Hirdetés

Adható-vehető háziorvosi praxis

háziorvos, privatizáció, kormány, praxis |

Népszabadság   Népszabadság

Információink szerint hamarosan kormány elé kerül a háziorvosi praxis privatizációról szóló javaslat. E szerint az orvosok jövőre praxisjogot szerezhetnének egy adott körzetre. Ezt a jogot tulajdonosa piaci áron forgalomba hozhatná, de csak hasonló jogú orvosnak adhatná el.

Legkésőbb október végéig elkészíti az egészségügyi szaktárca a háziorvosi privatizáció elindításához szükséges törvénytervezetet. A hamarosan a kormány elé kerülő koncepciónak már nem az ingatlanvásárlás a legfontosabb eleme, hanem a praxis tulajdonjogának a megszerzése - tájékoztatta lapunkat Fodor Miklós, a háziorvosi privatizáció miniszteri biztosa. A Falusi Körzeti Orvosok Országos Szövetségének elnöke, Éger István lapunk kérdésre elmondta: a szervezet tagjai tartanak attól,hogy a kormány által elképzelt privatizáció a jelenlegi finanszírozási körülmények között megvalósíthatatlan. Ezért szorgalmazzák, hogy a háziorvosok az adott körzetre személyi, azaz praxisjogot kapjanak. A kormány elé kerülő javaslat szerint ez a jog adható-vehető lesz. Piaci értékét, a praxisok tulajdonosváltásának körülményeit a kamara ellenőrizné. Októberben dönt a kormány arról, hogy a praxisokban most gyógyítók milyen feltételekkel juthatnak a joghoz.

Komáromi Zoltán, a Magyar Orvosi Kamara titkára szerint gesztus lenne az államtól, ha a körzetek jelenlegi orvosai ellenszolgáltatás nélkül vagy jelképes illeték ellenében juthatnának praxisuk tulajdonjogához. A kamara ragaszkodik ahhoz is, hogy a praxisok átadás-átvételének kereteiről törvény rendelkezzék. Az önkormányzatok köthetnének szerződést a praxistulajdonossal a területen élők ellátásáról. Ha helyben úgy döntenek, akkor a rendelők az önkormányzatok tulajdonában is maradhatnának. A szaktárca jövőre átlagosan 800 ezer forintot juttatna a rendelők magánkézbevételéhez.

Abaházi Attila, a törökszentmiklósi Egyesített Gyógyító Megelőző Intézet igazgató-főorvosa szerint manapság az orvosok puszta megélhetése is veszélybe került, ezért rendelőt nemigen tudnának vásárolni. - Egy belgyógyász 50-60 ezer forintot keres havonta. Ilyen munkabér mellett banki hitelt sem lehet törleszteni. A törökszentmiklósi intézetben több mint húsz szak- és háziorvos, valamint védőnő dolgozik, de ha mindannyian összefognak, akkor sem képesek az épületet megvásárolni - vélte az igazgató-főorvos.

Tiszavasvári öt körzeti orvosa közül négy a város széli rendelőkben, egy körzeti orvos és két fogszakorvos pedig a városcentrumban épült egészségügyi központban rendel. - Ha a központi épület rendelőit is magánítjuk, vita alakulhat ki az épület és a közös várótermek rezsiköltségével kapcsolatban - mondta Sulyok József, a település polgármestere.

- Békéscsabán mind a 37 háziorvos vállalkozóként dolgozik, de rendelőik önkormányzati tulajdonban vannak. Így csupán funkcionális privatizációról beszélhetünk - mondta tudósítónknak Ferenczi Attila háziorvos, a város képviselő-testületének tagja. A kártyapénzben nincs benne az eszközök amortizációs költsége, és nem tudni azt sem, hogy a privatizáció után kit milyen jogok illetnek meg.

háziorvos, privatizáció, kormány, praxis

2002-07-10 14:51:37

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop