Hirdetés

Borpatika

A bordói védi a szívet, és megelőz egyes betegségeket - olvashatjuk az utóbbi időben a szakmai lapokban. Mi rejlik e kijelentés mögött? Valóban gyógyszer lenne-e a bor?

bor |

Ideál - Reforméletmód magazin 2003 ;15(10):20-21   Celsus Kft. | Jeni, Zs.

A bor évezredek óta az emberi kultúra része. Egészségre gyakorolt hasznáról a tudósok mind a mai napig nem tudnak megegyezni. Hippokratész (Kr. e. 460-377) például sokféle módon alkalmazta: nyugtató- és altatószerként, fejfájás és depresszió esetén.

Olykor magas alkoholdózist is bevetettek - pl. isiászos fájdalmak esetén narkotikus fájdalomcsillapítóként. A középkori arab tudósok úgy hitték, egészséges havonta egyszer inni, mivel az azt követő verejtékezés tisztítja a szervezetet, a mély alvás pedig felfrissíti.

Christoph Wilhelm Hufeland (1762-1836), a diétás-megelőző gyógyászat élharcosa ilyennek látta az alkoholt: "A bor megörvendezteti az ember szívét, de nem táplálék és semmi esetre sem szükséges a hosszú élethez; mert azok érték el az öregkort, akik nem itták. Hiszen izgatószerként megrövidítheti az életet, ha túl gyakran és nagy mennyiségben fogyasztják." Számára az alkoholtartalmú italok sokféle betegség okát jelentették, és a "pszichikai és morális érzés szörnyű eltompulásához" vezetnek. Az alkohol hasznáról és káráról szóló vita máig is tart. Hogy az alkohol túlzott élvezete betegséget okoz, kétségtelen: májkárosodás, gyomorhurut, hasnyálmirigy-gyulladás, agykárosodás és alkohol-epilepszia - csak néhány az alkoholizmus következményei közül.

Egészséges-e a mértékletes alkoholfogyasztás?

A mértékletes alkoholfogyasztásról megoszlanak a vélemények. Különböző tanulmányok szólnak ugyanis arról, hogy meghosszabbítja az életet. Dr. Serge C. Ranaud Bordeaux-ban több mint 34 ezer férfi adataiból mutatta ki, hogy a mértéktartóan alkoholt fogyasztók tovább élnek, mint absztinens társaik. Napi 2-5 pohár (22-52 g alkohol) bor fogyasztása mellett 10-15 éves megfigyelési időszakban a halálozási ráta 24-31%-kal alacsonyabb, mint a bornemisszáknál. A bor ugyanis véd a szívkoszorúér-betegségek ellen. A napi pohárka bor tehát megelőzheti az első számú halálozási okot, a szívinfarktust.

Dr. K. Jung szerint a bor javítja a szívizmok vérkeringését, csökkenti a vér koleszterinszintjét, kedvező irányban befolyásolja annak sűrűségét, csökkenti a trombózishajlamot.

További érveket is felsorolnak a bor egészségre gyakorolt pozitív hatása mellett: a rendszeres és mértéktartó borfogyasztás javítja az emésztést, salaktalanít, hatásos az utazási hasmenés ellen, lassítja a csontritkulást, testileg és szellemileg aktívan tart, és lazít, oldja a stresszt. Tehát:"A mértékletes borfogyasztás egészséges" - állítják a borpártiak.

A bor gyógyhatása nem az alkoholtartalmára vezethető vissza, hanem az erjesztett szőlőben levő anyagokra - a polyphenolokra, melyek egyébként a szőlőlében, a zöldségekben és gyümölcsökben is előfordulnak. Ezek megakadályozzák a káros szabadgyökreakciókat a szervezetben. A szabad gyökök részben felelősek a daganatos és a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásáért. A polyphenolok a trombózis kialakulása ellen is hatnak, csökkentik a koleszterinszintet, és akadályozzák az LDL-koleszterin oxidációját, ami az érelmeszesedést okozza.

Eltitkolt mellékhatások

A borlobbizók érvei elfogadhatóan hangzanak, sok tudós szerint ez azonban csak féligazság. A mértéktartó alkoholfogyasztás negatív oldalát ugyanis többnyire elhallgatják. A mérsékelt alkoholfogyasztás fő problémája a jelentősen nagyobb esély a daganatos betegségekre. Kanadai, svéd, holland és amerikai tanulmányok összesen több mint 300 ezer nő részvételével végeztek megfigyeléseket. 11 éves megfigyelési időszak után közösen értékelték ki az eredményeket. Minden egyes gramm alkohollal - napi 60 grammtól - egyenes arányban nő a mellrák esélye. A napi 30-60 gramm alkoholt fogyasztók között 40%-kal volt gyakoribb a mellrák, mint absztinens társaiknál. Ennek oka, hogy az alkohol rákképző anyagok - különösen a környezeti mérgekkel, dohányzással megfejelve - keletkezését segíti. (Nemcsak mellrákot, hanem hámlaprákot a szájüregben, torokban, gégében.) De ebben az összefüggésben nagyobb a tüdő- és májrák esélye is.

Egy német tanulmány szerint napi 25-49 gramm 2,3-szorosára, 50-74 gramm 3,4-szeresére, 75-99 gramm 6,6-szorosára, 100 grammnál több 14,7-szeresére növeli a gégerák esélyét. A torokrák esélye a napi több mint 100 gramm alkohol elfogyasztásával 100-szor nagyobb, mint a 25 grammnál kevesebb elfogyasztásával.

Nem csoda tehát, hogy a mormonok és az adventisták között - akiknél az alkohol vallási okokból tilos - lényegesen ritkábban fordulnak elő ezek a daganatos betegségek.

FONTOS! A rák-rizikótól függetlenül azoknak a nőknek is le kell mondani az alkoholról, akik gyermeket szeretnének. Egy dán tanulmány ugyanis kimutatta, hogy heti 1-5 alkoholos ital 40%-kal csökkenti a termékenységet.

Terhesség alatt is tilos az alkoholfogyasztás! A legkisebb mennyiség is károsíthatja a fejlődő magzatot. A hepatitiszesek és a fiatalok számára is tabu kellene legyen az alkohol. Ugyanígy a gyógyszert szedők számára is, hiszen az alkohol erősen befolyásolja a gyógyszerek lebomlását.

A borpártiak javaslatával szemben a táplálkozástudósok javaslata a következő: férfiak számára napi maximum 20 gramm alkohol ajánlott, ami fél liter sört vagy 2,5 dl bort jelent. A nők ennek a mennyiségnek a felét ihatják. És inkább a nem rendszeres alkoholfogyasztásra buzdítanak, mert az alkohol ugyan szelepként működik a stressz oldásában, ám nagy a függővé válás veszélye. Az alkalmi ivásból a szokássá válásig való átmenet gyakran észrevétlenül zajlik.

Jó TANáCS: aki az alkoholt problémaoldóként használja, sürgősen keressen fel egy orvost vagy szakterapeutát! Az alkohol egyetlen problémát sem old meg, viszont sok újat okoz. Ide tartozik nemcsak a közismert májzsugor és a talán nem annyira ismert hasnyálmirigy-gyulladás, hanem sok más szerv súlyos és még súlyosabb megbetegedése is. A központi idegrendszer éppúgy érintett, mint a gyomor-bél traktus. A rendszeres alkoholfogyasztás további következményei a szívizom betegsége és a magas vérnyomás.

FIGYELEM! Nem szabad tehát elkövetni azt a hibát, hogy a legális drogokat ártalmatlanként tartsuk nyilván csupán azért, mert a társadalom elismeri őket. Az alkohol széles körű egészségi és társadalmi kihatásait ma még mindig alábecsülik.

"Borterápia" - vagy egészséges táplálkozás?

Visszatérve a tudományos felismerésre, miszerint az alkohol, és különösen a bor, csökkenti a szívinfarktus esélyét: valóban szükséges lenne rendszeresen bort inni ahhoz, hogy megóvjuk magunkat a szívbetegségektől? Tulajdonképpen a borlobbinak és a tudósoknak, valamint a professzionális reklámmunkának köszönhető, hogy sok ember komolyan veszi a kérdést. Van, aki elhiszi, hogy a borról való lemondás betegség-rizikófaktor lehet. Holott nem a borról való lemondás, hanem a kiegyensúlyozatlan táplálkozás okozza a szívbetegségeket! A túl sok állati hús, zsír, cukor és a túl kevés zöldség, gyümölcs és ballasztanyag fogyasztása tehető felelőssé a szívbetegségek kialakulásáért. Emellett fontos tényező még a dohányzás, a mozgáshiány és a stressz.

Az a reklámszöveg, hogy: "A rendszeres alkoholfogyasztás védi ereit" - téves következtetés. Aki óvni szeretné ereit, azt leginkább helyes táplálkozással és mozgással teheti meg. "Zsírszegény táplálék és rendszeres mozgás!" - ez legyen a mottó, ne az alkohol! Nemzetközi statisztikák is igazolják, hogy a vegetáriánusok sokkal ritkábban szenvednek ilyen betegségekben. A legnagyobb védelmet pedig a vegan-vegetáriánusok (állati eredetű terméket nem fogyasztók) élvezik.

A szívkoszorúér-betegségek az egészségtelen életstílus következményei. A bor mint problémaoldó propagálása csak tüneti terápia lenne, és a valódi okról elvonná a figyelmet. Csak az egészséges életmód védhet meg bennünket az effajta betegségektől!

Ráadásul a borlobbi által javasolt borterápia azért is problémás, mert az amúgy is sok alkoholt fogyasztóknak remek alibit szolgáltat.

J. Zs.

Jó tudni!

Az alkohol tehát se nem egészséges, se nem szükséges, és naponta sok áldozatot követel. Végtelen nyomorúságot okoz a családokban és a társadalomban. Az alkoholfogyasztás és -függőség okozta költségek a jövőben túllépik az alkoholra kivetett adókból származó bevételeket.

Extra tippek: aki azonban a borban található érvédő polyphenolokhoz feltétlen hozzá szeretne jutni, szedje kapszulás formában. Így nem kell tartania a kellemetlen mellékhatásoktól. A szőlőmagolaj érvédő, telítetlen zsírsavakat tartalmaz, ezért salátákra locsoljon vagy kapszulaként is csökkenti az érelmeszesedési hajlamot.

bor

2003-10-01 17:23:25

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop