Hirdetés

A hatéves krízis

A dackorszak és a serdülőkor "hangos és átható" átalakulási fázisa közé beékelve eddig talán kevés figyelmet fordítottunk a hatéves gyermekek krízisére. Pedig az átalakulás a gyerekek részére igen dramatikus is lehet, és a szülőket is teljesen tanácstalanná teheti.

krízis, gyerek, gyermek, dac |

Ideál - Reforméletmód magazin   Celsus Kft. | Mercz, M.

"Nem ismerek rá a saját gyerekemre! Úgy tűnik, nem tudja elviselni magát és nem tud dűlőre jutni sem magával, sem a környezetével. És ezek a hatalmi harcok - ilyen nehéz talán még a dackorszakban sem volt! S mindennek ellenére a könnyek soha sem csorogtak még ilyen könnyen." A fejlődéslélektan "hatéves krízisnek" nevezi ezt az időszakot. A nagy változásoknak ez a korszaka a kisgyerekből egy teljesen más külsővel rendelkező, másképp gondolkodó és másképp érző kisiskolást formál. S ezzel az átalakulással mind a gyermeknek, mind környezetének meg kell birkóznia.

A TESTI VÁLTOZÁSOK

Ezt a hatalmas fejlődési lépést általában a testi átalakulás váltja ki a gyermek ötödik és hetedik életéve között. A kerek szemű, turcsi orrú, pufók arcú kisgyerekből egy teljesen más felépítésű iskolás válik. Megnyúlnak, vékonyabbá válnak a végtagok, az izomzat terhelhetőbb lesz. Ez az az időszak, amikor minden nadrág rövid, s a szülők azt hiszik, hogy gyermekük szinte szemmel láthatóan növekszik. Ehhez párosul a fogváltás, ami sokban összefügg az agy érettségével, mert mind a fogak, mind az agy az embrió külső csíralemezéből alakul ki.

AMIT FEL KELL DOLGOZNI

Alakjának megváltozását a gyermeknek pszichésen is fel kell dolgoznia. Nem csoda, ha ilyenkor szokatlanul viselkednek, s sokszor még önértékelési zavaraik is támadnak. Ezenfelül azt is észreveszi, hogy a felnőttek is másképp reagálnak megváltozott külsejére: ő már nem az az aranyos, drága kisgyerek, aki pillanatok alatt meghódítja a szíveket. Természetesen először meg kell tanulnia újra megbízni önmagában. Fejlődésüknek ebben a korszakában a gyerekek a betegségekre is fogékonyabbak. Nagyon gyakoriak a fülbetegségek, de a pszichoszomatikus panaszok - lábfájás, has- és fejfájás - és az alvászavarok is.

MIT TEHETNEK A SZÜLŐK?
  • A legfontosabb, hogy megértéssel forduljunk a gyermek felé. Ha hatéves krízise idején a gyermek azt tapasztalja, hogy szülei foglalkoznak a bizonytalanságával és a problémáival, és nemcsak engedetlenségnek és hangulatváltozásnak tudják be azokat, erős bizalom alakulhat ki szülő és gyermeke között. Ezenkívül fontos, hogy ügyeljünk a távolság és közelség nehezen megtartható egyensúlyára.
  • Hibás magatartás a szülő részéről, ha gyermekét túlságosan magához köti, ha féltve figyeli minden lépését, és ha kisebbnek kezeli gyermekét, mint amekkora. De ugyanolyan hibás véglet az is, ha azt hiszi, hogy gyermeke már egy "kis felnőtt", és mindent meg tud oldani maga is.
  • Adjuk meg gyermekünknek mindazt az időt, amire fejlődéséhez szüksége van. Egy gyermeknek kezdetben minden életenergiájára szüksége van ahhoz, hogy testileg fejlődjék. Ha ezeket az energiákat túl korán megcsapoljuk intellektuális feladatok elvégzésére, ak kor ez később szellemi-lelki problémák kialakulásához vezethet. Ilyenkor hiányozhat az erő ahhoz, hogy a gyermek kreatívan közelítsen meg bizonyos élethelyzeteket.
A VILÁG MEGHÓDÍTÁSA

Mint minden krízis, így a hatéves krízis is óriási lehetőségeket rejt magában. A gyermek elkezdi "meghódítani" a világot, már nemcsak a családtagoktól tanul, hanem kívülállóktól is, és felfedezi a barátságok birodalmát is. Egyre nagyobb mértékben és egyre tágabb területen lesz szüksége környezete bizalmára, hogy megtanulhasson önállóan cselekedni. Még szüksége van a felnőttekre a háttérben, még nem tudja egyedül járni az útját az életben, de az iskolába és a barátokhoz már eltalál maga is. S ez a szülőknek egyben azt is jelenti, hogy újra több időt szánhatnak magukra!

NYUGODT IDŐSZAK

A hatéves krízisen minden gyermek átmegy. Vannak, akik viharosan és hangosan, mások szinte észrevétlenül. A krízis tetőpontja néha egybeesik az iskolakezdéssel, ami a helyzetet még egy kicsit nehezebbé teszi. Hiszen minden kezdet nemcsak izgalmas, kalandos és szép, de ugyanakkor bizonytalanná és nyugtalanná is tesz. Egy szép napon azonban a gyermek túljut az átalakuláson, s a szülők örülhetnek az elkövetkező viszonylag nyugodt fejlődési szakasznak - a következő mérföldkőig, amit a serdülőkor jelent.

MI AZ, AMI VÁLTOZIK?
  • Testileg: első alakváltozás, a gyermeki alkattól való megválás, fogváltás.
  • Érzelmileg: a "külvilág" meghódítása, fontos szerepet játszanak a barátok, a lelkiismeret fejlődik.
  • Szellemi képességek terén: az emlékezőtehetség, az önálló és logikus gondolkodás fejlődése, a játékosról az intellektuális tanulásra való átváltás.
  • Szociálisan és a családban: az autonómia fejlődése, a csapatszellem és a fairness kialakulása, a másokkal való együttműködés, de a másokkal való konkurálás képességének is a kifejlődése, tudatában van a feladatainak (érettség), azonosul az azonos nemű szülővel.
krízis, gyerek, gyermek, dac

2002-07-25 12:24:16

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop