Hirdetés

Az európai gyógyszergyártás kilátásai

LONDON. -- Az európai gyógyszergyárak előrejelzett adás-vételi hullámát megtorpedózták többek között az emelkedő árak, bár egyes gazdasági szakemberek szerint jövőre tovább konszolidálódik az ipar.

gyógyszerek, gyógyszergyártás, vállalat |

The New York Times Health News Service   Medincorp | Modica, P.

A befektetők a nagy nyereség reményében a biztos lábakon álló cégekbe öntötték a pénzt. Általában azonban tőzsdespekulációkkal többet nyertek, mint a cégek megvételével.

A Ciba-Geigy AG és a Sandoz AG Novartis-szá való, nagy port felvert egyesülésén kívül, (az új céget két hete jegyezték be véglegesen Amerikában) az európai gyógyszergyártás konszolidációja túlnyomórészt a francia cégeket érintette, ahol további tranzakciókat várnak.

''A piac hamar fölismerte a konszolidáció lehetőségeit és a sebezhető cégek árait'' - mondja Peter Laing, a londoni SGST Securities elemzője. - ''Nagyon nehéz igazolni egy ellenséges légkörű tulajdonátvételt.''

Laing jövőre újabb jelentős fúziókat vár, hasonlóakat, mint a 1996-ban volt a Cibáé és a Sandozé, vagy a svéd Pharmacia AB egyesülése a michigani Kalamazoo-ban székelő Upjohn Companyval. A fúziók olcsóbbak, mint a vételek és ugyanazt a célt érik el, szélesebb árukínálat, olcsóbb áron.

A Sanofi SA, egy közepes méretű francia gyógyszergyártó cég szinte bizonyos, hogy jövőre egy nagyobb vállalat részeként fog működni, miután a többségi tulajdonos, az Elf Acquitaine SA képviselője azt nyilatkozta, hogy ''kívánatos'' lenne, ha a Sanofi egyesülne egy másik céggel. A hír hallatán a Sanofi-részvények, amelyek az év folyamán már 16%-kal mentek föl, újabb 6%-ot ugrottak előre, összesen évi max. 525 frankra.

Az összeolvadás egyik további várományosa a brit Zeneca, amelynek a részvényei

38%-kal nőttek az év során, amire az elemzők azt mondták, hogy ez mind a spekuláció jele, mind annak, hogy jelentősen megnőtt az új készítmények száma.

A német Schering AG, a svéd Astra AB és a norvég Novo Nordisk AS részvényei is igencsak fölmentek az év során, nagyrészt azért, mert a spekulációk szerint ők lehetnek a konszolidációs listán a következők.

Ezen kisebb cégek nyereségeinek hátterében az áll, hogy az egész iparágban fölmentek a részvények, amely részben az 1994-95-ös mélyreható átszervezéseknek köszöntető.

Ezekben az években a nagyobb gyógyszergyárak legalább évi 35 milliárd dollárt költöttek jelentős vásárlásokra. Idén valóságos hullámvölgy volt, az első kilenc hónapban mindössze 3,5 milliárdot költöttek, mondja James Capel.

A közvetlen vásárlásokat fölváltották más repozicionáló lépések, mint a Hoechst AG folyamatban levő 3.5 milliárd dolláros ajánlata a francia Roussel Uclaf cég kisebbségi résztulajdonára.

A Hoechst, Európa legnagyobb vegyigyára azért kívánja megvenni a Rousselt, hogy konszolidálja szerte a világban működő gyógyszergyárait és helyi központokat alakítson ki, mondják az elemzők. Így a Hoechst Marion Roussel-nek integráltabb lenne a struktúrája és nagyobb a manőverezési szabadsága, növelhetné beruházási alapját és partnereket kereshetne.

Az olyan vegyesvállalatok, mint a múlt héten bejelentett Merck & Co. és a Rhone Poulenc SA állatgyógyszergyártó részlegeinek közös vállalata, az előrejelzések szerint 1997-ben növekvő számban fognak alakulni. Jövőre szintén várhatók az olyan nagyobb tőkefölvásárlások, mint a pl. az ebben a hónapban lebonyolított üzlet, amikor a Roche Holding AG 94 millió dollárért megvette a Rhone-Poulenc gyógyhatású készítményeket előállító részlegét, szintén nagyobb számban várhatók, mert a vállalatok rá vannak kényszerítve, hogy beszüntessék tevékenységüket vagy kevéssé profitábilis részlegeket létesítsenek.

Az elemzők szerint ezek a tranzakciót azt jelzik, hogy szükség van a gyártás növekedésére és a költségek csökkentésére egy olyan iparágban, ahol a történelmileg magas mutatók az elmúlt években jelentősen csökkentek.

''Úgy véljük, az aktivitás nagyjából változatlan mértékű marad, csak a forma változik'' -- mondta Rob Arnold, a Coopers and Lybrand pénzügyi igazgatója. ''Kevesebb tőzsdei mozgás lesz és több, közvetlenül a vállalatok között lebonyolított üzletkötés.''

A konszolidáció legfontosabb mozgatórugója a nagy gyógyszerfölvásárlók, mint az amerikai egészségügyi intézmények és kórházak, valamint az európai államok kormányai, a világ két legnagyobb gyógyszerpiacának árkorlátozásai. Szerepet játszanak még a szabadalmi idők lejárta, a fokozódó verseny és a kutatások növekvő költségei is.

Az olyan fúziók, mint a Ciba és a Sandoz összeolvadása egyszerre teszi lehetővé egy vállalat számára, hogy csökkentse a munkahelyeket és egyéb költségeket és bővítse a termelést. Az új vállalat előrejelzése szerint három éven belül 2,34 milliárd dollárt költségmegtakarítással számolnak, ám a piaci részvételt tekintve a világ második legnagyobb gyógyszergyártó cége lesznek.

A legnagyobb cég a Glaxo Wellcome Plc, bár kevesebb mint 5%-os a részesedése a világ 205 milliárd dolláros gyógyszerpiacából. Az elemzők szerint még 2000 előtt lehetséges olyan vállalat létrehozása, amelynek 10%-os részesedése lesz, elsőként az olyan cégeknél, mint a Glaxo, amelyeknek a fontosabb készítmények szabadalmi határideinek lejártával leginkább szembe kell nézniük.

Jó hír, hogy a gyógyszerek, különösen az új készítmények iránt továbbra is nagy az igény, ezért a gyógyszergyártók emelhetik az áraikat. Ez némileg csökkentette a fúziós kényszert.

Az IMS gyógyszeripari gazdasági elemzői szerint a szabadalmazott gyógyszerek árai a harmadik negyedben 3,2%-kal nőttek az előző évi adatokhoz képest. Európában, ahol a vényre kapható készítmények 28%-át forgalmazzák, korlátozták az árak inflációját.

''Európában nehezek az árformálás körülményei'' - mondja Jams Culverwell, a Meryll Lynch International európai elemzője. ''Amerikában nem ilyen rossz a helyzet az új gyógyszerek esetében, de a régieket tekintve még mindig problémás.''

Mivel nagy a nyomás a magasabb árú, új gyógyszerek előállításának irányába, Culver szerint sokkal nagyobb lesz az együttműködés a biotechnikai vállalatok és a nagy gyógyszergyártó cégek között.

Az elmúlt években általános szinergikus mozgások lehetővé teszik a nagyobb cégek számára, hogy hozzájussanak olyan termékekhez, amelyek előállítása kívül esik kutatási területükön, a kisebbek számára pedig biztosítják az oly nagyon áhított tőkét.

Chris Evans, brit tudós szerint, aki három biotechnikai vállalatot alapított, köztük a Chiroscience Plc-t és a Celsis Plc-t, most Pedig a Merlin Fund-on dolgozik, több lesz a beruházás, ''amíg az Egyesült Királyság tudományos életének alapjai továbbra is erősek maradnak''.

''Az elkövetkező 5-6 évben igen sok tudósnak nagyon jól fog menni a sora'' mondta Evans nemrégiben egy Londonban megtartott biotechnikai konferencián. ''És nekünk érdekünk, hogy ezek a fickók jól keressenek.''

Megjelent: Bloomberg Business News

gyógyszerek, gyógyszergyártás, vállalat

2002-07-31 18:19:38

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop