Hirdetés

Halotthűtés hallgatói normatívából

temetés, halottat, igazságügyi orvostani intézet, önkormányzat, határidőt, hallgatói normatívából, annyit tehetnek csupán, végtisztesség elrendelése nem |

Népszabadság   Népszabadság

A halottak temetésére előírt határidőt valamennyi igazságügyi orvostani intézet megsérti. A végtisztesség elrendelése nem az ő dolguk, annyit tehetnek csupán, hogy sürgetik a rendőrséget, az önkormányzatokat. Gyakori, hogy a holttest hűtésének költségeit nem fizetik ki, így az intézményeknek kell azt kigazdálkodniuk - néha törvénysértő módon a hallgatói normatívából.

A belügyi és az egészségügyi tárca is megkezdi annak vizsgálatát, hogy országszerte milyen gyakran fordul elő a halottak eltemetésére előírt, legfeljebb harmincnapos határidő megsértése.

A közelmúltban több esetre is fény derült. Budapesten, az Igazságügyi Orvostani Intézetben több mint egy éven át feküdt temetetlenül egy csecsemő. A gyermek egy nappal a születése után halt meg. A hivatalos ügyek intézésében járatlan szülők levélben közölték, hogy nincs pénzük a halott csecsemő eltemettetésére. Ugyancsak anyagi okai vannak, hogy Szegeden több mint tíz éve fekszik egy csecsemő a hűtőkamrában: a gyermek szülei és az önkormányzat nem tudott megegyezni, hogy ki fedezze a temetés költségeit. Gönczöl Katalin, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa legutóbb egy idős asszony esetét vizsgálta. A hölgy 1995-ben hunyt el, temetéséről azóta sem intézkedtek.

Az egészségügyi intézményekben érdeklődésünkre elmondták: ritka, hogy ennyire hosszú ideig nem temetik el a halottat, az azonban gyakori, hogy túllépik a törvényben előírt határidőket.

A jogszabály értelmében a halottat, koporsós temetés esetén, a halotti bizonyítvány kiállításától számított 72 órán túl, de 96 órán belül kell eltemetni. Törvény szabályozza, hogy a temetésről - sorrendben - annak kell gondoskodnia, aki e feladatot szerződésben vállalta; akit arra az elhunyt végrendelete kötelez; végintézkedés hiányában az elhunyt halálozása előtt vele együtt élő házastársa; az elhunyt egyéb közeli hozzátartozója a törvényes öröklés rendje szerint. Amennyiben nincsen temetésre kötelezett, vagy ismeretlen helyen tartózkodik, esetleg kötelezettségét nem teljesíti, akkor a temetésről - közköltségen - az elhalálozás helye szerint illetékes települési önkormányzat intézkedik. Az elhunyt lakóhelye szerinti önkormányzat téríti a köztemetés költségeit.

Főként az igazságügyi orvostani intézetekben okoz gondot a jogszabályi határidők betartása. Magyarországon négy egyetem mellett működik ilyen intézet. Azok az elhunytak kerülnek ide, akik rendkívüli körülmények között haláloztak el. Ők a legtöbb esetben gyilkosság áldozatai lettek, öngyilkosságot követtek el, vagy hirtelen, tisztázatlan körülmények között lelték halálukat, esetleg ismeretlen a személyazonosságuk.

Az intézményeknek nincs joguk intézkedni a temetésről, nem tehetnek mást, mint hogy folyamatosan hol a rendőrséget, hol az önkormányzatot sürgetik. Ha az elhunyt személyazonossága ismeretlen, a rendőröknek rendkívüli halálesetként kell kezelniük az ügyet. A holttest eltemetéséhez, elhamvasztásához a rendőrség engedélye szükséges. Ők határozhatják meg a temetés legközelebbi időpontját. A temetés elhalasztásának időtartama az ismeretlen személyazonosságú holttest esetén annak fellelésétől számítva sem haladhatja meg a harminc napot.

A költségvetés azonban nem fedezi a rendkívüli halálozással kapcsolatos kiadásokat: az intézmények mintegy húszezer forintot kapnak a boncolásra, de a hűtést senki nem fizeti ki - mondja Varga Tibor professzor, a Szegedi Tudományegyetem Igazságügyi Orvostani Intézetének vezetője. Tájékoztatása szerint a temetés idejének kitolódása, ami Szegeden ugyanúgy nem ritka, mint a többi egyetemi intézményben - csak részben magyarázható jogszabályi problémákkal. A rendelkezésre álló idő nem elegendő arra, hogy az ismeretlen halott személyazonosságára fény derüljön. Amikorra ez kiderül, a hűtési költség számlája gyakran már olyan nagy, hogy sem a hozzátartozó, sem az önkormányzat nem tudja, nem akarja vállalni a kifizetését. A hűtés piaci ára a térségben naponta egy-kétezer forint, ennek felét számolja fel az egyetem.

A szakma képviselői sérelmezik, hogy az egészségügyi ellátásba még a legegyszerűbb temetés támogatása sem fér bele. Azt, hogy a támogatás hiánya mekkora gond, a Debreceni Igazságügyi Orvostani Intézetben is megerősítették. Itt is a pénztelenség okoz leggyakrabban késlekedést. A temetés 100-120 ezer forintba kerül. Debrecen környékén 600-1100 forint naponta a holttest hűtése. Gyakran sem a hozzátartozó - aki esetenként jóval családtagja halála után értesül a tragédiáról -, sem a köztemetésre kötelezett önkormányzat nem tudja vállalni a végtisztesség finanszírozását. Így a holttest a hűtőházban marad, a számla pedig napról napra nő. Debrecenben az utóbbi tíz évben - mely időszakban tízezer halottat vizsgáltak - három határidő-túllépésből lett "ügy". Előfordul, hogy a jogszabályban meghatározott harminc napot túllépik, de csak nagyon ritkán jelentősebb mértékben. Az ezzel járó többletköltségeket az intézmény kigazdálkodja.

Szegeden is a pénz átcsoportosítása az egyetlen megoldás. Varga Tibortól megtudtuk: ha nincs pénze a rokonnak, az önkormányzatnak, méltányosságból az egyetem vezetése engedélyezheti a hűtés költségeinek elengedését. Ekkor azonban két problémával is szembe kell néznie. Az egyetem a hallgatói normatívából tud átcsoportosítani e célra, ami amellett, hogy a szűkös anyagi lehetőségek miatt nehézségeket okoz, törvénysértő is. Az oktatási törvény egyetlen paragrafusa sem engedélyezi a normatíva ez irányú felhasználását.

temetés, halottat, igazságügyi orvostani intézet, önkormányzat, határidőt, hallgatói normatívából, annyit tehetnek csupán, végtisztesség elrendelése nem

2002-07-10 17:08:11

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop