Hirdetés

Gyógyító étkek – A, B

Ételed legyen gyógyszered – gyógyszered legyen ételed! – halljuk gyakran. Hogy melyik étel, zöldség, gyümölcs mire képes, megtudhatja új, egész éves sorozatunkból.

étel, étrend |

Ideál - Reforméletmód magazin 2003 ;15(1):14-15   Celsus Kft. | Megyaszai, M.

Ételeinket éhségünk csillapításán túl élvezetet okozó ízükért fogyasztjuk. Nem feledkezhetünk meg azonban a táplálék szervezetünk működésére kifejtett hatásáról sem. Több, gyakran fogyasztott és különleges gyümölcsnek és zöldségnek említésre méltó gyógyító hatása van, melyeket a mindennapokban is felhasználhatunk akár enyhébb betegségek gyógyítására önmagában, vagy az alkalmazott gyógyszeres terápia kiegészítőjeként. Legfontosabb szerepüket étrendünk összetevői azonban a megelőzésben fejtik ki. Az egészséges táplálkozás fő célja a betegségek megelőzése, a szervezet megerősítése a betegségekkel szemben.

Most induló sorozatunkban ábécérendben áttekintjük étkeink gyógyító hatását. A felsorolt "gyógyszereket" fogyasszuk váltogatva vagy kombináljuk ízlés szerint.

Áfonya – fertőtlenít

A kora őszi erdőben jócskán gyűjthetünk áfonyát. Leginkább az északibb területeken fordul elő hazánk 3 áfonyafajtája (fekete-, vörös- és tőzegáfonya), Mivel sok helyen ritka, ezért termesztésével is foglalkoznak. A tőzegáfonya nálunk alig fellelhető: hamvaskék vagy vörös színű és kellemesen fanyarédes ízű. Tápértékét magas C-vitamin-tartalma adja. Sok egyéb antioxidánst is tartalmaz, melyeknek alapvető szerepe van a rákkeltő és érkárosító szabad gyökök semlegesítésében. Rostjai a bélműködést serkentik. Legfontosabb gyógyító hatása, hogy vizeletfertőtlenítő. Régóta alkalmazzák visszatérő hólyaghurut kezelésére. A népi megfigyelést tudományos vizsgálatok is alátámasztották: az áfonya antociánokat tartalmaz, melyeknek kiváló baktériumölő sajátságuk van.  Különösen az E. coli nevű baktérium ellen hatásos, emiatt hasmenés, ételmérgezés esetén is használható.

Recept: ínyencek próbálják ki a rántott (vagy natúr) camembert sajtot jó minőségű (nem agyoncukrozott) áfonyadzsemmel!

ALMA – emésztésjavító, érvédő

Mindenki ismeri a mondást, miszerint napi 1 alma az orvost távol tartja. Ehhez bizonyára nem elég napi egy alma, de fogyasztásával sokat teszünk egészségünkért. Az alma mindenki számára talán a legkönnyebben elérhető házi "gyógyszer".

Ázsiából származik, ma már több mint 2000 almafaj ismert és termesztett.

Egy közepes méretű alma (154 gramm, héjával együtt) tartalma:

  • energia: 81 kcal
  • szénhidrát: 21 g
  • élelmi rost: 5 g
  • kalcium: 10 mg
  • foszfor: 10 mg
  • vas: 25 mg
  • kálium: 159 mg
  • C-vitamin: 8 mg
  • A vitamin: 73 egység
  • Folsav: 4 µg

Alacsony kalóriatartalma miatt a fogyókúra ideális étke.

A szénhidrátok közül jelentős mennyiségű fruktózt (gyümölcscukrot) tartalmaz, melynek felszívódása a répacukorénál lassabb, így ezt a gyümölcsöt a cukorbetegek is fogyaszthatják, mivel a vércukorszintet lassabban emeli.

Oldható és nem oldható rostokat tartalmaz. Előbbiek közé tartozik a pektin, mely a bélben végighaladva mérgező nehézfémeket, koleszterint és egyéb anyagokat köt meg. Ezek a széklettel távoznak. A rostok jelentős mennyiségű vizet képesek felvenni, térfogatuk növekszik, így az emésztést segítik. Az alma a hasmenést és a székrekedést is képes rendezni. Nyersen inkább székrekedés, pároltan hasmenés ellen jó. A vér koleszterinszintjét is csökkenti, ezért mérsékeli az érelmeszesedést. A magas vérnyomásban szenvedők is előszeretettel fogyaszthatják. A felsorolt ásványi anyagokon túl még sokféle mikroelemet is tartalmaz, melyek szervezetünk különböző enzimatikus folyamataiban vesznek részt.

Állítólag a gyümölcs héja alatt találjuk a legtöbb vitamint. Erről egymásnak ellentmondó kutatási eredmények láttak napvilágot, a legtöbb almafajta valóban a héj alatti területen hordozza C-vitamin-tartalmának felét. A héjat azonban magas, nem oldható rosttartalma miatt ne dobjuk ki!

Egyéb gyógyhatások:

  • csökkenti a gyomorégést és az irritábilis bélszindróma okozta panaszokat
  • enyhíti az ízületi gyulladás okozta panaszokat
  • mérsékeli az ödémaképződést

Receptek

Sült alma: vegyük ki az alma magházát, de a gyümölcs egyben maradjon. Az így képződött üregbe ízlés szerint tegyünk mazsolát, fahéjat, szegfűszeget. Csomagoljuk az almákat egyenként alufóliába (ne túl szorosan, hogy a felszabaduló gőz ne szakítsa szét a fóliát). Tegyük forró sütőbe, és kb. 45 percig süssük. Melegen a legfinomabb, kiskanállal könnyedén kikanalazhatjuk héjából.

Meleg almaital: forraljunk fel almalevet, tegyünk bele ízlés szerint mézet és fűszereket (gyömbér, fahéj, szegfűszeg, kardamom). Forralt bor helyett ezt igyuk.

Almapakolás: párolt almából kitűnő pakolást készíthetünk, enyhíti a gyulladást, megnyugtatja az irritált bőrt.

ANANÁSZ – fogyaszt és emésztésserkentő

Hazánkban is elérhető finom gyümölcs, nehéz azonban jó minőségűt találni. Ne vegyük meg az éretlen, zöld, fonnyadt, száradt levelű darabokat: nagy csalódást okozhatnak!

Őshazája a mai Paraguay területe. Elterjedésében a portugáloknak volt alapvető szerepe, ők adták a gyümölcs nevét is. A helyi indiánok "nana" szava "pompás"-at jelent.

Tartalmaz:

  • fruktózt
  • C-vitamint
  • magnéziumot
  • rostot (2,5%)
  • fehérjét (3 %)

A felsoroltak közül legérdekesebb és legjelentősebb hatása a fehérjék közé tartozó enzimeknek van. Egyikük, a bromelain nevű enzim fehérjebontó hatású, segíti az emésztést (főleg fehérjeemésztési problémák esetén). Kedvelt gyümölcs fogyókúra alatt, magas enzimtartalma miatt gyorsítja a zsírpárnák eltüntetését. Ugyancsak az enzimeknek köszönhetően hozzájárul a vérrögök oldásához, így szívbetegek kezelésében is van szerepe. Különböző fertőzések és ízületi gyulladások javulását is segíti. Figyelem! Enzimeket a konzervkészítmények már nem tartalmaznak. Az ananász egyeseknél allergiát válthat ki!

ARTICSÓKA – epehajtó, májvédő

Már az ókorból ismert gyógyhatású zöldségféle. Hazánkban is elérhető, bár még drága. Gyógyászati szempontból a májműködésre kifejtett hatása a legfontosabb. Keserűanyagokat tartalmaz (cinarint és származékait), melyek fokozzák az epeelválasztást, csökkentik az epekőképződést, javítják az emésztést, ezenkívül fokozzák a májenzimek működését, így a méregtelenítést. Ezzel fejti ki toxikus anyagokkal szembeni májvédő hatását, és emiatt kitűnő a másnaposság tüneteinek csökkentésére is. Az articsóka serkenti a vizelet kiválasztását is, melyet a káliumkiválasztás jelentősebb növelése nélkül ér el. Figyelem! Heveny máj- és veseelégtelenségben tilos articsóka fogyasztása!

AVOKÁDÓ – érvédő, fiatalító

Őshazája Mexikó, a spanyolok tették ismertté Európában.

Ez a zöldségféle az egyetlen, melynek jelenetős az olajtartalma, gyógyító hatása is ezen alapszik. Telítetlen zsírsavai a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében hatékonyak. Csökkenti a vér koleszterinszintjét és a káros LDL típusú koleszterin mennyiségét is. Bőrfiatalító hatása is olajainak köszönhető.

Három fontos antioxidáns vitamint tartalmaz: A-, C- és E-vitamint. Ezért tumoros és gyulladásos betegségek megelőzésében és kiegészítő terápiájában van jelentős szerepe.

Figyelem! Energiatartalma magas (egy avokádóé akár 400 kcal is lehet), ezért fogyókúrázók kis mennyiségben fogyasszák!

BANÁN – hangulatjavító

Hazánkban is elterjedt, édes, energiadús gyümölcs. Gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz, ezért a sportolók verseny előtt előszeretettel fogyasztják. Magas káliumtartalma jót tesz az izomzatnak, idegeknek. Stresszoldó hatású anyagokat is tartalmaz (pl. szerotonin).

A gyomor bélnyálkahártyára kifejtett nyugtató hatása miatt sok helyen gyomorrontás kezelésére alkalmazzák.

Figyelem! Az éretlen banán nehezen emészthető keményítőt tartalmaz, mely idővel könnyen emészthető szénhidrátokra bomlik. Az éretlen banán ezért okoz puffadást, míg éretten könnyen emészthető csemege. A székrekedésre hajlamosaknak nem ajánljuk rendszeres fogyasztását.

BROKKOLI – daganatvédő

Sötétzöld virágzatát fogyasztjuk, mely sok C-vitamint, béta-karotint (az A-vitamin előanyaga), folsavat, vasat és káliumot tartalmaz. Minél sötétebb, annál több C-vitamin és béta-karotin van benne. Antioxidáns vitaminjai és a benne található indolszármazékok miatt daganatos betegségek megelőzésében és kiegészítő terápiájában alkalmazható.

BURGONYA – vízhajtó és vérnyomáscsökkentő

Elterjedt, olcsó és közkedvelt zöldségféle, jó C-vitamin- és káliumforrás. Sok keményítőt és rostot tartalmaz.

Könnyen emészthető, ezért a gyomorrontás, a bélhurut kiváló gyógyszere. Bélnyugtató hatását szénhidráttartalmának köszönheti. A nyers burgonyából nyert levet gyomorsavtúltengés, fekélybetegség esetén ihatjuk. Magas káliumtartalma miatt hatékony vízhajtó és vérnyomáscsökkentő.

A burgonya lúgosító hatású: a savas irányban eltolódott, betegségekhez vezető anyagcserét tereli vissza a normális pH felé. Ezért tisztítókúrák alapvető összetevője.

Figyelem! A zsírban sült burgonya tisztító, lúgosító hatása elvész, inkább héjában sült vagy főtt formában fogyasszuk!

dr. Megyaszai Márta

étel, étrend

2003-01-17 11:18:03

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop