Gyengéd bőrápolás érzékeny bőrűeknek
A nők többsége nem érzi jól magát a bőrében, mert az viszket, ég, feszül, könnyen kipirosodik, vagy túl zsíros. Csak a kímélő tisztítás és célirányos ápolás segíthet rajta.
A tesztszemélyek 51%-a az ún. szenzitív típusba tartozott. Ennél a bőr igen erősen reagál az időjárásra, a szélre, hidegre vagy a napsütésre. Nekik inkább szubjektív érzeteik voltak, mintha égne, viszketne, feszülne a bőrük. Észlelhető bőrelváltozást náluk nem állapítottak meg.
A tesztszemélyek 34%-a ezzel szemben érzékenyen reagált a kozmetikumokra és a vízre. Náluk objektíven felismerhető elváltozások mutatkoztak, mint a bőr kivörösödése, tisztátlansága. Ök a "reaktív" típusú csoporthoz tartoznak.
ÉRZÉKENY BŐR
A védőfunkció erősítése
Mikroszkopikusan felismerhető, hogy az érzékeny bőr nem igazán "tömör". Védőfilmje gyenge, sőt helyenként szakadt, és a szaruréteg vékony, rendezetlen. A káros anyagok behatolhatnak, a belső alkotórészek pedig veszendőbe mehetnek. Ilyenkor a szakember hibás védőfunkcióról beszél. Az érzékeny bőr állandó veszélyben van. Könnyen kiszárad, érdessé válik, elveszíti nedvességmegkötő anyagait és a zsírokat.
Az érzékeny bőr számára tehát a védőfunkciót erősítő helyes bőrápolásra van szükség. Legfontosabb a kímélő kezelés. Csak speciális termékeket szabad használni, melyek lehetőleg kevés alkotórészt, és sem színező-, sem konzerválóanyagokat nem tartalmaznak. Az ápolószereknek nedvességgel és zsíranyagokkal kell a bőrt táplálniuk.
FONTOS! A bőr tisztításánál kerülni kell a dörzsölést, nyomást. Legyen óvatos a fürdőidényben is: a nap és a klórtartalmú víz egyáltalán nem tesz jót az érzékeny bőrnek.
ZSÍROS BŐR
A túlzott faggyúképződés megakadályozása
A zsíros bőr egészen más probléma elé állít bennünket. A legtöbben pubertáskorban találkoznak vele, amikor a faggyúmirigyek hormonális hatásra túl sok faggyút termelnek. Nem mindenkinél cseng le azonban ez a probléma a pubertás végével. Negyvenévesek, sőt idősebbek is szenvedhetnek tőle. A zsíros bőr hajlam kérdése is lehet. Az állapot rosszabbodhat magas hőmérséklet, helytelen táplálkozás, stressz, bizonyos gyógyszerek és hormoningadozás hatására.
A bőrnek zsírra van szüksége. A zsír friss kinézetet biztosít, visszatartja a nedvességet, véd a ráncosodástól. A túl sok zsír szépészeti probléma is. A csillogó arc, az elhalt hámsejtek, kitágult pórusok, mitesszer, ami még felnőttkorban is pattanássá alakulhat, érdes bőrfelület - nem éppen vonzó látvány.
A zsíros bőr ápolására kifejlesztett speciális készítmények a túlzott faggyúképződés ellen hatnak, s nem tartalmaznak zsíros alkotórészeket. Fertőtlenítő hatásúak, megkötik a nedvességet a bőrben, a panthenol pedig az irritáció ellen hat.
Tipp: ezeket az ápolószereket gondosan és rendszeresen kell használni. Az ápolás alapos tisztítással kezdődik. Ez megtisztítja a bőrt, és csökkenti a nedvességmegkötő anyagok eltávozását. Majd faggyúelnyelő anyagú ápolókrémmel kell bekenni a bőrt. Végül olyan hatóanyagú ápolókrémre van szükség, mely csökkenti a faggyútermelődést, megelőzi a mitesszerek kialakulását, puhítja és tisztítja a bőrt, a speciális, folyékony púder pedig egyenletessé teszi az arcot. Nagy jelentősége van a pigmenteknek, melyek nem engedik a mitesszerek kialakulását.
J. Zs.
MAKE-UP ZSÍROS BŐRRE
A tisztátlan, zsíros bőr alapozással eltüntethető. Fontos, hogy a megfelelő szert használja. A hagyományos alapozók finoman elosztott pigmenttestecskékből állnak, melyeket egy zsírtartalmú alapba dolgoznak be. Ez az amúgy is túl zsíros bőr számára problémát okoz. A durva pigmenttestek eltömíthetik a pórusokat. Ezért jobb a speciálisan zsíros bőrűeknek készült alapozó, mely nem tartalmaz zsírt. A pigmenttesteket úgy kezelték, hogy azok nem tömítik el a pórusokat.
ÍGY VÁLASSZUNK NAPSZEMÜVEGET!
Védjen: 400 nanométeres sugárhosszúságig kell védenie egy normális UV-szűrős szemüvegnek. Figyeljen arra, hogy az üveg sötétségének nincs köze a szűrőhatáshoz, ellenben a sötét üveg arra ösztökéli pupillánkat, hogy nyitva maradjon, így kitárulkozik a káros sugaraknak.
Jól lássunk benne: vannak külön síelésre, külön tengeri napfényhez kifejlesztett szemüvegek. Ha ön év közben is - nagyon helyesen - viseli az utcán szemüvegét, akkor világosabb, szürkés színnel árnyalt üvegűt válasszon.
Ügyeljünk a megfelelő méretre Nem jó, ha keskeny keretet választ, hiszen így a lencse mellett túl sok káros sugárzás érheti - még behunyt szemét is.
Stabil legyen a keret: A magas nikkeltartalmú keretek kiválthatnak bőrpirosodást, de vannak olyan bőrbarát műanyagok, amelyekből már megfelelően stabil kereteket gyártanak. Mindkét szempontra figyelünk.
Színezett üveg? A mostani divatos világoskék vagy rózsaszín nem napszemüvegnek való. A sárga már talán. A szemnek legalkalmasabb a szürkés-zöldes-barnás árnyalatok valamelyike.
Legyen használható autóvezetésnél is: vagyis ne szűrje meg a piros és a zöld színeket, de a sárga és a kék (rendőrségi, tűzoltósági stb. megkülönböztető jelzések) felismerését se akadályozza.