Hirdetés

A természetes bőrápolás módszerei

A szép, üde és rózsás bőr rendszeres és gondos ápolást igényel, de ügyelnünk kell arra is, hogy mikor mit eszünk, mennyi és milyen folyadékot fogyasztunk, mozgunk-e eleget, és mennyi napfény éri bőrünket. A téli hónapok különösen megterhelik a bőrt, ezért nem mindegy, hogyan ápoljuk. Az alábbiakból olyan ötleteket meríthetnek Olvasóink, amelyekkel könnyebben megőrizhetik bőrük hamvasságát, esetleg megelőzhetik a télen súlyosbodó ekcémás és pszoriázisos tünetek kialakulását.

bőr, bőrápolás, ekzema |

Ideál - Reforméletmód magazin   Celsus Kft. | Balaicza, E.

A bőrt ­ különösen az arcon és a fejen ­ közvetlenül éri a hideg és száraz vagy nyirkos levegő, időnként fagypont alatti hőmérséklethez is igazodnia kell. Ilyenkor a vérátáramlás jelentősen csökken, emiatt a bőr sápadt és hideg lesz, extrém esetben még a felületét borító védőréteget is elveszíti. Ennek oka, hogy a bőr pórusai is összehúzódnak, és a rosszabb vérkeringés miatt a faggyú- és verejtékmirigyek kiválasztófunkciója csökken, ezért nem termelődik elegendő védőfilm. Amikor a dermesztő hidegből belépünk egy meleg helyiségbe, a bőrt átszövő erecskék teljesen kitágulnak. Az orca kipirosodik, az orr és a fül bíborvörös lesz, és ég. Bár mindez normális reakció, a bőr számára nemritkán sokknak számít a hirtelen hőmérsékletváltás. Az érzékenyebb bőrűeknél ez gyakran a felületes kapillárisok tartós tágulatához vezet, amely seprűsze-rűen elágazó kis pi ros csíkokat hagy maga után. Másoknál a bőr felhámja kiszárad és berepedezik, majd pikkelyesen lehámlik, ráadásul ezek a tünetek tovább ronthatók a nem megfelelő ápolással.

Probléma az is, hogy télen sokkal kevesebbet tartózkodunk a szabadban, friss levegőn, kevesebb természetes fény éri a bőrünket, több és nehezebben emészthető ételt fogyasztunk, sőt a rostbevitel is csökken. Többeknél ettől megszaporodnak a mitesszerek és az aknék, másoknál viszont fellobban a nyáron alig látható pszoriázisos és ekcémás bőrelváltozás. Most lássuk, hogy mit is tehetünk.

TÁPLÁLKOZÁSI SZABÁLYOK
  • Lehetőleg rendszeresen és háromszor-négyszer étkezzünk mindennap. Az étkezések között kerüljük a nassolást, ha mégis enni szeretnénk valamit, a csoki és süti helyett inkább egy szép, érett almát, körtét vagy valamilyen más gyümölcsöt, esetleg egy doboz natúr joghurtot vagy kefirt ajánlunk.
  • Törekedjünk a friss, nagyrészt zöldségekből és gyümölcsökből álló ételek fogyasztására. Kerüljük a túl zsíros, nehezen emészthető, erősen fűszeres ételeket ­ különösen este.
  • Gyümölcsöt lehetőleg ne fogyasszunk közvetlenül étkezés után és késő este, mert ilyenkor erjedéses és rothadásos folyamatok áldozatává lesznek, miközben sok olyan anyag szívódik fel a bélből, amely jelentősen rontja a bőr és az immunrendszer állapotát.
  • Legalább 2-2,5 liter folyadékot fogyasszunk ilyenkor is: gyógyteákat (ld. később), nem szénsavas ásványvizeket, hígított frissen préselt vagy biozöldség- és gyümölcsleveket. Kitűnő bőrvédő ital például a sárgarépa- és savanyúkáposzta-lé.
  • Időnként egy-két maroknyi olajos mag ­ dió, mogyoró, mandula ­ jólesik, sőt a bennük található többszörösen telítetlen zsírsavak nemcsak a szervezetnek általában, de a bőrnek is jót tesznek. Ám rendszeresen ennél több fokozhatja az aknék kialakulását.
  • A csokoládék, a sütemények mindennapos és mértéktelen fogyasztása is ront minden bőrtünetet: zsírosabb és pattanásosabb lesz tőle a bőr, az ekcémás és pszoriázisos foltok pedig megsokszorozódnak, ráadásul könnyebben felülfertőződnek gombákkal (ilyen esetben grépfrútmagkivonatos gyógyteával mossuk le naponta kétszer az érintett területet!). Édességek helyett tanácsos inkább aszalt gyümölcsöket ­ szilvát, fügét, datolyát ­ és müzlit fogyasztani.
  • Különösen este óvatosnak kell lenni a sajtfogyasztással is, a nehéz, zsíros sajtok helyett célszerű inkább a könnyű, túrószerűeket választani. A tejnél pedig a savanyított tejtermékek jobbak a bőr számára: joghurt, kefir, túró.
  • A feketekávét és az alkoholt ­ nem beszélve a cigarettáról! ­ feltétlenül kerüljék azok, akiknek a bőrük érzékeny, esetleg beteg is. A kávé helyett kitűnő frissítő lehet egy csésze ginzeng-, rozmaring-, zöld- vagy Mate tea. A cigaretta nemcsak megszürkíti, hanem korábban öregíti és ráncosabbá is teszi a bőrt.
TERMÉSZETES BŐRVÉDŐK

Szőlő

A szőlő nemcsak finom, hanem számtalan bőrtápláló anyagot is tartalmaz: A-, B2-, B6-, E- és C-vitamint, nátriumot, káliumot, magnéziumot és vasat. Még lehet kapni a piacon szőlőt, ezért egy-egy szőlőnapot bárki beiktathat most is, ilyenkor 1,5 kg szőlőt kell a nap folyamán, egyenlő részekre elosztva elfogyasztani, hozzá

pedig 2-3 liter gyógyteát meginni.

A reformboltokban kapható szőlőmagolaj rengeteg esszenciális (létfontos) zsírsavat (pl. linolénsav) tartalmaz. Ez nemcsak a szív- és érrendszer számára hasznos, hiszen csökkenti az érelmeszesedést, hanem a bőrt is ápolja. A bőr legfelsőbb rétegében ugyanis nagyon sok linolsav található, ez gondoskodik a hámsejtek összetartásáról, vagyis megakadályozza a bőr túlzott kiszáradását, berepedezését és pikkelyes lehámlását. A szőlőmagolaj kitűnő saláták ízesítésére is.

A szőlőben található szabadgyök-fogó anyagok (flavonoidok, procyanaidin) védik a bőrt (és az egész szervezetet is) a hámsejteket károsító anyagoktól és a külső hatásoktól, vagyis csökkentik az idő előtti öregedési hajlamot.

A szőlőmagolajat esténként gyengéden bemasszírozhatjuk a még nedves bőrbe, így elősegítjük a védőköpeny felépülését. A szőlő frissen préselt levében található gyümölcssav kiváló természetes peeling: pár szem szőlőt vágjunk félbe, tegyük rá az előzetesen letisztított arcbőrre, és 20 percig pihenjünk a pakolással. Majd mossuk le, és enyhén zsíros hidratáló- krémmel kenjük be a bőrt.

Q10-vitamin

Az elmúlt években hazánkban is egyre inkább közkedveltségnek örvendő "fiatalító vitamin" védi a szívizmot, fokozza annak teljesítményét, véd az érelmeszesedés ellen, erősíti az immunrendszert, aktiválja a sejtanyagcserét, véd a szabad gyökök ellen, és ennek köszönhetően enyhíti a ráncképződést is. Harmincéves kor után, stressz, erős napsugárzás, helytelen táplálkozás és egyes betegségek hatására a szervezet saját Q10-vitamin-termelése rohamosan csökken. Ennek következtében romlik teljesítőképességünk, és az immunrendszer aktivitása, az öregedési folyamatok felgyorsulnak. C- és E-vitaminnal kombináltan a Q10-vitamin hatékonysága jelentősen fokozódik. Harminc év felett évente 2-3-szor érdemes egy vitaminkúrát tartani. Sok Q10-vitamin található a szója- és repceolajban is, a saláták, levesek és főzelékek készítésekor használjuk néha ezeket az olajokat. Továbbá a szardínia, a makréla és a földimogyoró is rengeteg "fiatalító vitamint" tartalmaz.

A Q10-vitaminnal dúsított krémek sárgás színűek, hiszen a növényekből nyert hatóanyag élénksárga.

Kovasav

A kovasav gondoskodik a kötőszövetek feszességéről, a csontok és fogak szilárdságáról, és erősíti a körmöt, a hajat és a bőrt is. Fő alkotója, a szilícium nemcsak a kötő- és támasztószövetek számára fontos, hanem a sejtlégzésnek, azaz az energiaképző anyagcsere-folyamatoknak is nélkülözhetetlen eleme. A legtöbb szilícium a nagy vízkötő képességgel rendelkező kovasavban található, ez pedig legnagyobb mennyiségben a zöldségek és gyümölcsök rostjaival kerül be szervezetünkbe.

A zsurlóban viszonylag sok a kovasav, ezért a bőr számára ez is kitűnő: készítsünk zsurló- teás pakolást az arcbőrre, és 3-4 havonta tartsunk egy 2-3 hetes zsurlóteakúrát. (Vigyázat! a hosszabb kúrák károsíthatják a vesét!) Napi 2-3 csésze tea nemcsak feszesebbé teszi a bőrt, de enyhe vízhajtó hatásának köszönhetően segít a bőrben és a kötőszövetekben felhalmozódott ödémák kiürítésében is.

Külsőleg pakolásként szintén használhatunk kovaföldet: egy evőkanálnyit keverjünk el simára kevés natúr joghurttal, kenjük fel az arcbőrre, majd 15­20 perc után langyos vízzel mossuk le. Ez a maszk kitűnő gyulladt, irritált, viszkető és pattanásos bőrűek számára egyaránt. Rendszeres (heti 1-2-szer történő) alkalmazása gyönyörű selymessé, simává és feszessé varázsolja bőrünket. A gyógynövényboltokban többféle kovasavtartalmú készítmény kapható. Más bőrregeneráló termékekkel váltva ezek használata is javasolható.

H-vitamin

Más néven biotinnak hívják. Kitűnő köröm-, bőr- és hajregeneráló, -erősítő, de csökkenti a gyulladást is. Hiánya drasztikus tüneteket vált ki: sápadtság, gyulladások, étvágytalanság, depresszió. A biotin a sejtek egyik legfontosabb ko-enzime (aktivátor), mely a zsír-, fehérje- és szénhidrát-anyagcsere szabályozásáért felelős. Más vitaminokkal (pantenol, béta-karotin, C- és E-vitamin) és ásványi anyagokkal (kalcium, magnézium) kombináltan elsősorban hajhullás, bőrgyulladás, idő előtti ráncképződés, töredező körmök kezelésére és izomfájdalmak enyhítésére ajánljuk. H-vitamin legnagyobb mennyiségben az olajos magvakban és a teljes kiőrlésű gabonában, illetve a zöldségekben, gyümölcsökben fordul elő.

Algák

A japánok ételeinek 10%-át algák teszik ki, nálunk Európában az algákat elsősorban a konzervek sűrítésére és tartósítására használják. Pedig rendkívül egészségesek, hiszen tele vannak természetes szénhidrátokkal, vitaminokkal (A, B, C, E), ásványi anyagokkal és nyomelemekkel (jód, vas). Nem csoda hát, ha erősítik az immunrendszert, és feszesebbé, rugalmasabbá teszik a bőrt és a kötőszöveteket. A zöld alga például több természetes fehérjét tartalmaz, mint az azonos mennyiségű marhahús, több benne a béta-karotin, mint a sárgarépában és gazdagabb E-vitaminban is, mint a búzacsíra.

Mivel az algák fokozzák a szervezet salaktalanító funkcióit, és aktiválják az anyagcserét is, rendszeres használatuktól csinosabbak, fittebbek lehetünk.

Egyéb bőrtáplálók

A búzacsíra hatóanyagai segítik a bőr természetes zsír- és víztartalmának fenntartását, a kamilla nyugtat, gyulladáscsökkentő, és segíti a hámsejtek regenerálódását. A karotin és az E-vitamin véd a szabadgyököktől és lassítja a ráncképződést (pl. Phyto Care termékek).

FONTOS!
  • Gondoskodjon róla, hogy a bőre mindig száraz legyen, mielőtt télen kimegy a szabadba. A nedves bőr ugyanis könnyebben kicserepesedik, berepedezik.
  • "Öltöztesse fel" bőrét is legalább két-három rétegbe: egy-két réteg bőrregeneráló, esetleg enyhén zsíros hidratálókrém és egy réteg krémpúder, ha szükséges. Púdert ne használjon, mert az még jobban kiszárítja bőrét.
  • Ha a hidegből bemegy a meleg lakásba, ne telepedjen rá a fűtőtestre, és ne mossa le bőrét jó meleg vízzel sem, mert így könnyebben kitágulnak a kis erek. Inkább igyon egy-két csésze meleg teát.
  • Fürdéskor ne használjon túl meleg vagy forró vizet, mert az nagyon kiszárítja a bőrt.
  • A hidegben különösen gyengéden tisztítsa és ápolja bőrét: használjon szappanmentes szappant, természetes alapanyagú vagy gyógykozmetikumokat.
  • Kerülje az alkoholos vagy túl savas tinktúrákat, krémeket.
A tej és a tejtermékek

A tejfogyasztás bőrbetegek számára ­ a tapasztalatok szerint ­ csak mértékkel ajánlott, sokkal jobbak helyette a savanyított tejtermékek, a joghurt és a kefir ugyanis a bennük található tejsavbaktériumok és tejcukor hatására segítik a vastagbél-baktériumok regenerálódását, javítják az emésztést, és ezzel szépítik a bőrt.

A tejben előforduló MPC nevű, növekedést serkentő faktor serkenti a bőr rugalmas rostjainak (kollagén és elasztin) képződését, ezért használata a bőrbetegségben szenvedők számára sem káros. A tejzsír megnyug tatja a gyulladt bőrt, védi a kiszáradástól, és a tejsav ­ a gyümölcssavakhoz hasonlóan ­ gyengéden leoldja az elhalt hámsejteket. Tehát egy tejjel, joghurttal vagy kefirrel készült pakolás és masszázs után bőrünk selymesebb, üdébb lesz. A joghurt összehúzza a pórusokat, ezért arctisztítás után nagyon jól használható. Kevés sóval is elkeverhetjük, majd egy kezelés vagy pakolás előtt ledörzsölhetjük vele a bőrt: hatására fantasztikusan gyorsan leoldódnak az elszarusodott hámsejtek, és felélénkül a bőr vér- és nyirokkeringése.

EGYÉB KEZELÉSI LEHETŐSÉGEK

Gyógynövények

  • Gyulladáscsökkentő és hámregeneráló teakeverék:

    Külsőleges használatra 1:1 arányban keverjük össze a következő gyógynövényeket: cickafark, árnika, fűzfakéreg, kamilla, körömvirág, martilapu, útifű, vadgesztenyelevél.

A keverékből egy evőkanálnyit 4-5 percig főzzünk, majd 15-20 percig hagyjuk állni. Miután leszűrtük, langyosan lemosásokhoz, borogatásokhoz, pakolásokhoz használjuk.

  • Ekcémára:

Diólevelet, görögszénamagot, tölgyfakérget, vadárvácskát keverjünk össze azonos arányban. 2-3 percig főzzünk egy evőkanálnyit fél liter vízben, majd 20 perc állás után szűrjük le, és borogatáshoz, áztatáshoz használjuk külsőleg.

Csalánt, kakukkfüvet, gyermekláncfüvet, bodzát és citromfüvet azonos arányban keverjünk össze, 1 púpos teáskanálnyit 2-3 dl forró vízzel öntsünk le, 10 perc után szűrjük le, majd lassan kortyolgassuk el. Napi 3-4 csészényit igyunk meg 4-6 héten keresztül.

  • Akné és furunkulus kezelésére:

    Kamillát, körömvirágot, cickafarkat, apróbojtorjánt, orbáncfüvet és bodzát keverjünk össze. Az előzőhöz hasonlóan készítsük el, és fogyaszszuk.

  • Pikkelysömörre:

    Fűzfakéreg, cickafark, csalánlevél, diólevél, kamilla, zsurló és vérehulló fecskefű azonos arányú keverékéből 1 evőkanálnyit főzzünk 3-4 percig fél liter vízben, majd hagyjuk 20 percig állni, leszűrés után borogatáshoz, lemosáshoz használjuk.

EMÉSZTÉSRENDEZÉS, BÉLTISZTÍTÁS

A bőrünk tökéletesen tükrözi emésztőrendszerünk állapotát, már akkor kiütközik rajta minden probléma, amikor a laborleletek, az ultrahang és egyebek még semmit sem tudnak igazolni. Ezért a bőrbetegséggel küszködőknek különösen oda kell figyelniük a rendszeres székletürítésre, a helyes táplálkozásra. Időszakonként 1-2 léböjtnapot is ajánlatos tartani (ld. előző lapszámainkban!). Ha a rostdús táplálkozás sem lenne elegendő, együnk reggelente 3-4, előző este beáztatott aszalt gyümölcsöt, igyunk hígított savanyúkáposzta- és aszaltszilva-levet, vagy fogyasszunk el minden főétkezés előtt 3-4 teáskanálnyi lenmagot egészben, sok folyadékkal. A méregtelenítő napokat egészítsük ki reggel éhgyomorra 2-3 dl vízzel elkevert keserűsóval vagy F. X. passzázs-sóval, esetleg egy-két langyos kamillateás beöntéssel is.

Ha valakinek beteg a bőre, 10-15 kolon-hidroterápiás (intenzív vastagbéltisztítás) kezelés sokat segíthet, előfordulhat, hogy makacs esetben a kúrát évente kétszer-háromszor meg kell ismételni.

FÉNYTERÁPIA

A lágylézer-terápia elsősorban az akné, a pszoriázis és az ekcéma kezelésére alkalmas, de más bőrgyulladás is jól reagál rá. A napozás és az óvatos szoláriumozás a fentiek esetén szintén ajánlható, ám vigyázni kell a mértékletességre, mert ha túlzásba visszük bármelyiket, bőrünk előbb kezd el öregedni, ráncosodni. A hirtelen beköszöntő hideg, és a fűtésből eredő száraz levegő fokozza bőrünk vízveszteségét. Ezért fontos már a tél elején gondoskodnunk védettségéről, táplálásáról.


A cikkben szereplő természetgyógyászati módszerek nem a tényeken alapuló orvostudomány eredményein nyugszanak és nem feltétlenül azonosak az InforMed szerkesztőségének álláspontjával.

bőr, bőrápolás, ekzema

2002-07-25 15:13:13

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop