Hirdetés

Mérik a sugárzást a Balkánon

urán, Balkán, leukémia, sugárzás |

Népszabadság   Népszabadság

Mindinkább a tudományos vizsgálódások veszik át a szerepet a politikától az úgynevezett Balkán-szindróma témájában. A hat olasz katona halála kapcsán felvetett kérdésekre a legtöbb érintett ország tudósai megkísérlik a válaszadást.

Portugál szakértők a helyszínen vizsgálódnak, Franciaországban az eddigi leukémiás esetekkel kapcsolatos vizsgálatokat elemzik, lengyel orvosok derítették fel katonáik koszovói szálláskörletét, a brit parlament meghallgatásra készül az urántartalmú lövedékek egészségügyi és környezeti hatásainak tárgykörében.

Párizs mindaddig nem tervez átfogó szűrővizsgálatot a balkáni hadműveletekben 1995 óta részt vett mintegy 40 ezer francia katona körében, amíg a jelenleg leukémiával kezelt négy francia boszniai veterán vizsgálati eredményeit nem elemezték megfelelően. Az MTI a Le Monde című lapra hivatkozó jelentésében tegnap megállapítja: az eddigi adatok nem bizonyítják, hogy a négy katona vérrákos megbetegedése a nehezen körvonalazható Balkán-szindróma, azaz a gyengített urániumot tartalmazó lövedékek használatának következménye. A nagyfokú tudományos bizonytalanság és a hagyományos katonai titkolózást tekintve viszont nem is zárható ki egy ilyen összefüggés.

Maga a leukémia számos okra visszavezethető betegség. A legkevésbé sugárzó 238-as uránizotóp csontvelőre gyakorolt hatása - ha van ilyen - nem feltárt. Azt sem tudni, hogy a belélegzett vagy az emésztőrendszeren keresztül a szervezetbe jutott uránium felhalmozódhat-e kórosan a vérképző szervekben. A vesére kifejtett káros hatását sokkal inkább ismeri a tudomány.

Portugáliából szombaton négyfős tudományos kutatócsoport érkezett Koszovóba, hogy urániumlerakódások nyomaira bukkanjon. Fernando Carvalho, a csoport vezetője a Reutersszel ismertette vizsgálódásuk módszereit. Közölte: az első talajvizsgálatok nem tártak fel szignifikáns szennyeződést a portugál katonák táborainak közelében, jóllehet a lövedékek becsapódási krátereiből is talajmintákat vettek.

Nem mutattak ki sugárveszélyt abban a körzetben sem, ahol lengyel orvosok és vegyészek vizsgálódnak. Bronislaw Komorowski lengyel nemzetvédelmi miniszter egy tudományos konferencián kifejtette: a lengyel szakértői küldöttség semmilyen eddig nem ismert veszélyt nem tapasztalt, nincs tehát ok aggodalomra a lengyel-ukrán közös zászlóalj, benne 600 lengyel katona egészsége miatt.

A brit parlament alsóházának védelmi bizottsága a védelmi tárca vezetőit kívánja meghallgatni az öbölháborúban, valamint Boszniában és Koszovóban alkalmazott, gyengített uránt tartalmazó lövedékek egészségügyi és környezeti hatásairól. A brit honatyák célja: nem engedik, hogy a védelmi tárca elhúzza a vizsgálatokat és elkendőzze a valós tudományos eredményeket. Mint az MTI londoni tudósítója jelentette: a döntés meghozatalában szerepet játszott, hogy az ENSZ környezetvédelmi programja keretében elvégzett koszovói vizsgálatok során enyhe radioaktív sugárzást mértek tizenegy helyszín közül nyolcon. Itt a szerb páncélosok ellen használták a tünetegyüttesért felelősnek tartott lövedékeket.

Demszky Gábor, az SZDSZ elnöke tegnapi közleményében kérte Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy haladéktalanul tájékoztassa a parlamenti pártok elnökeit a Balkán-szindrómával kapcsolatos magyarországi helyzetről, a kormány ezzel kapcsolatos információiról, az igazság kiderítése érdekében foganatosítandó intézkedésekről, továbbá arról, hogy érintett-e magyar katona, illetve hogy mi a NATO-országok álláspontja a témakörben.

urán, Balkán, leukémia, sugárzás

2002-07-10 16:28:28

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop