Hirdetés

Adóssággal küszködő szívsebészetek

szívsebészet, adósság, egyetem |

Népszabadság   Népszabadság

A hét hazai szívsebészeti centrum több mint egymilliárdos hiányt halmozott fel. A Semmelweis Orvostudományi Egyetem (SOTE) 800 milliós adósságának negyede a Városmajor utcai Ér- és Szívsebészeti Klinikán keletkezett. Nem elképzelhetetlen, hogy leállni kényszerül az országban egyedüliként szívátültetéssel is foglalkozó, a koronáriaműtétek negyedét végző intézmény.

Értesülésünk szerint néhány napja tanszékvezetői értekezletet volt a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen; ezen többek között a hiány "szétterítéséről" esett szó. A június 30-i állapot alapján a SOTE 800 milliós adósságából 200 millió az egyik legkevesebb pénzből gazdálkodó Ér- és Szívsebészeti Klinikán keletkezett - tudtuk meg Nemes Attilától, a Városmajor utcai klinika igazgatójától. A professzor munkatársunknak elmondta: a szívsebészetek a tavalyinál több pénzt kapnak ugyan az egészségbiztosítótól, csakhogy az érsebészeti beavatkozásokért kapható pénzt éppen annyival csökkentették, amennyivel a szívsebészetit megemelték. A klinikán évente 750 nyitott szívműtétet, 1500-2000 verőér-rekonstrukciót, 500 pacemaker-beültetést és mintegy 350 katéteres értágítást végeznek el; az adott helyzetben elképzelhető, hogy nem lesz pénz a szívműtétekre.

A leállt szív esetén a tüdőt helyettesítő egyszer használható oxygenátor 195-215 ezer forintba kerül. A szívbillentyűk ára 200-250 ezer, a szívritmus-szabályozók ára 150-250 ezer forint, ezeket a költségeket megtéríti a tb. Csakhogy Nemes professzor szerint az egészségbiztosító csak március 1-jéig fizetett 175 ezer forintot egy katéteres értágításért, azóta a tágítást kivették az esetfinanszírozásból. Egy március 1-jétől életben lévő rendelet azt is kimondja - állítja a klinikaigazgató -, hogy ha a beteget értágítás után egy napon belül visszahelyezik az őt átküldő intézménybe, a tb az átküldőnek fizeti ki az értágítást. Mivel arra nincs lehetőség, hogy az intézmények egymás között számlázzanak, milliós veszteségek érik a klinikát.

Az úgynevezett gyűrűs érprotézis darabja 200 ezer forint. Ezekből az első fél évben 40-et ültettek be, adminisztratív hiba miatt azonban júniusig a protézisekért nem fizetett az OEP - állítja Nemes. Számítása szerint csak a vérkészítmények havonta hat-tízmillió forintjába kerülnek az intézménynek.

Májusban felmérték helyzetüket a szívcentrumok; ennek alapján a hét centrum több mint egymilliárdos adóssággal küszködik. Tulassay Tivadar rektorhelyettes szerint a SOTE-n a pszichiátriai, a neurológiai, a pulmonológiai és az urológiai klinikán kívül mindenütt adósságot halmoztak fel; az egyetem vezetősége - várhatóan a többi egyetemmel közösen - segítséget kér a népjóléti minisztertől.

szívsebészet, adósság, egyetem

2002-07-10 10:47:20

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop