Hirdetés

Nyári bőrápolás

A szépen lebarnult bőr esztétikailag vonzó elfedi az apróbb bőrhibákat és karcsúsít is. A napfény hatására keletkező D-vitaminnak számos kedvező hatása van. De fontos tisztában lennünk azzal, hogy a barnulás a bőr önvédelmi reakciója a napsugárzással szemben.

bőr, napfény, barnulás, napsugárzás, UV-sugárzás, faktorszám |

InforMed Hírek14:61-63   InforMed | Vígh, V.


Az UV sugarak hatására fokozódik a melanin termelése, és a szaruréteg megvastagodik, aktiválódik a bőr védelmi rendszere, de ennek vannak határai. A túlzott napozásra leégéssel, allergiával, rosszabb esetben bőrrák kialakulásával reagál.

A legfontosabb, az, hogy megelőzzük a leégést. A bőr károsodását a napfény ultraibolya - UV - sugarai okozzák, melyek ellen különféle fényvédő készítményekkel védekezhetünk.

A nagyon világos bőrre 20-25-ös, a világosra 15-20-as, a közepesre 10-15-ös, a kreol bőrre 5-10-es faktorszámú védőszer ajánlott. Már a napozás előtt fél órával kenjük be magunkat!

Fotostabil és vízálló készítményt használjunk, mert csak ennek van tartós hatása! Ettől függetlenül a napsugárzásnak kitett bőrfelületet két-három óránként érdemes bekenni, illetve minden esetben akkor is, ha kijövünk a vízből vagy tusolunk.

A vízfelszín, a homok, a beton felerősítik az UV-sugárzást, így ilyen környezetben fokozattan kell vigyázni! A víz alatt 1 méterrel még 50%-os az UV-sugárzás!
Kerüljük a napozást 11-15 óra között!

A bőr védekezőképességét erősíti a cink, a szelén, valamint a B-, C- és E-vitamin, illetve a béta-karotin.

A leégés elleni óvintézkedések ellenére a bőr a nyári hónapokban általában a megszokottnál szárazabbá válik, felülete durvább lesz. Ennek egyik oka, hogy a melegben a szervezet sok vizet veszít, amit pótolni kell. A kellő mennyiségű folyadékbevitel mellett azonban tanácsos a bőrt külsőleg is fokozottan ápolni.

Hajápolás

Hajunk és körmünk szintén ki van téve a nyár viszontagságainak, és a napsütéses melegben szárazzá, töredezetté válhat.

Fél csésze felmelegített olívaolajat masszírozzunk a hajunkba, főként a hajvégekbe, majd tegyünk dunsztkötést - folpack és rá meleg törülköző - a fejünkre! A pakolást harminc perc után mossuk le samponnal!

1-2 dl meleg vízbe keverjünk három evőkanál mézet, és dörzsöljük be a vizes hajba, majd húsz perc után mossuk le! A méz kicsit világosítja is a hajat.

Napozáskor tegyünk kalapot vagy kendőt a fejünkre, ezzel nem csak a hajunkat védjük a kiszáradástól, de a napszúrást is elkerülhetjük!

A mell regenerálása

A kebleket fedő bőrfelület különösen érzékenyen reagál a napsugarakra, ezért, ha fürdőruha felső nélkül napozunk, fokozottan oda kell figyelnünk a regenerálásra! Ennek érdekében keverjük össze bármilyen gyümölcs levét tejföllel és egy tojássárgájával, majd kenjük kebleinkre! Negyed órán keresztül hagyjuk hatni a csodamasszát, majd langyos vízzel mossuk le!

Jeges dekoltázs

Dekoltázsunkat felfrissíthetjük jeges masszázzsal. Kis, körkörös mozdulatokkal végighaladva serkentsük a vérkeringést, ezáltal bőrünk rugalmasabb és feszesebb is lesz! A kezelés előtt jól krémezzük be az érintett felületet!

Ajakápolás

Naptól kiszáradt ajkainkat kenjük be mézzel! A méz magas szőlő-, illetve gyümölcscukor-tartalma miatt jól megköti a nedvességet, ezenkívül a benne lévő inhibin gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően gyorsan gyógyítja a kisebb repedéseket.

Hidratáló arcpakolás

Keverjünk össze egy evőkanál uborkalevet, egy kávéskanál tejszínt vagy tejet és egy tojás felvert fehérjét! A kapott pakolást kenjük fel arcunkra, hagyjuk 15 percig hatni, majd mossuk le langyos vízzel!

Körömpakolás

Hetenként egyszer dörzsöljük át körmeinket olajos vattával, így elkerülhetjük, hogy kiszáradjanak, töredezetté váljanak!
Félbevágott citrommal masszírozzuk át körmeinket! A citromlé fehéríti az elszíneződéseket, és puhítja a körömágyat.

Bőrnedvesítő pakolás

Keverjünk össze két csomag túrót és 20 evőkanál citromlevet! Az így kapott hidratáló-pakolást kenjük fel testünkre, fél óráig hagyjuk rajta, majd langyos vízzel öblítsük le!

Hámlasztó pakolás

Az elszarusodott bőrfelületet időnként érdemes eltávolítani. Fontos, hogy ne a napozást követő hetvenkét órában végezzük ezt az eljárást!
Két maroknyi búzakorpát keverjünk el annyi tejben, hogy kenhető állagú masszát kapjunk! A testünkre felvitt anyagot hagyjuk megszáradni, majd ujjbegyeinkkel dörzsöljük végig bőrünket, végül zuhanyozzunk le! Kiváló hámlasztó hatása van.

Vígh Valentina
bőr, napfény, barnulás, napsugárzás, UV-sugárzás, faktorszám

2017-05-31 10:35:08

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop