznak, vagyis képviselőjük nem szavazhat Nagytőkén a háziorvos ügyeiről.

Veresháza még Cserebökénynek is a külterülete. Ott lakik a 82 éves Tolnai Péterné. Tolnai néninek már volt agyérgörcse, bénulni kezdett a karja is, de Szentesen meggyógyították. Amikor tavaly újra rosszul lett, telefonáltak Mihályfi doktornak.

-Azt mondta a doktor úr a telefonba, hogy hívjunk mentőt - meséli a lánya. - Hívtam a mentőket, azok meg azt kérdezték, mi baja a betegnek. Mondtam nekik, magas a vérnyomása, más betegségéről nem tudunk, csak gyakran elveszti az eszméletét. Erre azt felelték, amíg a háziorvos meg nem vizsgálta, addig ők nem tudnak kijönni. Mondtam, hogy valamit mégis csinálni kéne, mert reszket már, és nem ismer meg senkit. Erre azt felelték, adjak neki vérnyomáscsökkentőt és nyugtatót.

Tolnai néni is panaszkodik az orvos gorombaságára. A lányának például azt mondta, álljon arrébb, mert büdös. A veresházi öregek nem is szeretnek kimenni a rendelésére, mert félnek tőle.

-Ha öreg meg beteg is az ember, jobban esne, ha egy kis kedves szót mondanának neki - magyarázza Tolnai néni.

Az orvosetikai eljárásban nem szerepelt ugyan, de a panaszos betegek egyértelműen úgy látják: a betegek "betörése" avagy "egységes nevelése" abban áll, hogy minél több hálapénzt kényszerítsen ki tőlük az orvos. Az elégedett a munkájával, aki a falubeli vezető brancshoz tartozik, illetve azok, akik tudnak és akarnak annyi pénzt adni az orvosnak, amennyit az elvár. Aki azonban keveset ad vagy természetben - túró, tojás, fölpucolt tyúk vagy disznótoros kóstoló - igyekszik leróni a háláját, amiért "nem adnak semmit sem a boltban, sem a kocsmában", az nem sok kedvességre számíthat.

A doktor szerint a modora nem függ attól, ki mit, mennyit ad.

-Amikor én idejöttem, tudtam, hogy itt nincs hálapénz, mert nagyon szegények az emberek. Én csak a munkámnak élek, az első olyan orvos vagyok, akinek 55 éves korára nincs semmije. A fizetésem 120 ezer forint, de csak 63 ezret kapok belőle kézhez. Nem is tudunk belőle megélni, már adogatok el dolgokat. Azért jöttem ide, mert itt nem kell éjszaka ügyelni, az előző munkahelyemen már nagyon belefáradtam, hogy egy éjszaka ötször is föl kellett kelnem, mert beteghez hívtak.

A nagytőkei panaszosok azt szeretnék, ha Mihályfi doktor távozna a körzetből, és jönne valaki, aki szakmailag korrekt módon és kedvesen bánik a betegekkel. Ehhez azonban meg kellene szabadulniuk Mihályfitól, aki viszont igen gyorsan összebarátkozott a nagytőkei elit tagjaival.

Mihályfit Kiss Gyula korábbi polgármester hozta a faluba. Az úgy volt, meséli a volt polgármester, aki az orvosügybe bukott bele, hogy éppen a nyugdíjazását ünnepelték birkavacsorán, amikor odament egy idegen, és az üresen álló orvosi állás felől érdeklődött. Az oldott légkörben gyorsan összebarátkoztak, megegyeztek. Azóta azonban összevesztek. Kiss Gyula szerint azért, mert amikor megszaporodtak a panaszok, ő a betegek oldalára állt. Az orvos szerint viszont a volt polgármester leskelődött utána a kazánházból, ahol a tűzifáját tárolta.

A korábbi képviselő-testület többsége az orvos mellé állt. A hódmezővásárhelyi példa Nagytőkén is hatott: a testület lemondott, ezzel megbuktatták a volt polgármestert. Az időközi választáson utódja Kiss Nándor lett, aki az etikai eljárásban aláírásokat gyűjtött a doktor mellett, felesége pedig a rendelőben takarít, ami nagy szó Nagytőkén, ahol alig van munkahely. Az öttagú képviselő-testületbe bekerült például Stabareczné, az asszisztensnő, neki egy rokona, sőt maga a doktor, aki ilyenformán saját maga munkáltatójává is vált.

Nem csoda, hogy a nagytőkei képviselő-testület nem indít fegyelmit Mihályfi doktor ellen azok után sem, hogy a Magyar Orvosi Kamara országos orvosetikai bizottsága 255 ezer forint pénzbüntetésre ítélte, mert megalapozottnak látta az ellene felhozott panaszokat. A betegek akkor még bíztak abban, hogy ér valamit, ha személyesen és a szentesi szakorvosok igazolásával is bizonyítják igazukat. Félelmüket legyőzve, elutaztak Szolnokra a megyei orvosetikai bizottsághoz - ahová elfogultság miatt helyezték át az ügyet -, hogy szembesítsék őket a doktorral.

Mihályfi doktor azt állítja: a panaszokat nem bizonyították, és jogilag nem is lehet őket bizonyítani.

-Én sehová nem megyek egyedül: vagy az asszisztensnő, vagy a szociális gondozó mindig velem van. Az etikai bizottságban azonban nem nekünk hittek, hanem a betegeknek, állítólag azért, mert olyan életszerűen mondták el, ami történt. De a bíróság előtt egy ilyen bizonyítás nem áll meg, a korábbi etikai eljárás fegyelmi döntését is megsemmisítette a bíróság, ezt a mostanit is eltörli.

Horváth Erzsébet, az országos orvosetikai bizottság titkára szerint viszont a közigazgatási bíróság a határozat formai hibáira hivatkozva nem azt állapította meg, hogy a panaszok nem jogosak, hanem új eljárást rendelt el, amelyet le fognak folytatni. Ez a panaszok orvosetikai megítélését nem befolyásolja, legfeljebb jogászok segítségével formailag is tökéletes módon fogják megfogalmazni az állásfoglalást. Egyébként, ha további panaszok érkeznek Mihályfi doktor ellen, akkor fél évre a kamarai tagságát is felfüggeszthetik, addig pedig nem praktizálhat.

Dr. Poczkodi Sándor, az országos orvosetikai bizottság elnöke állítja: a panaszok és tanúvallomások mennyisége, az, hogy a panaszosok jó része a megyei etikai bizottság előtt személyesen is megerősítette, amit leírt,valamint hogy ezeket az orvos és asszisztense nem tudták cáfolni, kellően megalapozza a döntésüket. A jelenlegi polgármester bemutatta ugyan olyan páciensek nyilatkozatait is, akik elégedettek az orvos munkájával, ez azonban nem teszi meg nem történtté és elnézhetővé azt, ami másokkal megesett.

-Hogy a betegek és az orvos között kialakult ilyen helyzet, ha kialakult, abba a munkáltató önkormányzat nem kíván beleszólni - mondja Kiss Nándor polgármester. - Ezt majd a doktor úr le fogja rendezni, vagy a bíróság pontot tesz a végére. Nincs okunk fegyelmit indítani, mert Mihályfi doktor úr a munkáltató ellen vétséget nem követett el.

-Önök nem a helyi polgárokat képviselik?

-Azok vannak többen, akik nem panaszkodnak a doktor úrra.

-Igaz, hogy a községi költségvetésből akarják kifizetni a büntetését?

-Szó sincs erről. Mi csak azért kívánjuk növelni a rendelő költségvetését, hogy jobb műszereket és felszereléseket lehessen vásárolni.

-Mennyivel növelik a rendelő büdzséjét?

-Erre nem kívánok válaszolni.

-Igaz, hogy el akarták bocsátani azt az ügyintézőt, aki a községházán, ahol a faluban az egyetlen fénymásoló szolgáltatás működik, hajlandó volt lemásolni Ecsédiné kérésére az országos etikai bizottság határozatát?

-Nem akartuk elbocsátani, de hibát követett el, hogy nem nézte meg, mit másol le, mert a fénymásolás szerintem nagyon veszélyes dolog: kikerülhet olyasmi is, ami bizony problémákat okoz nekünk.

Választhatnak persze a panaszosok szentesi háziorvost is. Többen választottak is, de kiderült, hogy Szentes messze van, a külterületről rossz a közlekedés, éppen az jut be nehezen, aki rosszul van, továbbá a szentesi háziorvos is sokára ér ki, ha hívják. A szabad orvosválasztás ezért nekik nem jelent valódi szabadságot.

Dr. Szabó Ottó, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei orvosetikai bizottság elnöke megjegyzi: levelet írtak mind az ÁNTSZ Csongrád megyei szervezetének, mind a Csongrád Megyei Közigazgatási Hivatalnak, de az érintett szervezetek nem kezdtek vizsgálatot az ügyben.

Dr. Vas Márton Zsolt, a Csongrád Megyei Közigazgatási Hivatal vezetője kifejti: ők csak az önkormányzat döntéseinek a törvényességét vizsgálhatják a jegyzőkönyvek alapján. Az önkormányzatiság alkotmányos elvét sértené, ha beleavatkoznának a helyi testület kompetenciájába. Azt ugyan jelezhetnék az Állami Számvevőszéknek, hogy vizsgálja meg a nagytőkei önkormányzat gazdálkodását, de alig lát esélyt, hogy erre sor kerülne: az ÁSZ-ellenőrök bére 100 ezres nagyságrendű, ráadásul legalább ketten járnak, valószínűleg az egész ügy nem ér annyit, hogy a számvevőszék foglalkozzék vele.

Dr. Polt Péter azt írta, a panaszosok bizonyára a lehető legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez való alkotmányos jogra gondolnak. "Az Önök településén is biztosított az orvosi ellátás. Az ombudsman sem orvosszakmai, sem pedig a munkáltató jogkörébe tartozó ügyben nem rendelkezik hatáskörrel a vizsgálathoz" - válaszolta az állampolgári jogok országgyűlési biztosának korábbi helyettese, mai legfőbb ügyész.

Dr. Szabó Ottó szerint az ÁNTSZ már korábban is indíthatott volna vizsgálatot, szerinte ugyanis némelyik eset kimeríti a foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés bűncselekményét. Dr. Kovács Ferenc, az ÁNTSZ megbízott Csongrád megyei főigazgató-helyettese szerint viszont azt kérdezi: ha ez a véleménye az orvosetikai bizottságnak, akkor miért nem tettek feljelentést ők, illetve miért nem zárták ki a kamarából a háziorvost.

Időközben a Szolnokon tanúskodó panaszosokat beidézték a szentesi rendőrkapitányságra. Dr. Mihályfi György feljelentést tett ismeretlen tettes ellen a személyiségi jogai megsértése miatt, az öregeket tanúként hívatta be a rendőrség.

-Menni kellett mindenkinek, aki aláírta a panaszos levelet, talán 22 személynek - meséli Mizere néni. - Alig bírtak fölmenni a második emeletre, és remegtem belül, mert nagyon féltem, hogy ott, megfélemlítve, nem tudom elmondani az igazamat. Nem gázoltunk mi az ő becsületébe, csak az volt a bűnünk, hogy kifogásoltuk, amiért nem vizsgált meg bennünket. Micsoda jog az olyan, hogy három tanúval kellene mennem az orvoshoz, hogy meg ne hazudtoljon? Én 70 éves vagyok, a férjem 74. Megmondtam: aki hozzám eljön, annak én elmondom az igazságot, azt sem bánom, ha megbilincselve visznek el utána. De nincs már erőm sehová elmenni, hogy megvédjük a jogainkat, és látom, hiába is mennénk, semmiféle hatóságtól nem várhatunk segítséget. Nagyon félek, mi lesz velünk, ha leesünk a lábunkról, és még a mostaninál is kiszolgáltatottabbak leszünk. Már azon is gondolkoztam, adjuk el a házat. De hát hová mehetnénk? Itt éltük le az egész életünket, és most egyetlen rossz ember miatt itt hagyjuk az egészet?

beteg, háziorvos, szabad orvosválasztás

2002-07-10 16:35:50

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop