Hirdetés

Fogyjunk egészségesen

Tartsa a súlyát! Az esetek többségében keserves csalódás éri mindazokat, akik a fogyást, testsúlyuk csökkentését csupán radikális, rövid távú diétával tudják elképzelni, ahelyett, hogy megtanulnák, hogyan kell és lehet a táplálkozási szokásaik átállításával alakjukat állandó ellenőrzés alatt tartani.

fogyás, fogyókúra |

Ideál - Reforméletmód magazin   Celsus Kft. | Kőkúti, D.

Csalódni fognak, mert a keservesen leadott kilók az esetek 95 százalékában igen gyorsan ráadásul néha kamatosan térnek vissza. A különféle diéták előírásainak betartása igényel ugyan némi akaraterőt, de komolyabb problémákat nem okozhat. A kottából minden esetben pontosan megállapítható, hogy mit, mikor és mennyit szabad ennünk. A dolog akkor válik komplikálttá, amikor végre elértük megálmodott súlyunkat és alakunkat. A beavatottak tudják: amint azt fentebb olvashattuk, a visszaesési kvóta bizony eléri a 95 százalékot, ami azt jelenti, hogy az önsanyargatók döntő többsége teljesen hiába fogyókúrázott... Tartósan karcsú csak az 5 százaléknyi, elenyésző kisebbség képes maradni, azok a szerencsések, akik pontosan tudják, mire is kell az áhított versenysúly elérése után oly nagyon vigyázni.

Merev tilalom nem jó

Még az önként vállalt tilalmak sem működnek, ha azok túlságosan merevek... A legfontosabb szabály, hogy aki a régi, sátornagyságú rongyaitól végérvényesen meg akar szabadulni, nem kerülheti el életmódjának gyökeres megváltoztatását. Ha már a fogyókúra alatt nem tettük volna meg: sürgősen tudatosítsuk étkezési szokásainkat.

Gondoljuk végig, hogy a frusztráció, a stressz, vagy akár az unalom nem igényel e fölösleges kalóriákat? Nem eszegetünk-e például a TV nézése közben tápláló falatkákat? Ezek ellen az alakcsapdák ellen haditerveket kell kidolgoznunk: térjünk át zsír- és kalóriaszegény csemegékre, és találjunk ki alternatív módszereket a stressz vagy az unalom leküzdésére. Ü gyeljünk azonban arra, hogy ne kényszerítsük magunkat számunkra kellemetlen tevékenységekre vagy olyan ételek fogyasztására, amelyeket nem szeretünk. Eredményt ugyanis csak akkor tudunk elérni, ha a változásokat hosszú időre tervezzük, és csak reális terveket tudunk megvalósítani. A reális tervek nem tartalmazhatnak rideg tiltásokat (ki lenne képes például kedvenc ételéről egy életen keresztül lemondani?), jobban tesszük tehát, ha a megfelelően adagolt bűnöket már előre betervezzük...

Kalóriatáblázat igen vagy nem?

Legyen a kalóriatáblázat állandó kísérőnk? Nos, ne legyen! Az állandó (vas)fegyelem és a kalóriák folytonos számolgatása nem tartozik a diétához. Ha ugyanis táplálkozásunkat úgy tervezzük meg, hogy figyelembe vesszük az egyes alapvető táplálékcsoportok egymáshoz való viszonyát, szinte automatikusan kapjuk meg a tápanyagok optimális mennyiségét. Gyümölcsből, főzelékféléből és teljes őrlésű gabonakészítményekből szinte korlátlanul fogyaszthatunk, ezek ugyanis gazdagok a bioanyagokban anélkül, hogy túl sok kalóriát tömnének a szervezetünkbe. A háttérben viszont ott lapulnak a bűnre vezető finomságok: a tejszínes falatkák, a krémes szószok, a sajt, a felvágott és a vaj mindaz tehát, amivel az egészséges dolgok olyan jól csúsznak. A zsírról csupán annyit: egyetlen evőkanál vaj több mint 100 kalória, ami azt jelenti, hogy négy evőkanálnyi fedezi az egész napi zsírszükségletünket.

Részesítsük tehát előnyben a zsírban szegény ételeket, legyen az főtt vagy hideg táplálék, felvágott vagy tejtermék. Meglepően rövid idő alatt változik meg az ízlésünk, a zsíros ételeket nehéznek fogjuk találni és inkább a gyümölcsöket és főzelékeket kívánjuk majd. A szakemberek az első napokra élelmezési napló vezetését javasolják, mely jól mutat majd rá a gyenge pontokra. A fogyasztható kalória mennyiségére adunk az alábbiakban egy kis eligazítást, de vegyék figyelembe, hogy ezek csupán irányértékek, meg kell tanulnunk, hogy figyeljünk szervezetünk jelzéseire. Hetente egyszer ellenőrizzük testsúlyunkat.

Napi 1800 kalória

  • Reggeli: 2 szelet teljes őrlésű kenyér, kevés vajjal, 30 gramm füstölt lazac és 50 gramm fűszeres túró, hozzá 5 db retek, vagy egy paradicsom, esetleg egy körte.
  • Ebéd: 150 gramm sült csirkehús 300 gramm párolt zöldséggel (brokkoli, répa stb.) és 100 gramm főtt tészta.
  • Vacsora: Egy adag vegyes saláta, mely tartalmaz 100 gramm fejes salátát, 75 gramm paprikát, 100 gramm mangót és 30 gramm juhsajtot, leöntve 2 evőkanál gyümölcsecet és 1 evőkanál búzacsíraolaj keverékével. Ehhez ehetünk egy darabka bagettet.

Ne feledjük: sokat, legkevesebb 2 liter folyadékot (kristályvíz, gyümölcstea) igyunk meg naponta!

Mennyit együnk?

Testünk alapvető funkcióinak kielégítéséhez (szív, lélegzés stb.) egy kilogramm testsúlyra számítva óránként egy kalória szükséges. (nőknek 0,9 kalória). Ehhez az alaphoz jön a mozgáshoz szükséges mennyiség: ülőfoglalkozásnál kilónként 8 kalória, könnyű mozgásnál (kerékpározás, házi-és kerti munka) 12 kalória/ kiló. Nehéz fizikai munkához és fizikai sporthoz 26 kalória/kilogramm.

fogyás, fogyókúra

2002-09-05 10:54:52

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop