Hirdetés

A sztereotípiák befolyásolják a teljesítményt

Brit kutatók szerint az angol futballválogatott rossz szereplése a büntetőrúgások sorozatában a sztereotípiáknak tudható be. A pszichológusok szerint ugyanez vonatkozik azokra a nőkre is, akiknek nem megy a matematika. A St. Andrews és az Exeter-egyetem kutatói azt állítják, hogy számos sikertelenség gyökerében a mások által táplált előítéletek állhatnak.

sztereotípia, teljesítmény |

InforMed Hírek6   InforMed | ELTE, TáTK

Növelheti a teljesítményt, és javíthatja az eredményeket azonban, ha egy csoport elhiszi és elhiteti magáról, hogy a legjobb.

A munkahelyi, iskolai vagy sportteljesítmény sikere vagy kudarca nem mindig a képességeken múlik. Az is okozhat rossz eredményt, ha valaki azt képzeli magáról, hogy ő csak rosszul teljesíthet.

A tanulmány szerint a rossz teljesítmény oka részben az az előítélet, hogyan kellene egy – általában nemi vagy etnikai bontású – csoportnak elvégeznie bizonyos feladatokat. Egy nő például, ha tudja, hogy a nők, mint csoport, rosszabbak matematikából, mint a férfiak, akkor hajlamos rosszabbul teljesíteni.

A kutatók szerint lehetséges, hogy az angol válogatott rossz teljesítménye a tizenegyes rúgásoknál az önbizalom hiányával lehet összefüggésben, és a csapat korábbi kudarca okozza. Fontosabb mérkőzéseken ugyanis az angol válogatott hét tizenegyes-párbajból mindössze egyet nyert meg.

A kutatók arra is rámutatnak azonban, hogy a sztereotípiáknak pozitív hatásuk is lehet, és növelhetik a teljesítményt. Kimutatták például, hogy az ázsiai nőknek jobban sikerült a matematika tesztjük, ha ázsiaiként, nem pedig nőként azonosították magukat.

A sztereotípiák rugalmasak, és megváltoztathatók, állítják a tudósok. – Sztereotípiáinkról alkotott sztereotípiáink sok szempontból hibások – mondja Stephen Reicher professzor.

sztereotípia, teljesítmény

2008-04-23 10:29:33

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop