Hirdetés

Négy paragrafus a háziorvosok praxisáról

háziorvos, praxis, jog |

Népszabadság   Népszabadság

A kormány azt kéri, hogy a parlament sürgősséggel tárgyalja meg a háziorvosok praxisjogáról szóló, mindössze négy paragrafusból álló törvényjavaslatot. Az ellenzék is támogatja, hogy az önálló orvosi tevékenységet törvény szabályozza, de a szocialisták a részletek meghatározására nem akarnak biankó felhatalmazást adni a kormánynak. Az orvoskamara nehezményezi, hogy a törvénytervezetről vele nem konzultáltak.

Benyújtotta a kormány az Országgyűlésnek azt a törvényjavaslatot, amely január 1-jétől ingyenesen az alapellátásban gyógyítóknak adná a praxisukat. Annak érdekében, hogy a javaslatból az év végéig törvény legyen, a kormány hétfőn sürgős tárgyalást kér az Országgyűléstől - tájékoztatta lapunkat Oberfrank Ferenc, az Egészségügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára.

A mindössze négy törvénycikkelyből álló tervezet az önálló orvosi tevékenységet vagyonjogként keletkezteti. Ezt a jogot a jövő év elején, kártyaszámtól függetlenül, minden olyan orvos megkapja, aki háziorvosként, illetve gyermekháziorvosként dolgozik. A praxist tulajdonosa a későbbiekben értékesítheti. A törvénytervezet kiköti, hogy a háziorvosok nem gazdálkodhatnának a tulajdonukba kerülő praxissal, azaz nem alkalmazhatnak maguk helyett más gyógyítót. Egy év múlva az orvosi kamara felülvizsgálja, hogy a praxis tulajdonosa megfelel-e a vele szemben támasztott követelményeknek. A benyújtott javaslat biankó fölhatalmazást adna a kormányzatnak, hogy a praxisjog megszerzésének és visszavonásának, valamint a működtetésének feltételeit később szabályozza.

A keretjellegű tervezet gyors törvénynyé válása kétséges. Az Államigazgatási Főiskola szakértői által készített szakvélemény szerint a kormány által benyújtott dokumentum ellentétben áll az alaptörvénnyel. Az elemzés készítői állítják: a háziorvosi praxis tulajdonba adásáról szóló szabályozás kétharmados törvények módosítása nélkül elképzelhetetlen. A praxisok privatizációjáról szóló javaslat érinti az önkormányzatok ellátási kötelezettségét. Már emiatt sem kaphat a kormány vagy a szakminiszter jogot a praxisok működtetésének, megszerzésének és visszavonásának szabályozására.

Az MSZP választmányának hét végi értekezletén a szocialisták élesen bírálták a benyújtott javaslatot. Azzal egyetértenek, hogy rendezni kell az alapellátásban dolgozó orvosok sorsát, de vitatják, hogy a kormány jelenlegi javaslata a célnak megfelelő volna. Kökény Mihály, a parlament egészségügyi bizottságának szocialista elnöke nem érti, hogy miként lehet egy olyan javaslatot benyújtani, amely nem tisztázza az ellátási felelősséget, a praxisokhoz tartozó rendelők, műszerek tulajdoni helyzetét, a privatizáció után az orvosok és az önkormányzat viszonyát.

A javaslat benyújtásának, illetve előkészítésének körülményeit a Magyar Orvosi Kamara elnöke is kifogásolta. A tervezettel kapcsolatban Kupcsulik Péter elmondta: a köztestület helyesli, hogy a praxisjogot törvény nevesíti, de nehezményezi, hogy a javaslat úgy került a kormány elé, hogy a kamarának nem állt módjában megismerni.

háziorvos, praxis, jog

2002-07-10 15:00:54

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop