Hirdetés

Erőszakos viselkedés az iskolában

Sok felnőtt számára természetes velejárója a gyermekek fejlődésének, hogy bántalmazzák, gúnyolják, megfélemlítik, netán kínozzák egymást. Az új iskolaév kezdetén a szakemberek azonban azt állítják, hogy ez a viselkedés nem normális, és komolyan kell vennie szülőnek, tanárnak és az iskola vezetésének egyaránt.

erőszak, gyermek, iskola, viselkedés |

InforMed Hírek 2005 ;3   InforMed | Dobos, L.

– Az erőszakos viselkedés szoros kapcsolatban van az ifjúsági bűnözéssel – állítja Joseph Wright az amerikai gyermek-egészségügyi központ orvos-igazgatója. – Ha nem avatkozunk közbe, az efféle viselkedés a bűnözés melegágya lehet, és egészen a felnőttkorba átnyúló mentális problémákat is okozhat.

Az erőszak három alapvető alakot ölthet: fizikai (a másik leköpdösése, lökdösése, lopás, verekedés, rugdosás), verbális (csúfolás, gúnyolás, zsarolás, fenyegetés), valamint pszichés (kizárás a társaságból, megfélemlítés, pletykálás és a társadalmi kapcsolatok manipulálása).

Nagyobb figyelmet kell fordítani a verekedős, társaikat bántalmazó, gúnyoló gyermekekre. Legalább 22 amerikai államban már törvény segítségével próbálják meg megakadályozni az erőszak terjedését, miután vizsgálatok kimutatták, hogy az iskolai lövöldözésekben is nagy szerepe volt az elkövetők korábbi viselkedésének. Érdekes, hogy korábbi tettesként és áldozatként egyaránt szerepeltek a lövöldözések főszereplői. Egy 2001-es felmérés szerint az amerikai iskolás gyerekek több mint 16 százalékát verték már meg vagy kínozták a társai. Más kutatások szerint a gyermekek egyharmada vagy tettes, vagy áldozat.

A kutatók vizsgálják, hogy a családterápiának milyen szerepe lehet a probléma leküzdésében, a düh levezetésében és az interperszonális kapcsolatok megfelelő kezelésében. Külön kell kezelni a vidéki és a nagyvárosi gyermekek viselkedési problémáit, ugyanis az egyik helyen működő megoldások nem biztos, hogy másutt is alkalmazhatók.

Nagyon veszélyesnek tartják a szakemberek, hogy a gyermekek verekedését gyakran a felnőttek is elfogadják, sőt, néha egyenesen bátorítják is őket az erőszakosságra. Sajnos, még ma is sok helyütt él az a vélekedés, hogy az erőszakos viselkedésnek jellemfejlesztő hatása van.

The Washington Post
erőszak, gyermek, iskola, viselkedés

2005-08-25 13:19:27

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop