Hirdetés

Gyógyító vizek

"A gyógyvizek átjárják tested és élénkítik lelked, megnyugtatják munkától és világtól elkínzott idegeid. A gyógyfürdők afféle nedves kolostorok, ahol zavartalanul átadhatod tested és lelked a józan és méltányos pihenésnek." ­ írja Márai Sándor Füves könyvében. Akinek volt már része a gyógyfürdőzés örömeiben, bizonyára hasonlóan vélekedik...

gyógyvíz, Budapest, fürdő |

Pulzus 2000 ;   Más-Kép Kft. | Szviezsényi, Z.

A hazai gyógyulni vágyóknak szerencsére nem kell messzire menniük, ha egy kis "egészséges" fürdőzésre vágynak. Hazánk ugyanis Európa gyógyforrásokban egyik leggazdagabb országa. Egy beteg ember számára ennél kellemesebb terápia aligha létezik...

A jelentékeny só- és gáztartalmú gyógyvizek több előnyös hatást gyakorolnak szervezetünkre. Már a vízbe merülés pillanatában megszabadulunk egy "tehertől", hiszen a felhajtóerő következtében testünk súlyával nem kell küzdenünk. Izmaink ellazulhatnak, tehermentesül a gerincünk.

A gyógyvizek azonban többre képesek, mint amit egy hétköznapi fürdőzéstől remélhetünk ­ eltérő vegyi összetételüknél fogva ugyanis különböző betegségek gyógyításában játszhatnak szerepet. A kénes fürdők például az ízületi panaszok enyhítésére alkalmasak, a földes-meszes vizek pedig a keringési betegségek gyógyításában jó hatásúak. A 25 šC-ot meghaladó hőmérsékletű termálvizek hőhatásuknál fogva élénkítik a vérkeringést, csillapítják a fájdalmat ­ alkalmazhatók többek között a köszvény, idegi eredetű problémák, az isiász és különböző nőgyógyászati panaszok kezelésére. Egyes gyógyvizek ivókúra formájában enyhítik a gyomor- és bélpanaszokat, mások a légzőszervi megbetegedések esetén használhatók fel, inhalációs kúra során.

A fentiekben természetesen a gyógyvizek előnyös hatásait csupán néhány kiragadott példával támaszthattuk alá ­ ám még jó néhány betegség terápiájában alkalmazhatók eltérő összetételüknek és hőfokuknak megfelelően. Panasz esetén leghelyesebb az orvos tanácsát kérni betegségünk kezelését illetően ­ a gyógyfürdőzés ugyanis lehet jó kiegészítő terápia, de nem feltétlenül az egyedüli orvosság. Sőt, egyes megbetegedések ­ magas vérnyomás, rosszindulatú daganatok ­ esetén nem is ajánlott! Ha azonban egészségi állapotunk engedi, és orvosunk sem tiltja, bátran hódolhatunk a gyógyfürdőzés örömeinek. Márai Füves könyvéből idézve: "S tudjad, hogy halandó vagy, de addig is tartozol a testednek valamivel. Például a gyógyfürdővel, hetenként kétszer, legföljebb háromszor".

Forrás: Szviezsényi Zoltán: Budapest, a kétezer éves fürdőváros

gyógyvíz, Budapest, fürdő

2002-08-02 16:17:07

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop