Hirdetés

Sztrájkkészültség a SOTE-n

szakszervezet, SOTE, Sztrájkkészültség |

Népszabadság   Népszabadság

Nem született megállapodás a SOTE egyetemi tanácsa és a szakszervezet hétfői tárgyalásán. Így továbbra is fönntartja sztrájkfelhívását a SOTE szakszervezete - tájékoztatta lapunkat Berki Zoltán, a szakszervezet titkára.

Az egyetemi tanács a múlt héten fölajánlotta, hogy az oktatási tárcától bérrendezésre kapott összeget szétosztják a legalacsonyabb keresetűek között. Ezzel az intézkedéssel mintegy 2-3 százalékkal emelkedne a szakdolgozók bére. A javaslat - állítja Berki Zoltán - fölháborodást váltott ki az alkalmazottak körében. Az egészségügyi szakdolgozók a kormányzat által ígért 13 százalékos emeléshez ragaszkodnak, ehhez pedig 450 millió forintra lenne szükség. A szakszervezet számításai szerint az oktatási terület pénze az egyetem intézményei között szétosztva átlagosan nettó 500 forinttal növelné a legalacsonyabb jövedelmeket. De az elosztási szabályok miatt lenne olyan ápolónő is, aki így mindössze 40 forint 60 fillérrel keresne többet. A hétfői egyeztető tárgyaláson, melyen részt vett az oktatási és az egészségügyi tárca képviselője is, összesen 150-190 millió forint béremelésre költhető pénzt ajánlottak a szakszervezeteknek.

Információink szerint Tulassay Tivadar, az egyetem általános rektorhelyettese azzal érvelt, hogy az intézmény eladósodásáért, az elmaradt béremelésért az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, az egészségügyi és az oktatási tárca is felelős. Példaként említette, hogy a szaktárca nem fizetett ki több tízmilliós értékben májátültető beavatkozásokat. Pörl Lenke, az OEP munkatársa elmondta: az év első felében 5,7 milliárd forintot fizettek ki a gyógyító szolgáltatásokra az intézménynek. Ez 16 százalékkal több, mint amenynyit a múlt év hasonló időszakában kapott az egyetem. A SOTE gazdálkodását másfél milliárdos adóssága miatt május óta Pálok László kincstári biztos felügyeli. Vélhetően ő sem javasolta az adósság rendezéséig a bér kifizetését.

Gógl Árpád egészségügyi miniszter a sztrájkfelhívás után vizsgálatot rendelt el. A vizsgálat eddigi megállapításai szerint az egyetemen és a klinikáin az elmúlt évben 12 százalékos létszámnövekedés és 28 százalékos átlagos bérnövekedés volt. Ezzel szemben Berki Zoltán állítja: az ÁNTSZ által megkövetelt minimális feltételeknek sem felelnek meg a SOTE gyógyító intézményei, mert a szükséges dolgozói létszám harmada hiányzik, azaz 200 orvossal és 1500 nővérrel dolgoznak kevesebben a betegágyak mellett.

szakszervezet, SOTE, Sztrájkkészültség

2002-07-10 14:37:54

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop