Az alacsony kockázati csoportba tartozó nőkben beállhat olyan változás, amely miatt a kockázat fokozódik. Néha teratogének (születési rendellenességet okozó anyagok), például sugárzás, egyes vegyszerek, gyógyszerek hatásának vagy fertőzésnek van kitéve, illetve a terhességgel kapcsolatos egészségi állapotváltozás vagy szövődmény jelentkezhet.
Az ismétlődő vetélések gyakorisága a népességben 2-5 százalék között mozog. A harmadik vetélés után az ismétlődés kockázata több mint 55 százalék. A vetélés hátterében sokan sokféle okot feltételeznek.
A terhesség alatti elhízás káros mind az anya, mind a csecsemő egészségre. Cikkünkben közöljük a lehetséges szövődményeket, az ajánlott súlygyarapodást, és az egészséges terhességért teendő lépéseket.
A közlekedés okozta légszennyezettség kockázati tényező a születési testsúlynál: azok a terhes nők, akik erősen szennyezett levegőjű körzetben élnek, nagyobb valószínűséggel hoznak világra a normálisnál kisebb testsúlyú gyermeket - állapították meg amerikai kutatók.
A várandós anya magas vérnyomása befolyásolhatja a születendő gyerek intelligenciáját: finn kutatók megállapítása szerint fiatal felnőtt és idős korban is alacsonyabb volt az intelligeciahányadosa (IQ) azoknak, akiknek az édesanyja állapotosan magas vérnyomástól szenvedett.
A munkájuk közben szerves oldószereknek kitett állapotos nőknél némileg magasabb a kockázata annak, hogy gyerekük szívhibával születik - állapították meg amerikai kutatók az Occupational and Environmental Medicine című szakfolyóiratban közzétett tanulmányukban.
Gyakoribb a halvaszületés a legnagyobb és a legkisebb testsúlyú magzatoknál - állapították meg közel 800 ezer szülés adatainak elemzése alapján kanadai kutatók.
A különféle anyagokra már az anyaméhben is reagál az immunrendszer, a köldökzsinórból vett vér bizonyítja, hogy a magzat immunrendszere megjegyzi a környezetből a méhlepényen át bejutó anyagokat, s ha a szervezete azok közül némelyiket veszélyesnek tartja, az a későbbiekben allergia, illetve asztma kialakulásához vezethet.
Az Egyesült Államokban átlagosan minden negyedik cigarettázó terhes nő letagadja, hogy dohányzik - állapították meg friss felmérésükben amerikai kutatók.
Brit kutatók szerint ajánlatos lenne, hogy a nők 35 éves koruk előtt szüljenek, ugyanis később megnő a meddőség kockázata, és gyakoribb a vetélés is.