Hirdetés

Külföldi sajtó Magyarországról - tagság a Demokráciák Közösségében, amerikai beutazási tilalom

A Demokráciák Közössége nevű nemzetközi kormányközi szervezet a múlt hónapban elindított egy olyan eljárást, amely azzal zárulhat, hogy Magyarországot kizárják a szervezet kormányzótanácsából, amelynek 2011 óta tagja, vagy akár azzal is, hogy Magyarország kilép a közösségből - olvasható a Foreign Policy című amerikai külpolitikai lap honlapján megjelent cikkben.

USA, Magyarország, politika |

MTI Hírek11

Ha Magyarország távozik a szervezetből, azzal nemzetközi szinten elismerné, hogy megszűnt demokrácia lenni - vélekedik a cikkíró. Elizabeth Winkler írása szerint az Egyesült Államok kezdeményezte a demokratikus értékek és intézmények mellett elkötelezett országokat tömörítő szervezetnél, hogy készítsen jelentést a magyarországi demokrácia helyzetéről és "felkérte Magyarországot annak mérlegelésére, hogy tiszteletben akarja-e tartani a közösség intézményeit és értékeit".

Magyarországot megdorgálta a Velencei Bizottság, az Európa Tanács, az Emberi Jogok Európai Bírósága, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet és még saját alkotmánybírósága is, de Orbán Viktor csak "masírozik tovább zavartalanul" - írta a szerző.

Sonni Efron, a Human Rights First nevű, amerikai központú nemzetközi emberi jogi szervezet vezető kutatója a lapnak nyilatkozva elképzelhetőnek tartja, hogy Magyarország kilépjen a szervezetből még a kormányzótanácsi tagságról szóló szavazás előtt annak érdekében, hogy Orbán Viktor elkerülhessen egy újabb diplomáciai kellemetlenséget.

https://www.foreignpolicy.com/articles/2014/10/17/at_the_back_of_the_class_hungary_democracy_orban

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német konzervatív lap a magyar állampolgárok ellen ellrendelt amerikai beutazási tilalom ügyéről írt hétfői számában. Stephan Löwenstein kiemelte, hogy a washingtoni vezetés intézkedése révén Magyarország "egy szintre került olyan államokkal, mint Oroszország és Uganda".

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszternek washingtoni látogatása révén lesz lehetősége "közvetlenül a forrásnál" érdeklődni az ügy háttere iránt - írta a FAZ tudósítója, megjegyezve, hogy a miniszter nem találkozik John Kerry amerikai külügyminiszterrel. A kormány egy szóvivője a FAZ-nak azt mondta, hogy tudomása szerint magyar részről nem történt miniszteri szintű találkozóra irányuló kezdeményezés. Ugyanakkor "világos diplomáciai jelzés", hogy John Kerry nem fogadja a bemutatkozó látogatásra érkező magyar minisztert - tette hozzá Löwenstein.

Bill Clinton és Barack Obama volt és jelenlegi amerikai elnök kritikáira utalva megjegyezte, hogy ez nem az első jelzés Washingtontól. A "valamivel finomabb diplomáciai jelzések közé tartozhat", hogy az Egyesült Államoknak több mint egy éve nincs nagykövete Budapesten - írta a FAZ tudósítója.

A liberális Süddeutsche Zeitungban Cathrin Kahlweit kommentárjában kifejtette: a magyarországi folyamatokat felületesen szemlélve úgy tűnhetett, hogy Orbán Viktor és a Fidesz az alkotmány és az államszervezet átalakítása után felhagy "a magyar demokrácia alapjainak megrendítésével", de ez csak látszat volt, valójában pedig elindult "a társadalom lopakodó fideszesítése".

Most azonban "kettős csapás" következett be egy "diplomáciai háborúval" együtt - tette hozzá, utalva a földtörvény körül az Európai Bizottsággal kialakult vitára és a beutazási tilalom ügyére.

Úgy vélte, hogy Orbán Viktor megpróbálja mindkét konfliktust a maga javára kihasználni, módszere pedig ugyanaz lesz, mint eddig, vagyis Magyarországot külföldi hatalmak áldozataként mutatja be, saját magát pedig a kapzsi spekulánsok ellen küzdő harcosként.

Még egyik uniós ország sem ütközött ilyen sokszor kötelezettségszegési eljárásokba a demokratikus jogok megsértése miatt, mint Magyarország - írja véleménycikkében a Der Standard című osztrák liberális lap hétfőn. Gregor Mayer, a lap budapesti tudósítója szerint Amerika leginkább az orosz oligarchákkal, az iráni atommérnökökkel valamint az afrikai emberkínzókkal szemben szokta a beutazási tilalmat alkalmazni. A szerző szerint valójában Magyarország egyre inkább leválik a Nyugatról. A cikkíró Putyin kijelentéseihez hasonlatosnak tartja Orbán Viktor mondatát, miszerint Európának vissza kell térnie keresztény gyökereihez. Azonban ha az uniós támogatásokról van szó, az EU jól jön "fejőstehénként" - jegyzi meg a lap tudósítója.

Gregor Mayer szerint egyébként az amerikai intézkedés teljesen szokatlan egy NATO-szövetségessel szemben. Úgy véli, ebben szerepet játszott az is, hogy Orbán Viktor egyre inkább közeledik Putyin Oroszországához. Ennek kapcsán azt írja, hogy a magyar kormányfő Alekszej Miller Gazprom-vezérrel folytatott tárgyalása után leállította az ukrajnai gázszállítást.

https://derstandard.at/2000007027084/Orban-Krug-und-Brunnen

Több román lap is "példátlan diplomáciai háborúnak" minősítette a beutazási tiltást.

A jobboldali román államfőhöz közel álló Evenimentul Zilei cikkírója megjegyzi, hogy a beutazási tilalom eddig egy Oroszországgal szemben alkalmazott szankció volt.

A szabadelvű gyökerekkel rendelkező Cotidianul című internetes lap (amelynek nyomtatott kiadása már öt éve megszűnt) szintén úgy látja, hogy Washington Oroszország-politikája miatt bünteti a magyar kormányt és arra emlékeztet, hogy "Orbán Viktor több ízben bírálta a Moszkva elleni szankciókat, bár betartotta azokat".

A cikkíró szerint voltak előjelei a mostani lépésnek, amikor október elején Victoria Nuland amerikai külügyi államtitkár-helyettes egyes közép-európai országokat bírált, amiért a demokráciát fenyegető lépéseket tesznek és megtűrik a korrupciót, miközben a NATO védelmét élvezik. Bár a román ellenzéki sajtó akkor úgy értelmezte: Nuland Romániára is utalt, "a történtek azt bizonyítják, hogy a figyelmeztetést mégis főleg Magyarországnak szólt" - írta a Cotidianul.

USA, Magyarország, politika

2014-10-20 18:50:54

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop