Urológiai panaszok terhességben
A veséket és a húgyutakat érintő változások terhesség alatt normálisak. A terhesség alatt észlelhető átmeneti urológiai elváltozások oka egyszerűen a magzat "térfoglalása".
A kialakult állapotok többsége a szülést követő 1-2 hónapban maradéktalanul rendeződik. Ilyenkor a vesék hossza kissé (1-2 cm-rel) növekszik; a felső húgyutak tágulnak, ez a terhesség első felében jobb oldalon gyakoribb, a vizeletürítési inger is gyakrabban jelentkezik.
Az észlelhető eltérések oka lehet hormonális eredetű: a megnövekedett progeszteron szint simaizom-ellazulást okoz, a hólyagnyak fellazultabb, vérbő állapotba kerül, illetve mechanikus okok. Utóbbi esetben a megnagyobbodott méh a vesevezeték összenyomja, vagy a méhet ellátó erek a vesevezetéket főleg a jobb oldalon összenyomhatják, vagy a szigmabél elősegítheti a méh jobbra dőlését, ezáltal a jobb oldali vesevezeték ürülésének akadályozását. Vagy: a vesevezetékek alsó szakaszának simaizma megvastagodik, ezért a feletti szakasz kitágul.
Terhességben fokozódik a vese működése is, de a napi ürített vizelet mennyisége nem változik. Terhesség alatt időszakosan cukorürítés jelentkezhet, melyet nem feltétlenül kell kórosnak tekinteni, de fokozottabb ellenőrzés ekkor is szükséges! A cukorürítés elősegítheti a húgyúti fertőzéseket is.
A méh növekedésével a hólyag előretolódik és összenyomódik. Emiatt már a korai terhességben is jelentkezhet gyakoribb vizelési késztetés. Ezt elősegíti a hólyag fokozott erezettsége, a hólyagnyak fellazultabb állapota is.
Kóros esetben a tágult varicosus vénák megrepedhetnek, és fájdalom nélküli, ijesztő vérvizelést okozhatnak. A megnagyobbodott méh a szeméremcsonthoz nyomhatja a hólyagot és a húgycsövet, ezáltal akár vizeletakadás is bekövetkezhet.
Húgyúti fertőzések terhességben
Tünetmentes baktériumürítés a vizeletben.
A terhesnek panaszt nem okoz, bakteriológiai vizsgálattal kimutatható. A terhesek 2-10 százalékánál fordul elő, de cukorürítéskor háromszor gyakoribb. A kezeletlen esetek 30 százalékában vesemedence-gyulladás alakulhat ki. Kezelt esetekben az arány 10 százalék alatti.
Akut húgyhólyaghurut
A terhesek 1 százalékánál alakul ki, és gyakori, parancsoló vizelési ingereket, alhasi fájdalmat, diszkomfort érzést okoz. Társulhat hozzá a vizelet zavarossága, piros, véres színe. "Szaga" lehet a vizeletnek. Láz ritkán kíséri.
Akut vesemedence-gyulladás
A terhesek mintegy két százalékánál alakul ki, és fokozott veszélyeztető tényezőt jelent mind az anyára, mind a magzatra nézve.
Típusos tünetei a láz, a vesetájék érzékenysége (általában egyoldali és gyakrabban jelentkező), hányinger, hányás, valamint a gyakori vizelési inger, a vizelési szokás megváltozása. Jellemző a vizeletben levő genny, és baktériumürítés. De lezárt vese esetén steril vizelet is előfordulhat.
Vesekő
A terhességben előforduló húgyúti kövesség nem gyakoribb, mint máskor. Aránylag gyakrabban kerül kő felismerésre a terhesség második, harmadik harmadában.
Terhesség során jelen vannak kőképződést elősegítő (fokozottabb kalciumürítés), valamint gátló (megnövekedett citrát és magnézium kiválasztódás) tényezők is.
A tünetek: görcsös fájdalom, gyakori vizelési inger, véres vizelet, egyéb hasi panaszok, megegyeznek a nem terheseknél is észleltekkel.
Fontos elkülöníteni a kő okozta, illetve az akut gyulladás okozta panaszokat a vakbélgyulladástól, a heveny petefészek-gyulladástól, bélrendszeri egyéb betegségeitől, vírusfertőzésektől, fenyegető koraszüléstől, vetéléstől, heveny izomfájdalmaktól stb.
Az ok kimutatásához elengedhetetlen az ultrahangvizsgálat, vizeletvizsgálat, tenyésztés. Egyéb képalkotó vizsgálatot csak másként nem tisztázható esetben végzünk.
A kezelés lehetőségei
Gyógyszeres
Gyulladásos folyamat fennállása esetén a kezelés megkezdésekor széles spektrumú - általában az anyára veszélyt nem jelentő antibiotikum terápia. Ezt a minél hamarabb elvégzendő mikrobiológiai tenyésztés, antibiotikum érzékenység meghatározásának birtokában szükség szerint lehet módosítani.
Akut vesemedence-gyulladás fennállása általában kórházi, injekciós, infúziós kezelést tesz szükségessé. Az antibiotikus kezelést ki kell egészíteni lázcsillapítással, fájdalomcsillapítással, diétával, valamint megfelelő folyadékbevitellel. Fontos kiegészítő kezelés a tehermentesítő fektetés, a "térd-könyök helyzet" felvétele.
Eszközös kezelés
Kövességnél, de gyakran akut vesemedence-gyulladáskor is sokszor a vizeletfolyás akadályát kell megoldani. Ezt legkönnyebben hólyagtükrözés útján felvezetett vesevezeték-katéterrel, hosszabb időre állandósítható katéterrel tudjuk megszüntetni. Ezt a katétert 1,5-3 havonta cserélni kell, de használata mellett a gyulladás megszüntethető, a kövesség megoldása a terhesség utánra halasztható az esetek többségében.
Műtéti kezelés
Ha a vesevezeték-tehermentesítő katéter nem állandósítható, a vesébe oldalról behelyezett csövet alkalmazunk. Egyéb műtétet csak szövődményes esetekben végzünk a terhesség alatt.
Testen kívül keltett lökéshullámokkal végzett kőzúzást terhességben nem javasolt végezni.
Terhességben nem emelkedik a rosszindulatú daganatok előfordulási aránya. A kezelést a daganat viselkedése (növekedése) és a terhesség ideje szabja meg. Általában a terhesség első harmadában daganat felismerése esetén műtétet kell végezni. A második harmadban meg lehet várni a magzat életképességének határát. A harmadik harmadban meg lehet várni a szülést.
| terhesség, urológia, húgyúti fertőzés
2019-12-05 14:33:32