Hirdetés

Gyógyító gyökerek - Reumára, fekélyre, bőrsérülésre...

Ősszel a természet téli álmára készül. Ajándékai java részét már be is gyűjtöttük: virágokat, leveleket, gyümölcsöket, melyek kivétel nélkül mind áldásosak szervezetünk számára...

reuma, fekély, gyógynövény |

Ideál - Reforméletmód magazin 2006 ;18(10):41-41   Celsus Kft. | Gálik, Á.

A házipatika elengedhetetlen gyógynövényei a tavasszal és késő ősszel szedhető fekete nadálytő és bojtorjángyökér.

Fekete nadálytő

A fekete nadálytő - Symphytum officinale-liláspiros, harangszerűen bókoló virágaival, szőrös szárakkal és levelekkel hívja fel magára a figyelmet. Nagy, erős, ágas-bogas gyökérzetét gyűjtik, amit azután porrá, lisztté őrölnek.

Fő hatóanyaga, az allantoin, a szövetépülés előmozdítására, a betegségek vagy traumák okozta sérülésektől szenvedő test bármely részének gyógyítására alkalmas. A fekete nadálytőből készült főzettel átmosva vagy azzal átitatott kötéssel a sebek váladékozása és gennyesedése megszűnik. Ha emellett a sebek széleit körömvirágkenőccsel kenjük, még az elfekélyesedett és krónikusan gennyedző sebek is behegednek.

Gyógyborogatást úgy készíthetünk, hogy 50-100 g feketenadálytő-lisztet egy tálban kevés olajjal és forró vízzel péppé keverünk. A langyos pépet kenjük rá a beteg testrészre, és egy kis frottírtörülközővel fedjük be! Az egészet kötéssel rögzítsük, és egy-két órán át vagy egész éjjel hagyjuk hatni! Eltávolítása után a testrészt feketenadálytő-kenőccsel kenjük be!

Mikor használjuk? Reumás panaszoknál, ízületi gyulladásoknál, gerinc- és porckorongfájdalmak esetén naponta alkalmazva kiváló gyógyír.

Így készítsünk kenőcsöt...

30 dkg disznózsírt melegítsünk 70 °C-ra! A feketenadálytő-gyökér lisztjéből tegyünk bele 2-3 evőkanállal, és 2 órán keresztül tartsuk forrón! Végül szűrjük le, és jól zárható, tiszta tégelyekbe öntsük! Hűtőszekrényben tároljuk!

Kozmetikai célokra is használható, kiváló bőr- és szemránckrémet, olajat készíthetünk belőle.

Fontos! Belsőleges alkalmazása nem javasolt, mert toxikus anyagokat tartalmaz.

Közönséges bojtorján

Utak mentén, erdőszegélyeken, ligetekben találkozhatunk az erőteljes növekedésű közönséges bojtorjánnal, az Arctium lappával. Törzse többágú, levelei tojás alakúak. Minden ága szúrós virágban végződik, amely sok kis bíborszínű virág összessége. Ennek a növénynek is a gyökere rendelkezik gyógyerővel. Hatóanyagai inulin, illóolaj, keserűanyag. A népgyógyászat régóta használja. Külsőleg az ekcémás bőrfelületek kezelésére, a fejbőr korpásodásának meggátlására alkalmas. Hajápolók alkotórészeként, a hajhullás csökkentésére is jó, olajos vagy szeszes kivonatok formájában.

Így használjuk: Az apróra őrölt gyökeret 3 órán keresztül áztassuk étolajban kb. 30-40 °C-on, majd szűrjük le, és máris használhatjuk! Hajszeszhez egy evőkanál gyökeret áztassunk egy napig 40 fokos egészségügyi szeszben! Szűrés után használható.

Tipp: teakeverékben is felhasználható mint anyagcsere-javító, máj- és epebetegek számára. Reuma elleni és húgykőoldó hatása is ismert.

Sebhegesztő gyógynövényekből

Alapanyagok: apróbojtorján-gyökér 200 g, feketenadálytő-gyökér 100 g, tölgyfakéreg 50 g, orbáncfű 50 g, körömvirág 50 g

A gyökereket, a kérget aprítsuk fel, keverjük jól össze! Az összes alapanyagot tegyük egy nagy üvegbe! Alkalmanként vegyünk ki belőle 4-5 evőkanálnyit, 10 percig főzzük 1,5 l vízben! Aztán szűrjük le, hagyjuk lehűlni, és 15 percig fürdessük benne a sebet! A gyógyvíz úgy kitisztítja a sebet, hogy pár napon belül gyógyulni kezd.

dr. Gálik Ágnes
reuma, fekély, gyógynövény

2006-09-25 13:54:53

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop