Mozgás
A „mozgás” szó meghatározására bizonyára nincs szükség. Sokkal inkább felvetődik a kérdés, hogy a wellness életmódnál miért fontos a mozgás.
A kitartó edzéshez a leginkább ajánlott sportok pl. az úszás, aquaerobic, evezés vagy a sífutás, melyek aránylag sok izomcsoportot megmozgatnak. Ezenkívül a kerékpározás, kocogás, gyors gyaloglás botokkal – nordic walking és a túrázás is bizonyíthatóan pozitív hatással vannak az egészségre. Bár ez utóbbiaknál kevesebb izom kerül megmozgatásra, de ezek a sportok könnyen és minden különösebb erőfeszítés nélkül beépülhetnek a mindennapokba. A sportban való kitartás mellett a tartáshibák és hátfájás megelőzése érdekében a has- és hátizomzatot is erősíteni kell.
Aki a mozgékonyságot és a koordinációt illetően edzésben van, az fitten tartja izületeit az és csökkenti az elesés rizikóját. A gimnasztika, tánc illetve labdajátékok hasznos mozgáskiegészítők és ezenkívül rengeteg vidámságot is nyújtanak. A hétköznapokban is fontos, hogy minden mozgási lehetőséget kihasználjunk. Lépcsőn menni pl. egészségesebb, mint mozgólépcsőn vagy lifttel közlekedni. Kerékpárral sokszor gyorsabban elintézhető a vásárlás, mint autóval.
Ötletek a helyesen végzett edzéshez
Minden edzés előtt szerepeljenek a programban bemelegítő ill. nyújtógyakorlatok. Fontos a lassú indítás. Soha ne edzünk a kimerültségig. Az izzadás egészséges, de a folyadék- és ásványi anyag veszteséget a megfelelő vízzel vagy almalével pótolni kell.
Az edzések során a megfelelő pulzusfrekvencia felső határa egészséges személyeknél legegyszerűbben a következőképpen számítható ki: 180 mínusz az életkor. Aki a végén nehezen kap levegőt, az vagy helytelenül veszi a levegőt, vagy túlterhelte magát. A kocogásnál kerüljük a „véghajrát”. Ezzel ugyanis fölöslegesen túlsavasodnak az izmok röviddel a befejezés előtt. Ez meghosszabbítja a regenerálódási időt, főleg akkor, ha az edzés nem könnyű levezető gyakorlatokkal zárul.
A rendszeres mozgás, a helyes mozgástechnikával és anélkül, hogy túlzásba vinnénk, az egészség és a jó közérzet megtartása illetve elősegítése érdekében nagyon ajánlott.
A rendszeres edzésnek a következő pozitív hatásai vannak:
- Csontok, inak és szalagok erősödése – csontritkulás és csonttörések megelőzése
- Izület mozgásfunkciójának elősegítése – csak a „kent” izületek maradnak fittek
- Túlsúly csökkentése – a zsírégetés 30 perces terheléssel ajánlott
- Izomtömeg felépítése – emelkedik az alaptömeg
- Tüdő funkció elősegítése – jobb oxigénfelvétel
- Izmok jobb teljesítőképessége – az oxigén jobb felhasználása
- Hátizomzat erősödése – hátfájás megelőzése
- Ellenálló képesség erősödése – megfázások elleni védelem
- A szív- és vérkeringési funkciók javulása – csökken a nyugalmi pulzusérték, csökken a vérnyomás
- Zsírháztartás javulása – a jó HDL „emelkedik”
- A vegetatív idegrendszer kiegyensúlyozottsága – a stresszhormonok szintje csökken
- A lélekállapot harmonizálása – a rossz hangulat megelőzése
- Önfegyelem kialakítása – pozitív befolyás a teljes életstílusra
Rendszeres edzés megkezdése előtt 40 év fölött, mindenképpen keressen fel orvost, az esetleges rizikófaktorok tisztázása érdekében.