Hirdetés

Új stretching

Mindig fitten, mozgékonyan - ez már nem vágyálom! A varázsszó: új stretching! Íme, a legjobb gyakorlatok a tökéletes alak eléréséhez...

stretching, fittség |

Ideál - Reforméletmód magazin 2006 ;18(3):65-65   Celsus Kft. | Jeni, Zs.

Aki fitneszstúdióban edz, tudja, egyetlen sportprogram sem működik nyújtás nélkül. A nyújtógyakorlatok - ha helyesen végzik őket - nemcsak lazítják az érintett izmokat, inakat és szalagokat, hanem segítik a salakanyagok lebontását, megelőzik az izomlázat, és nagymértékben akadályozzák a sportsérüléseket. Mivel pedig ezenkívül az egész test mozgékonyságát is növelik, az önálló, kiegyensúlyozott stretchingprogramok egyre vonzóbbak lesznek - és nemcsak a stúdiókban. Otthon is elvégezhetjük őket minden nehézség nélkül.

AZ ÚJ STRETCHING ÉS A FOGYÁS

A stretching nem kitartást igénylő sport, ezért a zsírt nem bontja le. Ugyanígy az izmokat is kevésbé erősíti, hiszen nem erőedzés. De javítja a mozgás-hatótávolságot, és jó közérzetet biztosít. Következmény: rendszeres gyakorlója - s annak teljes mozgásfolyamata - idővel sokkal hajlékonyabbá válik. Így fittebbnek érezzük magunkat, fia-talabbnak látszunk, és jó alakunk lesz.

MENNYI AZ OPTIMÁLIS?

Stretchinget végezhetünk mindennap - jó reggeli indítás, napközbeni vagy esti lazítás.

FONTOS! De mindenképpen sportolás után. A legfontosabb, hogy előtte szükség van legalább 15 perc gyengéd bemelegítésre, például sétára, kocogásra, biciklizésre! Ezenkívül fontos a kényelmes öltözék és a meleg helyiség, a hideg ugyanis merevvé teszi az izmokat. Kiindulóhelyzetben vegyünk mély levegőt az orron keresztül, és lélegezzünk ki szájon keresztül! Valamennyi nyújtást tartsuk az elején legalább 10 másodpercig, idővel lassan emeljük az adagot 90 másodpercre!

GYAKORLATOK

Az oldalsó törzsizomzat nyújtása

Kiindulóhelyzet: széles terpeszállás, térdek enyhén behajlítva. Jobb kéz csípőn.

Nyújtás: bal kart nyújtva emeljük a fej fölé!

A váll elülső és a hát felső izomzatának nyújtása

Kiindulóhelyzet: széles terpeszállás, felsőtest nyújtva, karok nyújtva a test mögött, így a vállak hátra és lefelé néznek, kézfej hátrafelé néz.

Nyújtás: a kézfejet fordítsuk előre, és a csuklót hajlítsuk be! Hüvelyujjak most hátrafelé néznek, az ujjhegyek egymás felé közelítenek. Állunkat húzzuk a nyak felé anélkül, hogy leengednénk!

Az átlós hasizomzat, valamint a rekeszizmok nyújtása

Kiindulóhelyzet: támadóállás, bal láb elöl behajlítva, jobb láb hátul nyújtva, mindkét sarok a talajon. A felsőtest egyenes, a vállak leengedve.

Nyújtás: felsőtestünket fordítsuk hátra balra, de deréktól lefelé ne mozduljunk el a kiindulóhelyzetből! A gyakorlat közben bal kezünket tegyük a derekunkra, jobb kezünket érintsük a bal combhoz! Ismételjük a gyakorlatot a másik oldalon is!

A combközelítő izmok nyújtása

Kiindulóhelyzet: széles terpeszállás, térd erősen behajlítva. Alkarok a combon, kezek összekulcsolva. Felsőtestünket döntsük.

Nyújtás: súlyunkat helyezzük lassan a sarkainkra, medencét billentsük hátra, majd enyhén húzzuk oldalra! Végezzük el a gyakorlatot a másik oldalon is!

Hátsó combizomzat nyújtása

Kiindulóhelyzet: bal lábat emeljük fel, sarkunkat támasszuk egy székre! Jobb láb enyhén behajlítva. Kezeinket tegyük a derekunkra, könyök hátrafelé néz!

Nyújtás: jobb lábunkat hajlítsuk be még jobban, közben a medencét billentsük hátra! A gyakorlatot végezzük el másik lábbal is!

Az elülső combizomzat nyújtása

Kiindulóhelyzet: a bal lábat behajlítva hátunk mögött tegyük egy székre! Felsőtest egyenes, kezek a derékon.

Nyújtás: a medencét húzzuk előre, felfelé! Végezzük el a gyakorlatot a másik lábbal is!

J. Zs.

stretching, fittség

2006-03-10 17:54:11

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop