Hirdetés

Őszi növénypatika - Szépítenek és gyógyítanak

Minden évben, de elsősorban a nedves és hideg évszakokban sláger a meghűlés, a nátha. Ezek elől gyakorlatilag senki sem menekülhet el…

gyógynövény, meghűlés, nátha |

Ideál - Reforméletmód magazin 2006 ;18(9):40-40   Celsus Kft.

A meghűléses betegségek a felső légutak - az orr, az orrmelléküreg, a garat - akut betegségei, amelyeket rendszerint valamilyen vírusfertőzés okoz. Tüneteik igen kellemetlenek lehetnek, és a közérzetünket nagymértékben befolyásolják.

Nátha esetén köhögünk, torkunk fáj, valamint láz és izomfájdalmak is gyötörhetnek bennünket.

Segítő növények

A meghűléses betegségeknél nagyon jó beváltak a növényi szerek. Különösen a gyógynövényből vagy a különféle gyógynövények keverékéből készített gyógyteák enyhítik a kellemetlen szimptómákat.

Az orvosi zilizből és lenmagból származó természetes hatóanyagok - a poliszacharidok - csökkentik a gyulladást, mert a nyálkahártyán természetes védőréteget hoznak létre.

A körömvirág és a kasvirág olyan anyagokat tartalmaznak - illóolajokat, gyantát és szaponint -, amelyek szintén gyulladásgátló hatással rendelkeznek, és elősegítik a gyors gyógyulást.

A mályvavirág, az édeskömény és az ánizsmag hatóanyagai görcsoldó és köptető hatásúak, így csillapítják a köhögést.

Az izlandi zuzmó antibakteriális hatásának köszönhetően tisztítja a légutakat, és erősíti az immunrendszert.

Fűben-fában orvosság

Az imént felsoroltakon túl is léteznek még a természet patikájában nátha esetén (is) ajánlott gyógynövények:

Kamilla: gyulladáscsökkentő, görcsoldó hatású. Meghűléses betegségek, torokfájás, köhögés elleni keverékek állandó alkotórésze, de a felső légutak gyulladásos állapotára is hatékony, ha a forró vízbe dobott virágból származó illóolajjal inhalálunk.

Hársfa: gyógyításra a virágát használják, nátha, köhögés és meghűléses betegségek esetén, egyébiránt kiváló izzasztószer!

Bodza: köhögéscsillapító teakeverékek alkotórésze. A népgyógyászatban nemcsak hurutos eredetű légúti bántalmak kezelésére, hanem a szamárköhögésre, sőt tüdőbajnál is hasznosnak tartják.

Fűszernövények a konyhában

A régóta ismert gyógynövények mellett álljon itt két olyan növény, amelyek ugyan „főállásban” a konyhában tevékenykednek, de szükség esetén jó szolgálatot tesznek a megfázott, beteg embernek is!

Vöröshagyma: gyógyhatású illóolajai, nyálkaanyaga, vitaminjai és antibiotikus hatása avatja gyógynövénnyé. A felső légutak hűléses eredetű megbetegedései ellen több száz éve alkalmazzák a sült vöröshagyma kifacsart levét, egy csöpp mézzel ízesítve. A vöröshagyma héját bevagdosva főznek teát belőle makacs köhögés ellen. Vesekő hajtására a nyers hagyma kipréselt levéből egy kávéscsészényi mennyiséget kell egy nap alatt apránként elfogyasztani, nagy mennyiségű, 1,5-2 liter kamillateával együtt.

Torma: köhögés elleni hatását annak köszönheti, hogy illóolaja a felső légutak nyálkahártyáját izgatja, s azt bőséges és híg nyálka termelésére ingerli. Így a megrekedt, besűrűsödött és állandó köhögési ingert okozó váladék felszakad, a beteg megkönnyebbül.

M. J.
gyógynövény, meghűlés, nátha

2006-09-02 21:51:24

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop