Kell-e orvosi vizsgálat a gyógyfürdős kúrák előtt?
A gyógyvizes medencék, vagy éppen Hévízen a Tófürdő látogatása előtt nem kötelező az orvosi vizsgálat. Néhány esetben azonban erősen ajánlott a szakorvosi konzultáció, arról nem is beszélve, hogy anyagilag is jobban járhatunk.
Ezt az ötletet már akkoriban sem fogadta túl nagy lelkesedés a fürdők részéről. Schulhof felvetése ugyanakkor abból a tapasztalatból származik, amit mind a mai napig láthatunk, hogy sokan komolyabb betegség esetén is mindenféle orvosi kontroll nélkül látogatják a gyógyfürdőket. Sőt, egészen gyakori az is, hogy egyesek akár órákat üldögélnek a meleg gyógyvízben, ami az egészséges szervezetet is megterhelheti.
A címben feltett kérdésre tehát az a válasz, hogy nincs olyan szabály, ami alapján kötelező lenne az orvosi vizsgálat a gyógyfürdőzés előtt. Amennyiben éppen nincs a mostanihoz hasonló járványhelyzet, bárki szabadon látogathatja a gyógyfürdőket, használhatja a gyógyvizes medencéket.
Ezen a téren annyi korlátozás azért van, hogy a 14 év alattiak a gyógyvizes medencékbe nem mehetnek be. A fürdőmesterek ennek a betartására egyébként általában figyelnek is.
Mindettől függetlenül két esetben mindenképpen érdemes egy szakorvos véleményét kikérni a fürdőkúra előtt. Egyrészt azoknak, akiknek valamilyen ismert, krónikus betegségük van, másrészt az idősebbeknek.
Ezt egyébként azért is érdemes megejteni, mert akár anyagilag is jobban járhatunk. A szakorvosok ugyanis indokolt esetben az egészségbiztosító támogatásával is felírhatnak fürdőkezeléseket. Ennek révén pedig nemcsak a fürdőbelépő, hanem a gyógyászati kezelések is olcsóbbak.
Utóbbiak kapcsán olyanokra érdemes gondolni, mint például az iszapkezelés, súlyfürdő, orvosi gyógymasszázs, vagy éppen a szénsavas kádfürdő. A tapasztalatok szerint amennyiben a medencefürdőt különféle kezelésekkel egészítik ki, akkor sokkal hatékonyabbá válnak a fürdőkúrák.
Egyes gyógyfürdők a támogatott kezelésekre időnként kedvező csomagajánlatokat is hirdetnek. Így például a fürdőbelépőt és a kezeléseket is magában foglaló ajánlatok nem egyszer olcsóbbak, mint egy egész napos fürdőbelépő.
Ráadásul a szakorvos nemcsak felírja mindezeket, hanem tanácsokat is adhat a fürdőzés idejére, módjára vonatkozóan. Térdízületi betegségeknél például előnyös, ha a gyógyvizes medencében nemcsak üldögélnek, hanem időnként járkálnak is a betegek.
A kisebb gyógyfürdőkben csak a hét bizonyos napjain, a nagyobb fürdőkomplexumokban viszont általában minden munkanap rendel szakorvos. Így akár a helyszínen is meg lehet ejteni az orvosi konzultációt, a felírt kezelések pedig egyből elkezdhetők és bármilyen felmerülő panasz esetén van kihez fordulni.
Felvetődhet persze kérdésként, hogy a szakorvos mikor tanácsolhatja el a beteget a fürdőzéstől? Ahogy azzal a Termál Online is már több cikkben foglalkozott, ide tartoznak a lázas állapotok, a daganatos megbetegedések, a kezeletlen, kifejezetten magas vérnyomás.
Szívinfarktus után három hónapig szintén tiltólistán van a meleg vizes fürdő, de gyakori tüdőasztmás rohamoknál, eperohamoknál, máj- és veseelégtelenségnél sem javasolt. A kiterjedt bőrelváltozásoknál pedig a közös medencefürdő helyett a gyógyvizes kádfürdős kezelést szokták ajánlani.