Hirdetés

Ki nem tehető várólistára?

betegjog, ellátás, törvény, |

Népszabadság   Népszabadság

1998-ban hatályba lépett az egészségügyi törvény betegjogi része. Sorozatunkban dr. Simon Éva ügyvédnő segítségével próbálunk olvasóinknak áttekintést nyújtani a betegek jogait és kötelezettségeit érintő kérdésekben.

- Ha az adott helyen nem részesíthető ellátásban a beteg, tájékoztatni kell, hogy hol veheti igénybe azt. Ha az ellátás más egészségügyi szolgáltatónál sem biztosítható, vagy ha a beteg nem fogadja el a más egészségügyi szolgáltatónál történő ellátást, várólistára kell helyezni. Az életveszélyt azonnal el kell hárítani, életveszélyes állapotú beteg nem tehető várólistára. Azonban ha a betegnek például csípőprotézis beültetésére van szüksége, és ha az általa választott intézetben nem biztosítható a műtét belátható időn belül, akkor tájékoztatni kell, hogy hol tudják előbb elvégezni az operációt. Ha másutt sem oldható meg a beavatkozás rövidebb időn belül, vagy ha a beteg ezt nem fogadja el, akkor kerülhet várólistára: ilyenkor csakis az egészségügyi szempontok, valamint a beteg állapota dönt a sorrendről. Várólistára helyezés esetén a beteget a várakozás okáról és annak időtartamáról, illetve esetleges következményeiről tájékoztatni kell. A várólistának egységesnek, ellenőrizhetőnek és nyilvánosnak kell lennie. A várólisták ellenőrzésére hamarosanmegvalósul a betegjogi képviselői rendszer, amely kicsit az ombudsmanrendszerre hasonlít. A betegjogi képviselő a beteg érdekében - ha a beteg felhatalmazza erre - jogosult lesz ellenőrizni például a várólistát. A törvény ezek után megfogalmazza az emberi méltósághoz való jogot. Ennek szellemében az ellátás során a beteg emberi méltóságát tiszteletben kell tartani, s a betegen kizárólag az ellátáshoz szükséges beavatkozások végezhetők el.

Ez azt jelenti, hogy kísérleti jelleggel vagy indokolatlanul nem lehet egészségügyi beavatkozásokat végezni rajta - például ha az orvos tanulmányt ír az adott esetről, s ennek érdekében szüksége lenne még egy vizsgálatra, azt a tanulmánya érdekében sem végezheti el a betegen. Ezt szintén a betegjogi képviselő tudja ellenőrizni, ha szükséges. A törvény azt is kimondja, hogy az ellátás során a beteg jogainak gyakorlásában csak az egészségi állapota által indokolt ideig, törvényben meghatározott mértékben és módon korlátozható. A kórházi tartózkodása alatt, így vizsgálatra várakozás során bizonyos mértékben korlátozható jogainak gyakorlásában, rászólhatnak, hogy ne dohányozzon, ne hangoskodjon, ne zavarja a betegeket - de ezek általában a betegek számára is teljesen természetes korlátozások.

Fejős Éva

betegjog, ellátás, törvény,

2002-07-10 13:24:49

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop