Hirdetés

Mennyibe kerül az egészség?

egészség, megelőzés |

Népszabadság   Népszabadság

Konzervatív jószág a gyomor. A magyar konyha gyönyörűségeinek éllovasai évtizedek óta a töltött káposzta, a csülkös bableves, a pörkölt, a paprikások, a pacal. Bár előretört az utóbbi években a salátafogyasztás, egyre népszerűbbek az olasz és a kínai éttermek fogásai, és sokat változott az otthoni ételkészítés is, sokkal korszerűbben bizony nem étkezünk, mint régen. Még mindig túl sok szénhidrátot, zsírt, alkoholt, sót, koleszterindús élelmiszert fogyasztunk.

"Nemzeti átok ül tehát rajtunk?

Lehet, hiszen a minap egy egyetemi végzettségű fiatal anyuka büszkén dicsekedett anyai élményével, miszerint alig tíz hónapos csemetéje már jó étvággyal fogyasztja az apróra vágott sertéspörköltet nokedlivel a családi asztalnál. Vérig sértődött, amikor rákérdeztem, hogy utána nem próbálták valami jó testes vörösborral kínálni a kisdedet?" - írja egy helyütt dr. Andics László.

A nem hizlaló élelmiszerek bizony drágábbak, mint a zsírban, szénhidrátban gazdagok. Vajon igaz-e ez az állítás? Sajnos részben igen. A rostokban gazdag barna kenyér, a sovány pulykasonka, a kalóriát alig tartalmazó kígyóuborka ugyancsak borsos árúak. De próbáljuk komplexen szemlélni háztartási büdzsénket! Fölösleges annyi szénhidrátban és szénsavban gazdag édes üdítőt venni, helyette igyunk ásványvizet néhány csepp citrommal ízesítve, vagy főzzünk gyümölcsteát. És amennyi pluszpénz marad a tárcánkban, azt költsük inkább télen is friss gyümölcsre, zöldségre. Száműzzük a szalonnát, a császárhúst, a disznósajtot. Helyette vegyünk párolni való tengeri halat vagy csirkét, amelynek majd lehúzzuk a bőrét felhasználáskor. Próbáljunk úgy elmenni a tartósítószerekben és sóban gazdag élelmiszer-ízesítők és előre összekevert fűszerkeverékek polca előtt, hogy rá sem tekintünk a csinosan felöltöztetett tasakokra. Annál többet időzzünk a zöldség- és gyümölcspultnál. Próbáljuk megszerettetni a családdal a fekete retket, a pórét, a brokkolit.

"Átállítani" az otthoni étkezést nem könnyű dolog, és sok munkával jár. Mennyivel egyszerűbb elővenni egymélyhűtött pizzát, hamburgerszeletet, már egyszer kisütött (tehát olajos) félkész formázott rántotthús-félét, mint elkezdeni zöldséget párolni, salátát aprítani, és a sovány sonkát vagy párolt húst csak melléjük rakni, természetesen ínycsiklandóan tálalva, és előbb jól megfűszerezve. Az egészséges étkezésre való törekvés csak akkor jár sikerrel, ha a családnak - és természetesen nekünk - legalább annyira ízlenek az "új" ételek az otthoni asztalon, mint a megszokottak.

Az vagy, amit megeszel - ez a mondás soha nem volt annyira igaz, mint ma. Nyugati fejlett országok kutatói a harmadik évezred konyhájáról beszélve megjegyzik, hogy a jövőben az ételek egyben gyógyszerek is lesznek. Ésszel kell tehát étkeznünk, nemcsak szemmel és gyomorral. Tudnunk kell, hogy melyik élelmiszer mit tartalmaz, hogy hol nőtt, miként állították elő, mert másképpen nem élhetünk sokáig. Ezt nagyon nehéz lesz megtanulni, de rá fogunk kényszerülni, még akkor is, ha egyre újabb és újabb gyógyszereket találnak majd föl a betegségek leküzdésére. Ám a gyógyszerek kikísérletezése nagyon drága, milliárdokat emészt fel, az előkészületek során állatkísérleteket végeznek, és a gyártási folyamat szennyezheti a környezetet a magas energiafelhasználás következtében.

E L.

egészség, megelőzés

2002-07-10 13:14:04

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop