Hirdetés

Megszüntették a háromnapos betegszabadságot

betegszabadság, járulék, törvény |

Népszabadság   Népszabadság

A parlament az adó- és járuléktörvények módosítása során megszüntette az orvosi igazolás nélküli háromnapos betegszabadságot. Az érdekvédők tiltakoznak a döntés ellen.

A legnagyobb szakszervezeti szövetség elfogadhatatlannak tartja, hogy az Országos Munkaügyi Tanács (OMT) szabályának megsértésével, a miniszterelnök kérésével ellentétesen elvették a munkavállalóktól az orvosi igazolás nélküli háromnapos betegszabadság lehetőségét. Wittich Tamás, az MSZOSZ alelnöke szerint felháborító, hogy a munka törvénykönyvének ez évi módosítása után, amely minden elemében hátrányosan érintette a munkavállalókat, most ad hoc jelleggel, az érdekegyeztetés megkerülésével megvontak egy újabb munkavállalói kedvezményt.

Az ügy előzménye az volt, hogy a Gazdasági Tanács szeptemberi ülésén a miniszterelnök arra kérte a szociális partnereket: egyeztessenek az igazolás nélküli betegszabadságról. Egy héttel később Orbán Viktor arról értesítette a szociális partnereket, hogy a kormány eláll a táppénzzel kapcsolatos szabályok módosításától. 2000-ben tehát sem a betegszabadságra, sem a táppénzre vonatkozó szabályok nem változnak. A kormány ugyanakkor azt javasolta, hogy a munkaadók és a munkavállalók képviselői vitassák meg az orvosi igazolás nélkül igénybe vehető betegszabadságra vonatkozó rendelkezés ügyét. Wittich elmondta: mivel a felkérést az OMT alapszabálya szerint elfogadhatatlan határidőben kapták meg, a javaslatot elutasították. Ezt követően meglepetten tapasztalták, hogy az adó- és járuléktörvények módosításának rendelkezései között szerepel a munka törvénykönyve vonatkozó paragrafusának hatályon kívül helyezése.

A közszféra szakszervezetei nem értenek egyet az igazolás nélküli háromnapos táppénz megszüntetésével - szögezte le Szabó Endre, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke. Szabó visszautasította, hogy a dolgozók visszaéltek e kedvezménynyel. A tapasztalatok azt jelzik, hogy kevésbé súlyos betegséggel ritkán maradnak otthon a munkavállalók: féltik a munkahelyüket.

Tállai András, a Fidesz gazdasági szakértője lapunknak azzal indokolta a betegszabadság megszüntetését, hogy a munkavállalók többsége - különösen a közszférában - pótszabadságnak tekintette a kedvezményt. Arra azonban, hogy a kormányfői ígéret ellenére, érdekegyeztetés nélkül került sor a szigorításra, nem kívánt reagálni. A Miniszterelnöki Hivatalból származó információnk szerint a kormány azért döntött úgy, hogy lép az ügyben, mert a szociális partnerek két hónap elteltével sem kezdték meg a tárgyalásokat a betegszabadságról.

betegszabadság, járulék, törvény

2002-07-10 15:05:59

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop