Hirdetés

A mozgást sohasem késő elkezdeni - 2. rész

A mozgás minden életkorban jót tesz: akit aggaszt életminősége idős korában, végezzen rendszeresen testedzést. Lássuk, miben segíthet még a könnyű, de rendszeres edzés.

idős kor, testmozgás, életminőség |

InforMed Hírek9   InforMed | Sándor, K.

Javíthatja-e az edzés a hangulatot?

Kutatások bizonyítják, hogy a férfiak 14, a nők 18 százaléka 55 éves kora után depressziós. Van rá bizonyíték, hogy fiatalabb felnőtteknél az edzés enyhíti a depresszió tüneteit, hatását tekintve verseng az antidepresszánsokkal, ám sajnos kevés az idősebbekre vonatkozó adatunk. Annyi mindenképpen elmondható, hogy az edzésnek kortól függetlenül a legtöbb felnőttnél hangulatjavító hatása van, még ha nem is jelenthetjük ki, hogy idős korban ez a depresszió ellenszere.

Hogyan kezdjek neki?

Mielőtt elkezdenénk bármilyen rendszeres testedzést, ellenőriztessük egészségi állapotunkat orvosunkkal.

Nem kell mindazt két hét alatt bepótolni, amit elvesztegettünk a sokéves mozgásszegény életmóddal. Súlyos veszélyekkel járhat, ha hirtelen kezdünk edzeni, sérülés, kifáradás lehet a vége. Kezdjük kis adagokkal, és ha ez valakinél egy ötperces sétát jelent, akkor azzal. A következő alkalommal már tíz perc is lehet belőle. A motiváció megőrzésének kulcsa, ha célokat tűzünk ki magunk elé. A legjobb, ha heti edzéstervet készítünk.

Állóképesség és aerob gyakorlatok

Az állóképességi és aerob gyakorlatok növelik a légzés- és pulzusszámot, javítják a szív, a tüdő és a vérkeringés egészségét. Kitartást is adnak a mindennapi feladatok elvégzéséhez. Késleltethetik vagy megelőzhetik többek közt a diabétesz, a vastagbélrák, a szívbetegség, vagy a stroke kialakulását. Hatásos és kellemes mozgásformák a séta, a tánc, a kerékpározás és az úszás.

Hajlékonyság

A hajlékonyságot, rugalmasságot célzó gyakorlatokat elsősorban azért ajánlják, mert segítségükkel gyorsabb a sérülésekből való gyógyulás, de az elesés megelőzésre is jók.

Erő- és ellenállás-gyakorlatok

Ezekkel az edzésformákkal az izomtömeg növelhető, ám ennél több a hatásuk, ugyanis képessé teszik az idős embert arra, hogy önállóan végezzen el bizonyos feladatokat. Az izomtömegnek már egy kis változása is sokat jelent. Fokozódik az anyagcsere, karban tartható a vércukor és a testsúly.

Egyensúly-gyakorlatok

Ezek szintén az elesés megelőzésére alkalmasak, az elesés ugyanis csípőtáji töréshez és más sérülésekhez vezet, ami mozgáskorlátozottá, és ezáltal kiszolgáltatottá teszi az idős embert. A legjobb, ha a gyakorlatokat naponta végezzük, segítő közreműködésével,

Rajta, kezdjük el!

Mindegy, hány évesek vagyunk, vitathatatlan, hogy a rendszeres mozgás, testedzés jót tesz. A legfontosabb, hogy tudjuk: soha nem késő elkezdeni.
Idős kor, testmozgás
idős kor, testmozgás, életminőség

2011-06-27 16:10:57

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop