Hirdetés

A héten búcsúznak a tb-önkormányzatok

önkormányzat, kormány, képviselő, nyugdíjbiztosítás |

Népszabadság   Népszabadság

A társadalombiztosítási alapok és önkormányzatok vagyona nem átmeneti jelleggel, hanem végérvényesen a kormány rendelkezésébe megy át, hiszen az átmenetiség hangsúlyozása bizonytalanságot keltene - áll információnk szerint a tb felügyeletét szabályozó kormány-előterjesztésben. Ezt az előterjesztést egyelőre nem ismerik sem a megszűnő önkormányzatok képviselői, sem az apparátusok vezetői. Ma tartja utolsó közgyűlését az egészségbiztosítási önkormányzat, bár előfordulhat, hogy az ülés határozatképtelenség miatt elmarad. Szerdán búcsúznak a nyugdíjbiztosítás képviselői - ha kellő számban megjelennek.

Szeremi Lászlóné, a Nyugdíjbiztosítási Önkormányzat elnöke - aki már az önkormányzatok megalakulása előtt a társadalombiztosítás munkáját felügyelő bizottság tagja volt - az önkormányzatok legnagyobb érdemének azt tudja be, hogy a járulékfizetőkben tudatosította, a tb nem az állam "ajándéka", hanem az ő befizetéseikből fenntartott biztosítási rendszer. Az önkormányzatnak köszönhető az is, hogy jó néhány törvénytervezet javaslataik alapján alaposan átformálódott. Ezek között említette a nyugdíjkorhatár emelésébe bevitt rugalmasságot, azt, hogy a nyugdíjreformot sem az eredeti "brutális" elképzelések alapján fogadta el a parlament, és a nyugdíjemelés rendszere is a korábbinál szabályozottabbá vált.

Kovács Pál, az egészségbiztosító elnöke a mérlegkészítésnél azt emelte ki, hogy e testületek szavatolták a járadékfizetők kontrollját befizetéseik felett. Őazért is sajnálatosnak tartja az önkormányzatokról született döntést, mert így egy sor, hosszú távra szóló, stratégiai munka vész kárba. Az új önkormányzat a szűk tárca- vagy kormányérdekektől elszakadva végre az egészséget meghatározó társadalmi jelenségekkel is foglalkozott.

A tb-önkormányzatok megszüntetéséről szóló törvény pedig szakértők és ellenzéki politikusok szerint még jó néhány kérdést nyitva hagy. Kökény Mihály, a parlament egészségügyi és szociális bizottságának elnöke ezért is javasolt konzultációt a kormányrendelet részleteiről. Ezt a Miniszterelnöki Hivatal minisztere, Stumpf István azzal hárította el, hogy a kormány nem látja szükségét egy ilyen konzultációnak, és reméli, a csütörtöki kormánydöntés majd minden kételyre és kérdésre választ ad. Kökény - mint lapunknak elmondta - szükségesnek tartja, még ha utólag is, a megbeszélést. Ezért élt azzal a lehetőséggel, hogy kezdeményezze az illetékes bizottság összehívását. A bizottság a hét második felében összeül, és reményei szerint részletes tájékoztatást kap a MEH vezetőjétől a döntésről.

Értesülésünk szerint a kormány előterjesztésében az szerepel, hogy kormánybiztos nem átmeneti jelleggel kapja meg az önkormányzatok tulajdona feletti rendelkezési jogot, mondván, hogy az átmeneti szabályozás felesleges bizonytalanságot vinne a tb működésébe. A kormánybiztos lesz a munkáltatói jogok gyakorlója, és a korábbinál szorosabb együttműködést alakít ki a pénzügyi tárcával a bevételek és kiadások egyensúlyának megteremtésében.

A hét végére már a volt önkormányzati képviselők és az apparátus munkatársai is ismerhetik majd a döntés részleteit, egyelőre azonban csak a sajtóból értesülnek a tervekről. A kormányülés elé kerülő előterjesztést nem kapták meg véleményezésre, a hivatalok dolgozóinak sorsára vonatkozó információt sem kaptak.

Barát Gábor, a nyugdíjbiztosító főigazgatója hangsúlyozta, hogy munkájuk - nyugdíjak megállapítása és folyósítása - szakmai jellegű, és a törvények megszabta kereteken belül folyik, ebből a szempontból a négyezer fős apparátus munkája nem változik. Feltételezése szerint azok a döntések, amelyeket eddig a közgyűlés hozott, a kormány, illetve a kormánybiztos hatáskörébe mennek át.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár 7000 ezer fős apparátusa - Cser Ágnes főigazgató elmondása szerint - hasonlóképpen a vonatkozó jogszabályok és a korábbi közgyűlési határozatok szerint végzi a munkát, nem kis erőfeszítéssel. Az eddigi sajtónyilatkozatokban felröppenő tervekről nem tudnak konkrétumokat, így például nem konzultáltak velük arról, hogy az OEP vagyongazdálkodási főosztálya kezelje-e az egészségbiztosítás vagyonát, vagy a feladat átkerül a más vagyonelemeket működtető ÁPV Rt.-hez. Ugyanígy nem tudható, mi lesz a gyógyszerár-támogatás, a rokkantnyugdíj, a balesetbiztosítási ellátás már kidolgozott koncepcióival. Vannak halaszthatatlan tennivalók: a törvény szerint már augusztusban elő kell készíteni a jövő évi kórházi szerződéseket.

Barát Gábor úgy látja, hogy a vagyon sorsát rendezi az új törvény: a rendelkezési jog a kormányé, a végrehajtás feladata az apparátusé. A nyugdíjalappal kapcsolatos legsürgetőbb feladatok köztő azt említette, hogy kormánynak el kell döntenie, mi legyen a tavalyi többlettel, és az első fél év eredménye tükrében határoznia kell arról, kell-e pótköltségvetés, a jövő évi költségvetés előkészítéséhez pedig arról, hogy terveznek-e az alapot érintő törvénymódosításokat, elsősorban a magánnyugdíj intézményében.

Bár információink szerint a pénztár élén is személycserék várhatók, Cser Ágnes nem kívánt válaszolni a személyes sorsát firtató kérdésre. Elmondta: őt nem keresték meg. Barát Gábor ma találkozik a majdani kormánybiztossal. Személyét érintő tervekről nem tud, reményei szerint eddigi korrekt szakmai munkája alapján ítélik meg a tevékenységét. Kovács Pál - mint lapunknak elmondta, nem eredeti szakmájába tér vissza, hanem elfogadja a felkérést: Dunaújvárosban polgármesterjelöltként indul az önkormányzati választáson.

A tb-önkormányzatokba delegált négy szakszervezeti szövetség ugyanakkor azt tervezi, hogy a járulékfizetők képviseletét felvállaló egyesületet hoz létre. Úgy tudjuk, hogy a kezdeményezéshez komoly vita után az MSZOSZ, az Autonómok, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés csatlakozott. Az egyeztetésen a Liga képviselői - más elfoglaltságuk miatt - nem vettek részt. Az egyesületet nem a konföderációk, hanem magánszemélyek hívnák életre, és soraikba várnak mindenkit, aki fontosnak tartja a társadalombiztosítási alapok működtetésének társadalmi kontrollját. A kezdeményezők nem látnak jogi akadályt az egyesület megszervezése előtt, mert az egyesületi törvény garantálja a biztosítottak érdekeinek képviseletét.

önkormányzat, kormány, képviselő, nyugdíjbiztosítás

2002-07-10 12:06:12

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop