Hirdetés

Szalmonella a makaróniban?

iskola, szalmonella, ételmérgezés |

Népszabadság   Népszabadság

Szalmonella okozta a székesfehérvári iskolai ételmérgezést - állapították meg csütörtökön az ÁNTSZ Fejér megyei laboratóriumában, de azt egyelőre nem tudják, miként került a baktérium a vadonatúj melegítőkonyhába. Tegnap délután már hatvannégyen voltak kórházban az ételmérgezés miatt.

Miként arról korábban már beszámoltunk, hétfőn a székesfehérvári Széna téri általános iskola több tanulóját szállították kórházba ételmérgezés gyanújával.

Aznap milánói makarónit tálaltak ebédre az iskola étkezdéjében. Másnap már 35 felnőtt és gyerek volt kórházban magas láz, hányás és hasmenés miatt. A betegek száma csütörtök délutánra hatvannégyre emelkedett. Közülük kilencen felnőttek, a többi gyermek. Valamennyien az iskola éttermében ettek hétfőn.

Tegnap összesen 285-en hiányoztak a Széna téri iskolából. Az otthon maradó gyerekeket is megvizsgálták a háziorvosok, többségüknél gyomorpanaszokat diagnosztizáltak, de állapotuk nem igényel kórházi kezelést. Sok diákot azért nem engedtek szüleik az iskolába, mert féltek, hogy ők is megfertőződhetnek.

A Fejér megyei Szent György Kórház fertőző osztályán tegnap már nem tudtak új betegeket fogadni, ezért más osztályokon is kialakítottak elkülönítő részlegeket. Dr. Almási Ferenc, az ÁNTSZ székesfehérvári intézetének főorvosa tudósítónknak elmondta: a betegek állapota "középsúlyos", sok folyadékot veszítettek, igen magas a lázuk, ami nehezen csillapítható, ezért további gondos ápolást igényelnek. Azonban - szögezte le a tisztiorvos - egyetlen beteg sincs életveszélyben. A kórházban lévő ételmérgezetteket a kiszáradás ellen infúzióval kezelik, lázuk csillapítására antibiotikumokat kapnak.

Almási Ferenc hozzátette: arra kérték a háziorvosokat, hogy csak azokat az ételmérgezéses betegeket utalják a Fehérváron lévő megyei kórházba, akik infúziós kezelésre szorulnak, a többieket mentőautóval a budapesti Szent László Kórházba kell szállítani. Érdeklődésünkre a fővárosi intézményben elmondták: tegnap délutánig nem érkezett Székesfehérvárról ételmérgezéses beteg.

Mint dr. Ferencz Péter megyei tiszti főorvostól megtudtuk: a Széna téri iskola melegítőkonyháján feltálalt milánói makaróniból vett mintákból, valamint a betegek és a konyhai dolgozók szervezetéből is kitenyésztették a szalmonella-baktériumokat, így egyértelművé vált, hogy a megbetegedéseket szalmonella okozta. Azt még nem tudják, hogy a baktérium hogyan került a Széna téri iskola konyhájába, ahol a hétfői, rögvest a megbetegedések észlelése után elrendelt ÁNTSZ-vizsgálat rendet és tisztaságot talált. Abban a konyhában, ahol a hétfői ebédet készítették, a tisztiorvosok nem találtak szalmonellát.

Ferencz Péter elmondta: a konyhai dolgozók egymásnak ellentmondó információkat adtak az étel szállításának és tárolásának körülményeiről, így a fertőzés okainak tisztázásához még további vizsgálatokra van szükség. Elképzelhető, hogy egy konyhai dolgozó valahol másutt fertőződött meg baktériumokkal, s bár tünetmentes volt, mégis behurcolta a betegséget az iskolába. Az ÁNTSZ vizsgálja azt is, hogy a konyhán dolgozók közül az utóbbi időben volt-e valakinek hasmenéses megbetegedése, vagy esetleg családjukban fordult elő hasonló eset.

Ferencz Péter tájékoztatása szerint a Széna téri iskola melegítőkonyhájában az ÁNTSZ dolgozói elvégezték a megfelelő fertőtlenítést, és a konyhai dolgozókat, mivel ők is megfertőződhettek, átmenetileg más konyhákon dolgozókkal helyettesítették.

Gócs Ferencné, a Széna téri iskola igazgatója lapunknak elmondta: az intézmény melegítőkonyhája vadonatúj, az iskola nyári kibővítése során építették néhány irodával, mellékhelyiségekkel és az új tanári szobával együtt. Számára érthetetlen, hogyan fordulhatott elő szalmonellafertőzés az iskolában. Mint mondta, a konyhai személyzet minden tagja több mint húsz éve dolgozik az iskolában, velük még soha nem történt hasonló eset.

Az iskolában 665 diák tanul. A megbetegedések minden évfolyamot érintettek, de - bár az iskola tanulóinak több mint egyharmada hiányzik - az oktatást egyetlen tanulócsoportban sem kellett felfüggeszteni. A megbetegedett tanárokat kollégáik helyettesítik.

Az igazgatónő hozzátette: a történtek lelkileg is megviselték az iskola tanárait és diákjait. Szerencsére a szülők nem hibáztatják az intézményt, inkább segíteni próbálnak a tantestületnek: akárcsak a tanárok, a szülők is felváltva járnak a kórházba meglátogatni a beteg gyerekeket, a pedagógusokat és a konyhai dolgozókat - mondta Gócs Ferencné.

iskola, szalmonella, ételmérgezés

2002-07-10 17:41:04

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop