Hirdetés

A gyermekbiztos zárást igénylő termékek ötödénél találtak problémát

A gyermekbiztos zárást igénylő termékek húsz százalékánál találtak valamilyen problémát a magyarországi ellenőrzéseken - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) egy tavalyi európai uniós ellenőrzés eredményeit ismertetve a honlapján.

ÁNTSZ, veszélyes anyag, csomagolás, gyermekbiztos zár |

MTI Hírek13 | MTI

Az ÁNTSZ által közzétett összefoglaló szerint 2015 második felében 15 tagállamban, köztük Magyarországon lakossági forgalomba hozott, veszélyes anyagot vagy keveréket tartalmazó termékek esetén ellenőrizték, hogy a csomagoláson van-e gyermekbiztos zár és az megfelelő-e.

Az ellenőrzött termékek 20 százalékánál találtak valamilyen problémát a hazai felügyelők. Ez az arány jobb az uniós átlagnál, ott ugyanis a 797 ellenőrzött terméknek mindössze a 71 százaléka kapott megfelelő minősítést, ám a hazai eredmény sem mondható jónak - írták.

A lakossági forgalomba kerülő, fokozottan veszélyes anyagokra és keverékekre szigorú csomagolási előírások vonatkoznak, hogy a balesetek elkerülhetők legyenek. Ezek csomagolását úgynevezett gyermekbiztos zárral kell ellátni. További előírás, hogy az ilyen termékeket ne lehessen összetéveszteni például élelmiszerekkel vagy kozmetikumokkal, és ne keltsék fel a gyermekek figyelmét. A legveszélyesebb termékek esetén a vakok és gyengénlátók által kitapintható veszélyjelzést kell elhelyezni a csomagoláson.

Mindezen előírások betartásának alapja az, hogy a gyártók, forgalmazók helyesen állapítsák meg termékeik veszélyességi fokát - közölte az ÁNTSZ.

A vizsgálat eredményeiről azt írták, a hazai felügyelők 227 célzott ellenőrzést végeztek el hat hónap alatt, és 46 esetben találtak valamilyen gondot. A legtöbb a gyermekbiztos zárással, különösen a tanúsítványok elérhetőségével, meglétével, megfelelőségével és a gyengén látókat figyelmeztető jelzés hiányával vagy rossz elhelyezésével volt. Egy esetben fordult elő, hogy hiányzott a gyermekbiztos zárás és emiatt a terméket levetették a boltok polcairól. Pozitívan lehet értékelni, hogy valamennyi érintett cég együttműködő volt, legtöbbször maga is törekedett a hibák kijavítására.

Gyermekbiztos zárást igénylő termékek lehetnek például a konyhai zsíroldók, lefolyótisztítók, oldószerek, vécétisztítók, rozsdamarók, grillgyújtó folyadékok, háztartási savak, lúgok.

Az ÁNTSZ kitért arra, hogy bár az ellenőrzési kampány hatására remélhetően kevesebb hibás csomagolású termék kerül forgalomba, a legjobb gyermekbiztos zár sem ér sokat, ha a terméket a gyermek számára elérhető helyen vagy esetleg nyitva hagyjuk.

Felhívták a figyelmet arra is, hogy mérgezés gyanúja esetén éjjel-nappal hívható az Országos Közegészségügyi Központban működő egészségügyi toxikológiai tájékoztató szolgálat 06/80-201-199-es ingyenes telefonszáma, amelyen a várható tünetekről, az elsősegélyről és az orvosi ellátás szükségességéről adnak felvilágosítást.

ÁNTSZ, veszélyes anyag, csomagolás, gyermekbiztos zár

2016-07-05 00:42:14

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop