Hirdetés

Negatív sajtóvélemények az alternatív gyógyászattal kapcsolatban

BOSTON - A kiropraktikát gyakorló szakemberek állnak a The New England Journal of Medicine egyik októberi számában megjelent éles kritikák középpontjában, de valójában az újság és a hozzá közel álló orvosi tekintélyek nem csak őket nézik rossz szemmel, hanem az egész alternatív orvoslást.

alternatív, gyógyászat, természetgyógyászok, természetgyógyászat, alternatív medicina, komplementer, medicina |

The New York Times Health News Service   Medincorp | Tye, L.

Egy ilyen kampány egyáltalán nem lett volna meglepő a 90-es évek elején, amikor a tradicionális és az alternatív medicina még nyílt harcban állt egymással. Már éppen kezdtük azt hinni, hogy a háborúnak vége, hiszen még az általánosan használt elnevezések is engedékenyebbek lettek, és a "kiegészítő" gyógyászat szakemberei bebocsátást nyerhettek a tradicionális orvostudomány szentélyeibe is.

Ezek a cikkek azonban nem hagytak kétséget afelől, hogy vége a tűzszünetnek, hiszen ez már a második cikk volt októberben, amelyben ismét azért támadták az alternatív gyógyászatot, mert nem képes bizonyítani gyógyító hatását.

Ami még meglepőbb, az a cikkek által kiváltott reakció volt. Ezek alapján azt hihetjük, hogy a hagyományos és kiegészítő eljárások lassan kibontakozó együttműködésének bátorítása helyett sok orvos eddig elfojtotta érzelmeit, és csak arra várt, hogy a szellem kiszabaduljon a palackból.

"Adtunk egy esélyt az alternatív gyógyászatnak" - mondja dr. Marcia Angell, a cikkeket közlő tekintélyes szaklap főszerkesztője. Az orvosok "ebből megtanulták, hogy nem szabad eltávolodniuk a betegektől. De nem hiszem, hogy azzal elidegenítik őket maguktól, ha kimondják az igazságot: azt, hogy bizony igen kevés bizonyíték támasztja alá az alternatív módszerek hatékonyságát."

"Az orvosnak kötelessége felnőttként bánnia a pácienseivel, nem pedig úgy kezelni őket, mint a gyerekeket."

A Harvardon végzett pszichiáter, dr. James Gordon, a washingtoni Center for Mind-Body Medicine igazgatója úgy látja, hogy az újság és akik mögötte állnak, teljesen rossz szemüvegen át nézik a problémát. "Úgy tűnik, hogy nem tudósoknak tartják magukat, a szó legszorosabb értelmében, hanem az ortodoxia hű védelmezőinek".

"A tudomány története tele van olyan fejezetekkel, amelyekben az egyik ortodoxiát felváltotta egy másik" - teszi hozzá dr. Gordon, aki a National Institutes of Health alternatív gyógyászati irodájának tanácsadója.

Ha meg akarjuk érteni az alternatív és tradicionális orvostudomány álláspontjait, előbb meg kell ismerkednünk a két tudományág kapcsolatának történetével.

Ez a történet javarészben a bizalmatlanság története. Az orvosok nagy része mindig is sarlatán kuruzslóknak tekintette a természetgyógyászokat, akik feleslegesen hitegetik a betegeiket és csak a zsebüket nézik. Ugyanakkor igen sok gyógyász úgy vélte, az orvosok csak drága és toxikus anyagokkal tömik a betegeket, és nem hajlandók elfogadni azokat az anyagokat, amelyeket a világ más tájain évszázadok óta haszonnal alkalmaznak.

A betegek pedig két tűz közé kerültek. Mivel sokan csalódtak az orvosokban, akik nem képesek őket a betegségeikből kigyógyítani vagy a fájdalmaikat enyhíteni, egyre többen fordultak természetgyógyászokhoz, akupunktúra-specialistákhoz és másokhoz, akik valami teljesen újat nyújtottak. A jelenség akkor vált mindenki számára nyilvánvalóvá, amikor 1993-ban a The New England Journal of Medicine-ben egy tanulmány jelent meg arról, hogy az amerikaiak sokkal gyakrabban fordulnak természetgyógyászokhoz, mint a gyermekorvoshoz vagy a háziorvoshoz.

Azóta lassan elkezdett épülni a két világ közötti híd. Az alternatívoknak már a hagyományos orvostudomány olyan bástyáit is sikerült meghódítani, mint a Massachussets General. A Dana-Farber Cancer Institute onkológusai nem csupán a kemoterápiáról konzultálnak a betegekkel, hanem a "qi gong"-ról, erről a kínai légzéstechnikáról is. És ami még meglepőbb, sok biztosítótársaság az ügyfelek nyomására kész fizetni a csontkovácsok és más szakemberek számláit.

De nem mindenki lépett be ebbe az új szövetségbe.

A világ kétségtelenül legtekintélyesebb orvosi szaklapja, a The New England Journal of Medicine egy szeptemberi cikke már úgy fogalmazott, hogy sok alternatív gyógymód "az egészségügyi kezelés irracionális megközelítésének" terméke. Múlt héten közzétettek egy tanulmányt, amely azt állítja, hogy ha valaki deréktáji fájdalmaival csontkovácshoz fordul, az alig ér többet, mintha elolvasna egy 1 dolláros tájékoztatót a hátfájás okairól és kezelési lehetőségeiről.

Ezek az orvosi reakciók részben abból a jogos véleményből fakadnak, hogy az alternatív módszerek mellett igen kevés a tudományosan is igazolható bizonyíték. A kiropraktikát illetően például az említett cikk szerzői kimutatták, hogy a 321 derékfájásos páciens csontkovács kezelése hasonló eredményeket mutatott, mint a hagyományos fizikoterápia, és a fájdalmak enyhítésében mindkét módszer igen hatástalannak bizonyult. Egy másik vizsgálatból pedig az derült ki, hogy a kiropraktika semmiféle hatással nincsen az enyhe és középsúlyos asztmás gyermekek állapotára.

"Olyan bona fide eljárások ezek, amelyek terápiává fejlesztve általában csak a placebo-hatásnak köszönhetően eredményesek" - mondja dr. Tom Delbanco, a Beth Israel Deaconess Medical Center munkatársa, az 1993-as tanulmány egyik társszerzője.

Az orvosok kritikus hozzáállásának egyik lehetséges magyarázata az önérdek. Vannak orvosok, akik igencsak rossznéven veszik, hogy az egészségügyre költött összegekből sok-sok dollár az alternatív gyógyászok zsebébe vándorol, és, amint azt dr. Delbanco megfogalmazta, "itt bizony pénzről is szó van".

És nem csupán arról, hanem az újságok, jelen esetben a The New England Journal of Medicine és fő riválisa, a Journal of the American Medical Association között egyre éleződő versenyről. Egyes megfigyelők szerint az előbbi lap azért is foglalkozott mostanában kiemelten az alternatív gyógyászattal, hogy előnyre tegyen szert a JAMA-val szemben, amely egy évvel ezelőtt bejelentette, hogy nagyobb súlyt kíván fektetni a természetgyógyászattal foglalkozó cikkekre.

A The New England főszerkesztője, dr. Angell tagadja a vádat mondván, hogy "nem mi kértünk ilyen kéziratokat a szerzőktől. Egyszerűen volt néhány olyan hónap, hogy sok ilyen írás érkezett a szerkesztőségbe."

A JAMA főszerkesztője, Dr. George D. Lundberg nem kívánta kommentálni a The New England időzítését. Annak természetesen örül, hogy nagy vetélytársuk sokat foglalkozott az alternatív terápiákkal, mert az "mindenképpen hasznos, ha tudományos módszerekkel vizsgálják meg ezeket az eljárásokat", de azt már nem tudná megmondani, hogy a konkurrens cikkei "mennyiben járultak hozzá a konvencionális és a kiegészítő medicina képviselői közötti párbeszédhez".

Akármi is motiválta őket, a The New England mostanra visszatérni látszik a kritikus hangvételhez. Dr. Angell azt állítja, hogy a legutóbbi cikkek után valóságos levélözön érkezett az újsághoz, pedig ezek a tanulmányok csak a jéghegy csúcsát alkotják. "Végre eljutottunk oda, hogy a tudományos közösség megmozdult, és precíz vizsgálatokat kezdenek a témát illetően."

A természetgyógyászok pedig visszavágnak, hiszen a csontkovácsok is élesen reagáltak a hátfájással kapcsolatos megjegyzésekre. Az alternatívok még azt is megkérdőjelezik, hogy a nyugati medicinában gyakorlott orvosok képesek-e helyes ítéletet hozni egy olyan tudományág felett, amelynek gyökerei teljesen más hagyományokból és kultúrákból erednek.

Dr. John M. Eisenberg, az amerikai kormány egészségpolitikáját és kutatási programjait irányító hivatal vezetője az általuk támogatott vizsgálatokat valamiféle középút megtalálására szeretné használni. "Az alternatív gyógyászatnak el kell fogadnia, hogy a tudományos bizonyításnak vannak olyan szabályai, amelyeket mindenképpen be kell tartani".

"Ugyanakkor a tradicionális medicina képviselőinek is meg kell érteniük, hogy vannak olyan eljárások, amelyekhez a betegek ragaszkodnak. Most kezdjük ezeket úgy kiértékelni, hogy a betegek véleménye legalább olyan fontos, mint amit a laboratóriumi tesztek mutatnak" - tette hozzá dr. Eisenberg.

Megjelent: The Boston Globe

alternatív, gyógyászat, természetgyógyászok, természetgyógyászat, alternatív medicina, komplementer, medicina

2002-07-31 22:35:13

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop