Hirdetés

Nem tetszik az ajándék?

Ünnepek előtt jó tudni, hogyan ajándékozzunk: tegyünk úgy vásárláskor, mintha a megajándékozottat nem ismernénk. Hogy miért? Holland és belga kutatók azt tapasztalták, hogy az emberek jobban eltalálják egy idegen ízlését, mint azokét, akik hozzájuk közel állnak.

ízlés, partner |

InforMed Hírek 2006 ;4   InforMed | Dobos, L.

– Az ajándékozás során nem különösebben segít, ha ismerjük a megajándékozni kívánt személyt – mondja Davy Lerogue és Luk Warlop, a két kutató, akik azt tapasztalták, hogy ha szeretteink ugyan megmondják, mi tetszik nekik, mi akkor is azt hisszük, ezt jobban tudjuk, mint ők.

A kutatók egy kísérletsorozatot állítottak össze: átlagos két éve együtt élő párok megpróbálták kitalálni, melyik hálószobabútor az, amelyik a másiknak tetszhet. A párok felének partnere ízlését kellett eltalálnia, a másik felének azt mondták, hogy egy idegent kell megajándékoznia olyan bútorral, ami annak tetszhet.

Kiderült, hogy a résztvevők jobban eltalálták valaki ízlését akkor, az illető idegen volt számukra.

A kutatók szerint ennek oka az, hogy ha ki kell találnunk, mi tetszhet egy idegennek, akkor a róla alkotott általános és sztereotip információkra támaszkodunk, és ez meglehetősen pontos lehet. Ha viszont a szeretett partnerről kell megmondani, leginkább minek örülne, nem veszünk tudomást az érvényes információról, és közvetlenebb, meghittebb dolgokat veszünk alapul, amelyek viszont nem bizonyulnak érvényesnek a vásárlásnál.

A hozzánk közel állókról rengeteg ismeretet tárol az agyunk, és ha el kell eltalálnunk, mi tetszhet nekik, akkor előre elraktározott hiedelmeink szerint döntünk, nem pedig a szerint, hogy a másiknak éppen mire lenne igénye.

A kísérlet résztvevőinek csak akkor sikerült eltalálniuk partnerük ízlését, ha hasonló volt az övékhez.

WebMD
ízlés, partner

2006-12-12 21:12:43

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop