Hirdetés

Alkotmányellenes a tb önkormányzati delegálása

Alkotmánybíróság, TB, ömkormányzat |

Népszabadság   Népszabadság

Alkotmányellenesek a társadalombiztosítási önkormányzatok igazgatásáról szóló törvény azon rendelkezései, amelyek a biztosítási képviselők delegálásának mikéntjét szabályozzák - mondta ki keddi határozatában az Alkotmánybíróság. A testület szerint az alaptörvénnyel ellentétes az a rendelkezés, amely egyes országos érdek-képviseleti szervezetek tagjaira szűkítette azok körét, akik az önkormányzati képviselők személyét meghatározhatják. A jogszabály ezzel a biztosítási ellátásra jogosultak számottevő részét kirekeszti a képviselők megválasztásából, ami a legitimáció hiányát eredményezi. A talárosok alkotmányellenesnek találták azt is, hogy a törvény szerint a nyugdíjasok képviseletében csak két nyugdíjasszervezet delegálhat önkormányzati képviselőt.

Az AB határozata - tekintettel a jogbiztonságra - nem visszamenő hatállyal semmisítette meg a kifogásolt rendelkezéseket, így a döntés a jelenlegi önkormányzatok fennállását nem érinti. A testületek mandátuma legkésőbb 2000. január 1-jén megszűnik. Addigra a törvényhozásnak a megsemmisített rendelkezések helyett a társadalombiztosítás igazgatására új, alkotmányos szabályokat kell alkotnia.

Szeremi Lászlóné, a nyugdíj-biztosítási önkormányzat elnöke a hírt - az indoklás ismeretének hiányában - nem tudta kommentálni. Mindössze annyit fűzött hozzá, hogy az Alkotmánybíróság nem a delegálást mint módszert, hanem annak paramétereit kifogásolja. Ez elsősorban a munkaadói szervezeteket érinti, hiszen képviselőik nem választás útján kerülnek az önkormányzatokba.

A tb-önkormányzatok igazgatásáról szóló törvényt tavaly márciusban hirdették ki. A törvény kimondta azt, hogy a munkaadói szervezeteknek igazolniuk kell reprezentativitásukat, és megnevezte azt a két nyugdíjasszervezetet, amely két-két küldöttel képviseltetheti magát a nyugdíj-biztosítási önkormányzatban. E jogszabály szól arról, hogy a jövő év nyaráig kell elkészíteni a tb-önkormányzatokról szóló törvényt, melybe beilleszthető az új alkotmányos szabályozás.

Kökény Mihály népjóléti miniszter a döntésre reagálva azt mondta: számára úgy tűnik, az Alkotmánybíróság szerint a munkavállalók többségét képviselő szakszervezetek nem eléggé legitimek. Ezen pedig érdemes elgondolkodniuk az érintetteknek.

Alkotmánybíróság, TB, ömkormányzat

2002-07-10 11:42:30

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop