Selymes bababőr
A popsit gyengéd papírtörlővel törölhetjük szárazra. Ezután akár krém nélkül is bepelenkázhatjuk a picit. Különleges ápolásra a popsinak csak akkor van szüksége, ha a bőr irritált. S ezt a szülők a leggyengédebb ápolás mellett sem tudják mindig megakadályozni. Hiszen ha a baba nem érzi túl jól magát, megfázott vagy éppen jön a foga, a popsija is kipirosodik. Ebben az esetben gyakrabban cseréljük a pelenkát, alaposan tisztítsuk meg a baba fenekét, s ahányszor csak lehetséges, engedjük meztelen popsival rugdalózni. Ilyenkor akár egy könnyű, sebesedésre ajánlott krémet is felvihetünk, például körömvirág kivonat-tartalmú. A különösen érzékeny bőrre bevált a cink tartalmú krém is.
GOMBÁS FERTŐZÉS
- Első jelei: kis csomócskák csoportja, amelyek a szélükön fehéren fodrozódnak. A fertőzés elsősorban az érintkező felületeket érinti, például a combok belső oldalát, lányoknál a nagy szeméremajkakat, fiúknál a herezacskót és az alatta elhelyezkedő intim területet.
- Szintén tipikus jel: a gomba majdnem mindig betelepszik a bőrráncokba is, az egyszerű pelenkadermatitisz nem érinti azokat.
Mi segíthet? Nagyon fontos, hogy a popsit semmiképpen se púderezzük. A púder kifelé lezár, s a fertőzés a bőr mélyebb rétegei felé terjedhet. Sokat segíthetnek a tölgyfakérges vagy chinosolos, illetve káliumpermanganátos ülőfürdők (az adagolást a gyermekorvossal beszéljük meg), mert meggátolják a gombák növekedését.
A gyermekorvos ezenkívül valószínűleg felír egy gombaellenes krémet, például egy cinktartalmú antimikotikumot. Ezenkívül tisztázni fogja, nem fertőzött-e a baba szájnyálkahártyája vagy a mama mellbimbója. A gombát ezeken a helyeken géllel kezelhetjük. A fertőzésnek ilyen kezelés mellett néhány nap alatt el kell múlnia. Ha mégis eltartana néhány hétig, a gyermekorvos gombaellenes gyógyszert fog felírni.
A PROBLÉMÁS BŐR SPECIÁLIS ÁPOLÁSA
Sajnos nem lehet minden bőrbetegséget olyan egyértelműen diagnosztizálni és kezelni, mint egy gombás fertőzést.
- A kis pattanások, piros foltok vagy száraz bőrfelületek gyakran külső irritációra, például mosószermaradványokra vagy a babaruhában található festékanyagra adott reakciók. Ilyen esetekben meg kell fontolni, milyen pelenkát és milyen ruhácskát adunk a kicsire. Sokat tehetünk az érzékeny bőrért azzal is, ha megfelelő mosószert választunk.
- Élelmiszerek is válthatnak ki irritációt a baba bőrén. Sok szülő ilyenkor azonnal neurodermitiszre gondol. Ügyeljünk az anya táplálkozására, mert a tejen keresztül sok allergizáló anyag kerülhet a gyermek szervezetébe. Legjobb a teljes kiőrlésű gabonán, biozöldségeken, és gyümölcsökön alapuló teljes értékű, kiegyensúlyozott táplálkozás, ha húst vagy tejtermékeket fogyasztunk, próbáljunk meg natúr minőségűt beszerezni.
DIVATOS DIAGNÓZIS
A gyermekorvosok óvatosak az allergiásbőr- és neurodermitisz-diagnózissal, és inkább érzékeny bőrről beszélnek. Nemcsak azért teszik ezt, hogy az aggódó anyukákat és apukákat megnyugtassák, hanem mert tapasztalatból tudják, hogy a legtöbb érzékeny babánál (ide a babáknak mintegy 30%-a tartozik), akinek az esetében, bár allergiás alapállapotról beszélünk, nem alakul ki a neurodermitisz (atópiás ekcéma).
- Ennek ellenére kezdettől fogva mindig vegyük komolyan a bőr jelzéseit. Érzékeny bőrre és atópiás hajlamra a következő jelek utalnak:
- tejótvar (az első hetekben jelentkezik). Szinte minden kisgyerek kutacsa körül erősebb a korpásodás. Néha azonban jelentőssé válhat, akár pörkössé is, és egészen a homlokig terjed
- érme alakú ekcéma (a harmadik hónaptól). A dekoltázson, a karok és lábak külső felületén található hámló területeket gyakran csak érezni lehet
- kis repedések a fülcimpa területén
- hajlatekcémák (általában csak a hatodik hónap után). A csukló belső felületén, a kar és a láb hajlatában (a könyöknél és a térdnél) piros, kör alakú felületek keletkeznek, amelyek néha nedveznek.
A cikkben szereplő természetgyógyászati módszerek nem a tényeken alapuló orvostudomány eredményein nyugszanak és nem feltétlenül azonosak az InforMed szerkesztőségének álláspontjával.