Hirdetés

Mérgező anyagok a gyógyfüvekben

Indiából és Pakisztánból származó, ún. ajurvédikus gyógynövényekben amerikai kutatók az egészségre káros mennyiségben találtak higanyt, ólomot és arzént.

ajurvédikus gyógynövények, mérgezés |

InforMed Hírek 2004 ;2   InforMed | Dobos, L.

A filozófiai eszméken alapuló ajurvédikus gyógyászat és életmód szerint a betegséget a szervezetet működtető „elvek” kiegyensúlyozása alapján lehet megelőzni. Az Egyesült Államok bioboltjaiban kaphatók amerikai gyártású és kiszerelésű ajurvédikus szerek is, ezek nem tartalmaznak mérgező anyagot, a hagyományos, és Indiában valamint Pakisztánban legálisan előállított gyógyfüvek azonban igen.

– Bár nem tudjuk, hányan fogyasztanak ilyen nehézfém tartalmú hagyományos szereket, az egyén potenciális kockázata meglehetősen nagy – mondja Robert Saper, a bostoni egyetem kutatója.

Saper Boston környékén mintegy 70-féle ajurvédikus gyógynövényt vásárolt, amelyek, legalábbis az ajánlások szerint a gyermekek hasgörcseitől a húgyúti fertőzésekig egy sor betegséget gyógyítanak, és megállapította, hogy közülük mintegy 14-ben potenciálisan toxikus mennyiségben van jele a higany, az ólom és az arzén.

– Néhány, Indiában és Pakisztánban legálisan előállított gyógyterméket szándékosan főznek együtt nehézfémekkel, például higannyal, ám ezeket az Egyesült Államokban tilos forgalmazni – jelentette ki Michael McGuffin, az amerikai gyógynövény-termékek egyesületének szakértője. – A higany a hagyományos ajurvédikus receptek egyik összetevője, lehet, hogy az indiaiaknak ez megfelel, az általam képviselt egyesületnek azonban nem. Valószínű, hogy ezek a termékek nem kerülnek széles körben forgalomba, inkább csak a bevándorlók fogyasztják, és azok, akik jól ismerik őket – tette hozzá.

Reuters
ajurvédikus gyógynövények, mérgezés

2005-05-15 18:48:22

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop