A bársonyos bőr titka
A bőrkiütések legtöbbször belsőleges kezeléssel, a szervezet méregtelenítésével tüntethetők el, erre valók az ún. vértisztító teák. Ezek nemcsak konkrét problémák esetén használhatók, hanem a rendszeresen (például minden tavasszal) elvégzett 1-2 hetes tisztítókúrák alapanyagául is szolgálhatnak, s más módszerekkel (böjt, speciális diéták) kombinálva hatásosan regenerálják a szervezetet.
Az ekcémák, csalánkiütések eltűnése csak a szervezetet izgató anyag kiktatásával várható, tüneti kezelésként különféle bőrnyugtató hatású főzetek, például a kamilla és a levendula főzete jöhet szóba, melyekkel az érintett testrészeket naponta többször lemossuk, esetleg borogatjuk. Szintén hatásos a cickafark virágos hajtásából, a diófa vagy az útifüvek leveleiből készült főzet, ez utóbbiak megakadályozzák a sérült bőrfelület felülfertőződését is. Fontos, hogy a főzeteket hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni, ne forrón juttassuk a bőrre! A zsíros, olajos kenőcsök használata kerülendő!
Gombás fertőzésekA gombás fertőzések ellen használatos legfontosabb gyógyfű a háromszínű árvácska, amit belsőleg és külsőleg egyaránt érdemes használni: belsőleg vértisztító teaként, külsőleg borogatásként. A tea 8 órás hideg vizes áztatással, esetleg átforrázással készül, napi adagja 2 teás
A szemölcsirtó gyógyfüvek talán legismertebb képviselője a vérehulló fecskefű, melynek friss sárgás tejnedve régóta használt szemölcsirtószer. Több száz éves múltra tekint vissza a kutyatejfélék tejnedvének alkalmazása. Ám óvatosan kell velük bánni, mert tejnedvük belsőleg mérgező, érzékeny bőrűeknél pedig külsőleg is bőrpirosodást, bőrgyulladást okozhatnak! Hieronymus Bocknál olvashatunk a bazsalikom alkalmazásáról is. Az említetteken kívül külsőleg használták a kerti rutát, a tengeri hagymát, a tuja és a borostyán nedvéből készült kenőcsöket vagy alkoholos kivonatokat és a kövirózsák kipréselt nedvét is.
FurunkulusokGyógynövényes kezelésük többnyire az érés gyorsításából, ahogyan régebben mondták, a csomók "meglágyításából" áll; erre a célra minden időben a nagy nyálkaanyag-tartalommal rendelkező ("lágyító hatású") gyógyfüveket használták. E füvek többnyire gyulladásgátlók, enyhe fájdalomcsillapító hatásuk is van, így csökkenteni képesek a feszülő, fájdalmas csomók okozta kellemetlenségeket. A legfontosabb ide tartozó gyógyfüvek a szappanfű, az orvosi somkóró, a mályvafélék, a gyújtoványfű, a bojtorján, a százszorszép, a kerti körömvirág és a lenmag. A felsorolt teákból készíthetünk teakeveréket belső és külső használatra is. Az őrölt lenmagból pedig kevés vízzel keverjünk pépet, és használjuk pakolásként a puffadt bőrre.
A cikkben szereplő természetgyógyászati módszerek nem a tényeken alapuló orvostudomány eredményein nyugszanak és nem feltétlenül azonosak az InforMed szerkesztőségének álláspontjával.