Hirdetés

A T. Ház visszaállította a gyedet

GYES, törvény |

Népszabadság   Népszabadság

A jövő év elejétől visszaállítják a gyermekgondozási díjat - így döntött kedden a parlament. A T. Ház kivételes és sürgős eljárásban tárgyalja meg az olajügyek felderítésére alakuló vizsgálóbizottság létrehozását. A gazdasági kamarákról szóló törvény módosításáról kezdett vitából kiderült, hogy az ellenzék mellett a koalíciós MDF sem támogatja a kötelező kamarai tagság megszüntetését.

A parlament kedden döntött arról, hogy a jövő év elejétől újra bevezetik a gyermekgondozási díjat. A képviselők megszavazták azt is, hogy kivételes és sürgős eljárásban tárgyalják a Pallag László kisgazda képviselő által az olajügyek felderítésére alakuló vizsgálóbizottság létrehozását. A képviselők elfogadták a Magyarország területén élő nemzeti és etnikai kisebbségek helyzetéről szóló beszámolót. Szavaztak az 1998-as állami költségvetés zárszámadásához benyújtott módosító javaslatokról. Ennek érdekessége, hogy a kormány a 98-as büdzsé zárszámadásában "rejti el", hogy elengedi a MÁV több mint 30 milliárd forintos köztartozását. Ugyanitt kap felhatalmazást az ÁPV Rt. arra, hogy hatmilliárd forintot fordítson az MTV pénzügyi konszolidációjára. Pénzügyi szakértők szerint a kormány azért a zárszámadásban rendezi ezeket az adósságokat, hogy ne az idei költségvetés hiányát növelje.

Lapunknak nyilatkozva Szekeres Imre, a költségvetési bizottság szocialista párti elnöke példátlannak és elfogadhatatlannak nevezte, ahogy a tavalyi költségvetés zárszámadásának szavazásánál a koalíció viselkedett. Szekeres szerint ugyanis a kormánypárti többség egy-egy általa kiválasztott város esetében szemet hunyt az önkormányzatok jogtalan áfa-visszaigénylése fölött. Az Állami Számvevőszék korábban megállapította, hogy egyes önkormányzatok jogtalanul igényeltek vissza áfát, és több százmillió forint megfizetésére kötelezte őket. A tegnapi szavazással az áfa-visszafizetés alól mentesített városok kizárólag kormánypárti vezetés alatt állnak. Egy kivétel van csupán, Szolnok, ahol a polgármester fideszes, de az alpolgármester szocialista.

A képviselők megkezdték a kamarai törvény módosításának tárgyalását. A vitából kiderült, hogy az ellenzéki pártok mellett az MDF sem tartja szükségesnek a kötelező kamarai tagság megszüntetését. A szabad demokraták szerint a kötelező tagság eltörlésével az egész kamarai rendszer összeomolhat. Szerintük a kötelező tagdíjfizetést kellene megszüntetni a négymillió forintos árbevételt el nem érő vállalkozások esetében. Az MSZP silánynak, több ponton alkotmánysértőnek nevezte a kormány javaslatát. A szocialisták módosító javaslatot nyújtanak be, hogy fennmaradjon a kötelező kamarai tagság, és újabb közfeladatokat kapjanak ezek a testületek.

A Fidesz ifjúsági szervezetének, a Fidelitasnak két fideszes parlamenti képviselője kezdeményezi a párttörvény módosítását, hogy a pártok ne köthessenek választási célú együttműködési megállapodást gyermekszervezetekkel. A javaslat kimondatlanul is az MSZP és a Magyar Úttörők Szövetsége ellen irányul, a Fidelitas az elmúlt hónapokban többször is kifogásolta ugyanis, hogy az MSZP-hez kötődő Baloldali Ifjúsági Társulás és az úttörőszövetség létrehozta a Fiatal Baloldal (FIB) nevű szervezetet. Emiatt a Fidelitas többször is "politikai pedofíliával" vádolta a szocialista pártot. Tóbiás József, a FIB elnöke, szocialista parlamenti képviselő lapunknak elmondta: szervezetük megalakulása óta hangoztatja, hogy a vele együttműködő partnerszervezetekkel a gyermekek érdekében kíván politizálni, de ezt a korosztályt nem akarja bevonni a politikába. Tóbiás elvi aggályait is megfogalmazta a Fidelitas indítványával kapcsolatban, szerinte a gyermek-korosztálynak is biztosítani kell az alkotmányban rögzített szólás- és véleménynyilvánítás szabadságát.

GYES, törvény

2002-07-10 15:01:30

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop