Hirdetés

Munkahelyi pletykák

Csak nőkkel ne kelljen együtt dolgozni! - halljuk gyakran. Valóban olyan kibírhatatlan a női kollégák társasága? Valóban megmérgezik a nők maguk körül a levegőt? És vajon tényleg csak a nők?

pletyka, munkahely |

Ideál - Reforméletmód magazin 2003 ;15(10):6-7   Celsus Kft. | Battonyai, T.

Mindannyian olyan munkahelyre vágyunk, ahol a felszabadult, nyugodt légkör az uralkodó és segítőkész, barátságos munkatársaink, ill. munkánkat elismerő főnökünk van. Létezik ilyen?

Pletyka - irigységből?

Minden munkahelyen vannak olyanok, akik jobban be tudnak illeszkedni, elnyerik a főnök szimpátiáját, könnyen megfelelnek a kihívásoknak. Másoknak ugyanez komoly nehézségekkel, állandó idegességgel jár, mégsem sikerül olyan eredményeket elérni, mint irigyelt társaiknak. Sokszor úgy tűnik, a kolléga sikeressége alapozza meg a pletykákat.

Kata, egy reklámügynökség alkalmazottja, története mindenkinek tanulságos lehet.

"Másfél éve kerültem új munkahelyre. Azonnal megkedveltem a helyet, könnyedén fel is vettek, az első pillanattól kezdve szimpatikus voltam a főnökömnek. Nagyon jól indult minden, néhány hónap múlva már önállóan vezettem projekteket, nagyon gyorsan ívelt felfelé a pályám. Tulajdonképpen nem is tudom, hogyan kezdődött el körülöttem a sustorgás, mert anynyira beletemetkeztem a munkába: elhomályosították az érzékeimet a sikerek, és mire észbe kaptam, több képtelen történet is keringett körülöttem. Természetesen a főnök szeretője voltam, de több pasim is volt egyszerre, és tisztességtelen eszközöket is alkalmaztam a konkurenciaharcban, állítólag megzsaroltam, lepénzeltem...

A legnehezebb az volt, hogy én ebből semmit sem vettem észre, pedig nem csak cégen belül, hanem már a szakmában is terjedni kezdtek rólam a hírek. Most már úgy gondolom, hibáztam, vigyáznom kellett volna a kapcsolataimra a munkatársaimmal, talán megelőzhető lett volna, bár ki tudja..."

Teljesítményorientált világban élünk, és sokszor tapasztaljuk, hogy a sikeres emberek helyzete igen nehéz. A rivalizálás szinte nem ismer határokat. A sikerre vágyó, önértékelési problémákkal küzdő munkatársak nehezen viselik el mások jobb eredményeit. Sokan nem riadnak vissza tisztességtelen eszközök bevetésétől. Ezek a kollégák a nyílt, közvetlen összetűzést általában elkerülik. Értekezleteken, személyes megbeszéléseken nem kerülnek előtérbe a konfliktusok, sőt gyakran teljes egyetértéssel találkozhatunk. A háttérben azonban nagyon megnehezíthetik mások munkáját, akár információk, tapasztalatok visszatartásával, akár folyosói sustorgással, pletykahadjárat indításával.

Gyakran bevetett eszköz a kollégák munkájának lekicsinylése, ezáltal saját teljesítményének vonzóbbá tétele.

Pletyka - unalomból?

"Mindenki ismeri az ilyen munkahelyeket. Iratokkal telezsúfolt szobában dolgozik négy adminisztrátor, és rettenetesen unatkoznak. Ilyen helyen kezdtem a pályámat én is - meséli Zsuzsa. - Ügyintéző voltam, naponta mindössze három-négy ügyfél jött be hozzánk, a munkaidő nagy részét az akták kitöltése, tologatása és persze a telefonálás töltötte ki. Gyakorlatilag semmi sem történt egész nap. A munka egy óra alatt elvégezhető lett volna, de mi nyolc órát ültünk nap mint nap ebben a szobában. Kolléganőim már évek óta itt dolgoztak, az eseménytelen napokat pletykalapok olvasgatásával, nassolással és persze mások kibeszélésével töltötték. Aki náluk fiatalabb, csinosabb volt, és netán még mosolygott is, pillanatok alatt a szájukra vették. Rendszerint összeboronálták valamelyik főnökünkkel, zűrös magánéletéről pletykáltak. Csinos alakja hátterében beteges fogyókúra, anorexia állt, mosolya mögött valamilyen nyugtató szedése. Persze a főnökök fülébe is hamar eljutottak ezek a hírek: volt, aki foglalkozott a hallottakkal, mást nem érdekelt. Előfordult, hogy ügyfeleknek is továbbadták ezeket a "híreket"! Rövid ideig dolgoztam ezen a munkahelyen, szinte menekültem innen."

Bizonyára önök is jól ismerik ezt a helyzetet. Zsuzsa kolléganői eseménytelen napjaikat és - valljuk be - sokszor unalmas magánéletüket dobják fel egy kis pletykálkodással. Mindenki kíváncsi - különböző mértékben - mások színesebb, érdekesebb, különlegesebb életére, hiszen ez a bulvárlapok sikerének is egyik legnagyobb titka. Végre történik valami, amin el lehet rágódni, hosszan meg lehet beszélni, és nem utolsósorban minősíteni, elítélni. Unalom és kíváncsiság, csipetnyi irigységgel fűszerezve.

És a férfiak?

Tényleg csak a nők pletykálnak? Csak ők vetnek be tisztességtelen eszközöket a rivalizálásban?

"Ejtőernyősként vezető beosztásba kerültem egy tanácsadó céghez - meséli Réka -, ami nagyon nehéz helyzet. Nem ismertem igazán a helyi viszonyokat, és bizony hosszabb idő eltelt, mire kitapasztaltam. Ért néhány nagyon komoly kudarc, meglepő módon elsősorban férfikollégák részéről. Azt szinte természetesnek vettem, hogy az a közvetlen kollégám, aki elől elhalásztam a pozíciót, a kezdetektől fogva megpróbálta ellehetetleníteni a helyzetemet. Minden eszközt bevetett, hogy ne tudjak megmaradni, dolgozni. Visszatartott adatokat, sőt néhányszor félreinformált, elképesztő dolgokat terjesztett rólam, miközben mosolygott, és udvarolt! A legmeglepőbb tapasztalatom viszont egy nagyon szimpatikus, sármos, beosztott férfikollégámmal volt. Hónapokon keresztül szeretett volna "bizalmasommá" válni, rendszeresen szállított "kávészünet-híreket" más beosztottaimról, mindeközben kifejezetten rámenős módon megkörnyékezett. Sosem kevertem össze a magánéletet a munkával, és biztos vagyok benne, hogy ez az egyik oka a szakmai sikereimnek, így természetes volt, hogy visszautasítottam, bármilyen vonzó, jóképű férfi is volt. Néhány héttel később hallottam vissza, hogy azt terjeszti rólam, leszbikus vagyok. Szomorú tapasztalat volt számomra. A rosszindulat tényleg nem ismer határokat!"

Kétségtelen, hogy a nők általában nehezebben kezelik a nyílt konfliktusokat, gyakrabban küzdenek önértékelési gondokkal, önbizalomhiánnyal, mint a férfiak. Ugyanakkor az általános tapasztalat azt mutatja, bizony nem csak a nők körében gyakori a pletykálkodás. A férfiak ugyanúgy bevetik ezt a fegyvert munkahelyi előmenetelük céljából, vagy az esetleges bosszúhadjáratban. A hatalomért, a pozíciókért folytatott harcban nincs különbség a nemek között.

Persze léteznek olyan munkahelyek is, ahol jó légkör uralkodik, és nem a féltékenység, a rivalizálás. Lehet, hogy Ön még nem találta meg, és nem ideális körülmények között dolgozik, de ne felejtse el, környezete nagymértékben önön múlik! Javítson rajta!

Dr. Battonyai Tünde

Extra tippek pletykák ellen

  • Konfliktus esetén azonnal, egyenesen kérdezzen rá a problémára, és mielőbb beszéljék meg kollégájával a helyzetet!
  • Próbálja meg feltérképezni, kinek és mi oka lehet a pletykaterjesztésre, majd - bármennyire is kellemetlen - érdemes szembesíteni a terjesztőjével!
  • Kedves, közvetlen stílussal, néhány mosollyal könnyebben fegyverezheti le rosszakaróit.
  • Vegye elejét a kósza híreknek, ne adjon alapot viselkedésével az induló pletykáknak!
  • Legyen büszke az eredményeire, de ne vigye túlzásba a dicsekvést!
  • Ne keverje össze a magánéletét a munkával, tartson távolságot, válogassa meg, hogy kik lesznek a bizalmasai!
  • Beszéljen a főnökével! Bár nem kellemes, de sokszor célravezetőbb, ha így szerez tudomást az önről terjedő pletykákról! Lényegesen könnyebb így elkerülni a félreértéseket!
  • Végül pedig ne hagyja, hogy a rosszindulat maga alá temesse! Tartsa szem előtt, hogy a pletykák legfőbb oka az irigység!
pletyka, munkahely

2003-10-01 17:14:08

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop