Hirdetés

Embrió fejlődése

Az embrió mintegy 10 nappal a megtermékenyítés után válik először felismerhetővé a blasztocisztában. Kevéssel ezután fejlődésnek indul az a terület, melyből az agy és a gerincvelő lesz (a velőbarázda), majd a 16-17. nap táján fejlődni kezd a szív és a nagyobb vérerek. A szív a szadik nap körül kezd folyadékot pumpálni a véredényekbe, az első vörösvértestek pedig a következő napon jelennek meg.

embrió |

InforMed Hírek20   InforMed | Sándor, K

Ezután az embrióban és a méhlepényben tovább fejlődnek a vérerek. A szervek a terhesség 12. hetére (körülbelül a megtermékenyítés utáni 10. hétre) teljesen kifejlődnek, az agy és a gerincvelő kivételével, melyek a terhesség végéig fejlődésben vannak. A legtöbb fejlődési rendellenesség kialakulása a terhesség első 12 hetére, a szervek kifejlődésének időszakára tehető, amikor az embrió leginkább érzékeny a gyógyszerek és vírusok hatásaira, köztük a rubeolát okozó víruséira. Ezért a terhes asszonyoknak a terhesség első 12 hetében csak akkor szabad oltást adni vagy gyógyszerszedést rendelni, ha az egészségük védelme érdekében elengedhetetlenül szükséges. Ebben az időszakban különösen kerülendők azok a szerek, amelyeknek fejlődési rendellenességet okozó hatása kimutatott.

Eleinte a növekvő embrió a méhnyálkahártya alatt, a méh egyik oldalán helyezkedik el, de a 12. hétre a magzat - a terhesség 8. hete után ezt az elnevezést használják - már akkorára megnő, hogy a két oldali méhnyálkahártya összeér, mert a magzat kitölti a méh belsejét.

embrió

2009-02-02 17:30:06

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop