Hirdetés

Pelenkaügyek

S ezeken mindenképpen érdemes elgondolkodni, még akkor is, ha eleve "eldobhatós"pártiak vagyunk!

baba, gyerek, gyermek, pelenka, nadrágpelenka, eldobható |

Ideál - Reforméletmód magazin   Celsus Kft. | S. Nagy, A.

A gyakorló édesanyák azt mondják, hogy az egyszer használatos eldobható pelenka nagyon praktikus, ügyes találmány. Nem kell mosni, sem vasalni, elég csak betenni a baba popsija alá, s a következő tisztába tételkor már lehet is kidobni. Hát igen. Eddig tart az ügyessége, mert eztán jönnek a bajok.

Mert mi is történik, amikor gondosan összetekerve a kuka mélyébe hajítjuk a gyermekünk alól "kibányászott" buborékbugyit?! Kidobjuk az alapanyagokat, a papírt, a műanyagot. A gyermekes háztartások kukájának a fele ezekkel a "szerencse"csomagokkal van tele. A szemetesekből először a szeméttárolókba, majd onnan a szeméttelepre kerülnek az ürülékkel teli csomagocskák. Ott pedig a pelenkahalmokból rossz esetben veszélyes kórokozók juthatnak a talajvízbe. Lássuk be, az agyonreklámozott, eldobható pelenkák szennyezik a talajt, a talajvizeinket, ráadásul a kidobott "csomagok" műanyagtartalmuk miatt jó, ha száz év alatt lebomlanak.

ERDŐIRTÓ PELENKÁK

Először gondolkodjunk el a pelenkák alapanyagairól. Mi minden található bennük már akkor is, mielőtt a babák popsija alá kerülnének.

Van bennük cellulózpép, műanyag, latex, ragasztószalag, abszorbens zselé... Egy brit felmérés szerint az angol babák egy év alatt 3 milliárd eldobható pelust használnak el. Ehhez pedig 18 000 hektárnyi erdőt kell kivágni. Egy új erdő telepítésének és növekedésének 50 éves idejét számolva 900 000 hektárnyi területet (mint például a Zempléni-hegység fele) kell elkülöníteni csak pelenkagyártás céljára! Döbbenetes szám. S még valami. A pelenkák nedvességfelszívó ultramagja, azaz az abszorbens gyártása egészségügyi kockázatot jelent a gyárakban dolgozóknak. Ha a szemükbe kerül, irritálja a szaruhártyát, olyannyira, hogy ideiglenes szaruhártya károsodást is okozhat. Ráadásul belélegezve tüdőkárosító hatása is van!

KIÜTÖTT PELENKAKIÜTÉS

Nagyon sok anyuka azért ragaszkodik az eldobható pelenkához, mert ennek a használatával elkerülhető a módfelett kellemetlen pelenkadermatitisz, azaz a "pelenkakiütés". De mi is ez? A szennyes pelusban sokáig ücsörgő baba popsiján megjelenő piros pöttyöket hívjuk így. Kialakulásukat az ammónia okozza, ugyanis a bélbaktériumok a vizeletet lebontják és így ammónia keletkezik a pelenkában. Kedvez ennek a kémiai folyamatnak a pelusok "éghajlata", a levegőtlen, párás meleg is. Ezért kell a babák alatt váltani a pelenkát, egyúttal engedjük, hogy minél többet pucérkodjanak, hiszen a baba feneke, ha nem szellőzik eleget, olyan, mint ha dunsztban lenne, s ez előbbutóbb bőrproblémákat okozhat.

MIT LEHET TENNI?

Bevallom, öt évvel ezelőtt nagyon feltűnő volt lakóhelyünkön, hogy mi textilpelust használunk. Pedig ha jobban belegondolunk, mi is ebben nőttünk fel, és lettünk megfelelő időben szobatiszták. Ehhez pedig, ha elismerjük, ha nem, kell az az érzés, hogy a pisilés nedvességgel jár! Az "eldobósban" annyira szép az élet, hogy le sem akarnak róla mondani a picik. Ezért fordulhat elő egyre gyakrabban, hogy a gyerekeket még 3-3,5 éves korukban is pelenkázni kell. A nagymamák meg értetlenül állnak a dolgok előtt, hiszen az ő idejükben az 1-1,5 éves gyerekek már szobatiszták voltak. Való igaz, hogy a bilire ülést nem kell erőltetni, ám ha a nedvesség kellemetlen a picinek, előbbutóbb rájön, hogy jobb a bilibe elvégezni a dolgát.

Bevallom, én szeretem a textilpelenkát, ráadásul a mosási, vasalási költségeivel, és az időráfordítással egyetemben is olcsóbb, és nem utolsósorban környezetkímélőbb, mint az eldobhatós. Azoknak, akik textilpelenkát használnak, azt javaslom, hogy a gumibugyi helyett próbálkozzanak egy gyapjú külső kendővel, mert ez kellő szellőzést biztosít a műanyag bugyival szemben. (Megjegyzem, hogy ez a módszer nálunk még egy jó gyapjúfeldolgozási technológiára vár, annak ellenére, hogy a német és angol nyelvterületeken már ismert.)

VESZÉLYBEN A TALAJVÍZ!

A pelenkák révén szemétbe kerülő fekália komoly közegészségügyi problémákat okozhat. A babák ürülékében legalább 100-féle olyan vírus van, ami két hétnél tovább is elélhet. Különösen igaz ez olyankor, amikor a csecsemőket a különböző betegségek ellen beoltják. Ne feledjük, hogy az oltások után ürített élő vírusok bekerülnek a szemétbe, s onnan, ha olyanok a körülmények, akár a talajvízbe is.

TUDTA?

A felmérések szerint egyetlen baba körülbelül 4-6 ezer eldobható nadrágpelenkát használ el a szobatisztaság eléréséig. Ennek súlya közel egy tonna. Az eldobható nadrágpelenkák lebomlási ideje a szeméttelepeken becslések szerint minimum száz év. Ez pedig már világszerte tűrhetetlen környezetszennyezési problémát jelent: unokáink unokái is látni fogják...

KÖRNYEZETBARÁT PELENKA

Pelusügyben érthetően nem kis dilemma előtt állnak a kismamák. Az eldobhatós kényelmes ugyan, azonban késlelteti a szobatisztaság kialakulását, ráadásul a környezetet is szennyezi, a hagyományos pelenka viszont bőrbetegséget okozhat...

Szerencsére felcsillant egy új lehetőség azon anyukák számára, akik azt szeretnék, hogy gyermekük időben szobatisztává váljon, ugyanakkor olcsóbb megoldást keresnek az eldobhatós pelenkával szemben, s a környezetet is védeni szeretnék. Számukra a megoldás a mosható nadrágpelenka (mosható ultramaggal). Anyaga tartós flanel, olyannyira, hogy két kisgyermeket is képes kiszolgálni a szobatisztaságig. Az ultramagja különlegesen kiképzett bőrbarát poliészter, ami a flanelrétegek közé van bevarrva. Erénye, hogy nem engedi a baba bőrét felázni, ugyanakkor a babának előbbutóbb kellemetlenné váló nedvességérzetet meghagyja. Így az apróságok hamarabb bilire szoktathatóak. Az egész pelenka mosható, mégpedig 60 fokon.

A picik csípőjének szükséges terpesztartást a pelusban megfelelő széles textilanyagok segítik. A flanelnadrágra természetesen vízhatlan külső nadrágot kell húzni. Ilyen kapható a boltokban, miként más érdekes gumibugyivariáció, így például a baba méretével párhuzamosan növő patentgatyó, vagy a kombinálható fajták.




A cikkben szereplő természetgyógyászati módszerek nem a tényeken alapuló orvostudomány eredményein nyugszanak és nem feltétlenül azonosak az InforMed szerkesztőségének álláspontjával.
baba, gyerek, gyermek, pelenka, nadrágpelenka, eldobható

2002-07-25 11:45:11

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop