Titokzatos stressz-szignálok
Határidő, túl sok munka, izgalom - a stressz alól manapság senki sem vonhatja ki magát. Rendkívül fontos viszont, hogy elkerüljük a túlságos nyomást, nehogy a szervezet károsodjon. Szervezetünk apró jelekkel figyelmeztet minket, ha már túl sok igénybevétel nehezedik ránk. Néhány jelzés meglepő lesz!
A stressz csökkenti az agyi szerotonintermelődést; ez az anyag a kiegyensúlyozott érzelmi állapotért, a jókedvért felelős. Hogy kellő szerotonin termelődhessen, a szervezetnek szénhidrátra van szüksége. Az eredmény: édességéhség.
Tanács: egyen sok szárított gyümölcsöt - a finomított cukor túl gyorsan emeli a szerotoninszintet és sok kellemetlen mellékhatása van.
2. SérülésekStresszes állapotban csökken a figyelem. Például egy papír éles szélétől is megsebesülhetünk, és nem vesszük észre a fájdalmat. Az ok: a stressz megnövekedett endorfinkiáramláshoz vezet, ez a szervezet természetes "fájdalomcsillapítója".
3. Szexuális kedvetlenségA stressz elnyomja a szexuál-hormonok termelődését. A stressz súlyosabb libidóproblémákat okoz, mint ezt eddig gondolták. Sőt komoly szervi betegségekhez is vezethet. Tanács: a hormonhiányt ne csak mesterségesen, tablettákkal pótolja! Jobb, ha hetente kinevez egy-két estét, ami csak az Öné és partneréé. Használhat ilang-ilang, szantálfa és geránium olajat is párologtatásra és a fürdővizébe.
4. SzemhéjrángatózásMások számára alig észrevehető, az érintett számára azonban kellemetlen. Emögött mindig tartós stressz húzódik meg.Tanács: nyomja mutató- vagy középső ujját néhány másodpercre a szemhéjára!
5. GyomorproblémákAz emberek közel 75 %-a szenved stressz okozta emésztési gondokkal. A gyors és rendszertelen evés gyomorégéshez vezet. Tanács: szakítson mindig időt a reggelire, a kávéivók okvetlenül térjenek át a teára! Egyen gyakran és kevesebbet! Ez normalizálja az emésztőnedvek kiáramlását. Igyon kamilla, körömvirág vagy orbáncfű teát naponta 2-3 csészével!
6. FülcsengésKözel 10 millióan szenvednek fülzúgástól. Ha ez csak átmeneti, akkor biztosan a stressz okozza. Ha azonban a tünetek nem múlnak el, feltétlenül forduljon orvoshoz!
7. Menstruációt megelőző tünetegyüttesMivel a stressz csökkenti a szexuálhormonok kiáramlását, ez az ovuláció lassulásához vezethet. Így a menstruáció előtti tünetek - hasfájás, görcsök, depresszió - erősödnek.
Tanács: akut panaszok esetén jól bevált a barátcserjéből és ligetszépéből készült kivonat vagy tabletta.
8. SzívdobogásKülönösen a nők hajlamosak szívbillentyű-gyengeségre. Ez stressz hatására erős szívdobogáshoz vezethet.
Tanács: a kerékpározás és az úszás egyenletes oxigénellátáshoz vezet. Jól bevált a galagonya és kámfor kivonatából készült kenőcs használata, illetve a citromfű- és az orbáncfűtea.
9. ViszketésStressz hatására az agy több hisztamint bocsát ki. Ez az anyag más, a szervezet által termelt anyaggal együtt a bőr viszketéséhez vezethet.
Tanács: segít a hideg-meleg váltott zuhany és, a levendulás fürdő.
10. ImmungyengeségA stressz "ajtót nyit" a baktériumoknak. Angliában egy tanulmány során a kísérleti alanyokat öt különböző kórokozóval oltották be. Az eredmény: a stressz nyomása alatt állók sokkal hajlamosabbak a betegségekre. Ok: stresszhatásra fokozódik a mellékvese szteroidhormon-termelése, és ez csökkenti az immunrendszer aktivitását.
Tanács: igyon ginzengteát, kúraszerűen használjon grépfrúitmag- és bíbor kasvirág-kivonatot!
11. HajhullásEzt is okozhatja stressz. Ilyekor az agyalapi mirigy jelzést ad a mellékveséknek és több férfihormon termelődik.
Tanács: ha keveset eszünk, kéntartalmú aminosavak, vitaminok és ásványi anyagok hiánya lép fel. Szedjen H-vitamint, élesztőkivonatot, komplex vitamin- és ásványianyag tablettákat!
12. Sápadt bőrA krónikus stressz lelassítja a sejtmegújulást. A következmény: a bőr száraz és pikkelyes lesz.
Tanács: ápolja bőrét zsíros kenőcsökkel vagy mandulaolajos fürdővel. A fürdéshez savas pH-jú (7 alatti) fürdőszert használjon. Szedjen kovaföld és béta-karotin tartalmú hámvédő és a bőr nedvességtartalmáról gondoskodó készítményeket!
13. Kipirosodott bőrStressz következtében a vérerek kitágulnak. Néhány esetben ez akár gyulladáshoz is vezethet. Tanács: edzze naponta ereit váltott hőfokú zuhannyal! Mindig hideggel fejezze be. Járjon hetente egyszer szaunába!
A cikkben szereplő természetgyógyászati módszerek nem a tényeken alapuló orvostudomány eredményein nyugszanak és nem feltétlenül azonosak az InforMed szerkesztőségének álláspontjával.